fb pixel
Vyhledávání

S KDU-ČSL na věčné časy: Velká vzpomínka na předsedy lidovců, mezi které patřil i Kalousek

+ DALŠÍ 4 FOTKY + DALŠÍCH 5 FOTEK

Současný předseda KDU-ČSL Marek Výborný na konci ledna odstoupí na mimořádném sjezdu strany ze své funkce z rodinných důvodů. Před nedávnem mu náhle zemřela žena, a proto se rozhodl, že se místo politiky bude raději věnovat svým třem malým dětem. Otázkou nyní je samozřejmě, kdo se stane příštím předsedou lidovců.

Martin Miko
Martin Miko 20.11.2019, 11:30

O tom, kdo bude příštím předsedou KDU-ČSL rozhodne až mimořádný sjezd lidovců na konci ledna. V tomto článku bychom si však rádi představili dosavadní předsedy této parlamentní strany, kterých bylo od začátku 90. let požehnaně. Křesťanská a demokrtická unie – Československá strana lidová, jak zní její původní název, tu s námi je v různých podobách a pod lehce modifikovanými názvy od roku 1919, avšak my se podíváme na její členy za posledních 30 let. To nám přijde nyní v souvislosti s oslavmi sametové revoluce aktuální.

Josef Lux

Tento bývalý místo předseda JZD ve východních Čechách patřil po revoluci k nejvýraznějším českým politikům a mnohými je označován za jednoho z nejschopnějších předsedů lidovců. V roce 1992 se stal díky své předchozí praxi prvním ministrem zemědělství ČR. Josef Lux zemřel v roce 1999 na leukémii a v roce 2000 mu byl udělen Řád Tomáše G. Masaryka II. třídy.

Jan Kasal

Předsedou KDU-ČSL se stal oficiálně v roce 1999 po svém předchudci Josefu Luxovi, avšak kvůli jeho nemoci vedl stranu z nařízení vedení už o rok dříve. Co se týče politických názorů, patří Kasal ke konzervativnímu křídlu lidovců. Mezi lety 2014 až 2018 byl členem dozorčí rady České pošty.

Cyril Svoboda

Ve vedení lidovců byl dokonce dvakrát, a to mezi lety 2001 až 2003 a mezi lety 2009 až 2010. Cyril Svoboda je vystudovaný právník a během své kariéry se stal ministrem hned několikrát. Kromě toho, že byl ministrem zahraničí, figuroval v Topolánkově vládě například jako ministr pro místní rozvoj a předtím ministrem bez portfeje. Celkem se tak stal ministrem ve čtyřech vládách. Po svém odchodu z politiky v roce 2010 se o 8 let později ukázalo, že Cyril Svoboda je součástí týmu poradců premiéra Andreje Babiše.

Miroslav Kalousek

V politice se Miroslav Kalousek díky Československé straně lidové pohybuje už od roku 1984, kde pobýval až do roku 2009, kdy odešel do strany TOP 09. Od začátku 90. let působil ve státní správě, pracoval na Úřadu vlády ČR a stal se rovněž i odborným poradcem nebo náměstkem některých ministrů. Poslancem za KDU-ČSL se stal však až v roce 1998. Předsedou lidovců byl mezi lety 2003 až 2006. Mezi lety 2007 až 2009 se stal ministrem financí v Topolánkově vládě. Po Kalouskovi se stal opět předsedou KDU-ČSL kontroverzní Jiří Čunek.

Jiří Čunek

Podobně jako Jaroslav Kubera tak i Jiří Čunek patří mezi dlouhodobě oblíbené politiky. Není divu, že byl v roce 2006 zvolen předsedou Lidovců. V tomto roce se navíc stal senátorem za obvod Vsetínsko. V době, kdy byl na vrcholu své slávy, tedy okolo roku 2006, se zároveň dopustil některých přešlapů a afér, které mu však moc neuškodily. Za zmínku stojí například například obvinění jeho bývalé sekretářky ze sexuálního obtěžování nebo přestěhování 36 romských rodin z chátrajícího pavlačového domu do obytných buněk, které byly postaveny z peněz Státního fondu rozvoje bydlení. Do historie jistě vstoupí i jeho postoj ke svobodným matkám nebo matkám samoživitelkám - prý si za svoji situaci mohou vlastně sami, mají si lépe vybírat, s kým si dítě pořizují a musí tak nést následky za své špatné rozhodnutí. Od křesťana je to opravdu názor, který by jeden pohledal.

Michaela Šojdrová

Pověřena řízením strany byla v roce 2010. Tato česká politička a skautka s přezdívkou Madam působila od roku 1996 do roku 2010 jako poslankyně. Od roku 2014 působí jako poslankyně Evropského parlamentu. Dlouhodobě je známá tím, že se staví za práva dětí a homosexuálů. V roce 2010 bojovala za zavedení etické východy na základních školách a tento předmět byl později prosazen jako nepovinný.

Pavěl Bělobrádek

Oblíbený veteřinář a český politik Pavel Bělobrádek působil ve funkci předsedy KDU-ČSL mezi lety 2010 až 2019, kdy byl nahrazen Markem Výborným. Na sociálních sítích v minulosti proslul svým výrokem o chcíplých psech, což mezi milovníky zvířat vyvolalo značnou agresi. Stejně tak jako podpora slov kolegy Čunka o matkách samoživitelkách. Bělobrádek těmto ženám pro změnu radil, aby svou neutěšenou situaci řešily tím, že si najdou nového chlapa. Svých výroků později litoval. Podle některých informací by se po roční pauze Bělobrádek opět stal předsedou lidovců. Údajně prý zvažuje kandidaturu.

A zde je velká vzpomínka na bývalého premiéra Nečase a jeho aféry.

Další strana

Podobné články

Doporučujeme

Další články