fb pixel Schillerová pozměňuje návrh, peníze od státu možná dostane daleko více živnostníků – G.cz
Vyhledávání

Schillerová pozměňuje návrh, peníze od státu možná dostane daleko více živnostníků

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Po ostré kritice, které bylo vystaveno rozhodnutí ministerstva financí za přísné podmínky, které musela každá OSVČ splňovat, aby dosáhla na pomoc od státu pro překlenutí koronavirové krize, ministryně financí Alena Schillerová přišla s návrhem, který slibuje pomoc výrazně více lidem a výrazně jednodušeji.

Jan Studnička
Jan Studnička 4.4.2020, 12:30

Hněv živnostníků

Celý tento týden se pro živnostníky nesl ve vážně hořkém duchu. Nejdřív to vypadalo, že stát všem osobám samostatně výdělečně činným hodlá každý měsíc přispět patnáct tisíc korun, aby se jim podařilo překonat omezení, které na ně vláda uvalila v rámci boje s epidemií nemoci COVID-19 způsobené šířením nového typu koronaviru.

Později přišla Alena Schillerová, ministryně financí za ANO, s tím, že to nebude patnáct tisíc každý měsíc, ale jednorázový příspěvek ve výši pětadvaceti tisíc. Nutno říct, že z toho nikdo štěstím neskákal, zavřených podniků, které ztrácí každý měsíc až ke sto tisícům rozhodně není málo. Ale pro většinu živnostníků to bylo aspoň něco. Když se zveřejnily podmínky, které musí živnostníci splňovat, aby na pomoc dosáhli, internet vzplál hněvem.

Podle původního návrhu musel podnikatel vykonávat svou činnost jako hlavní a musel vykázat pokles meziročních příjmů, které musely činit více než sto osmdesát tisíc. Řešit se to mělo čestným prohlášením. Pokud živnostník podnikal kratší dobu, výpočet se měl provádět z odpracovaných měsíců.

Světélko na konci tunelu

Nicméně! Poté, co to vláda schytala ze všech možných zdrojů přišla ministryně Schillerová s tím, že návrh ještě přepracuje. ČTK má k dispozici pozměňovací návrh a včera večer se k němu v rozhovoru pro iDnes vyjádřila i sama Schillerová - na pětadvacet tisíc budou mít nárok nejspíš ty OSVČ, které začaly podnikat před 12. březnem, tedy před vyhlášením nouzového stavu. Nárok budou mít i podnikající studenti do 26 let, spolupracující osoby a podnikatelé, kteří provozují živnost pouze sezónně.

Nadále ale nebudou mít na peníze nárok ti, kteři si pouze přivydělávají při hlavním zaměstnání, registrovali se na úřadu práce nebo čerpají dávky v hmotné nouzi.

Návrh ale ještě musí projednat Poslanecká sněmovna, která by se tomu měla věnovat hned příští týden, a sama Schillerová na svém facebooku vyzvala živnotníky ať ještě na finální verdikt chvíli vydrží.

Podobné články

Doporučujeme

Další články