fb pixel Josef Lux – G.cz
Vyhledávání

Josef Lux

Český politik Josef Lux se narodil 1. února 1956 v Ústí nad Orlicí. Zemřel 21. listopadu 1999 ve věku 43 let v americkém Seattlu.

Zastával post předsedy Československé strany lidové. Pod jeho vedením se toto politické uskupení transformovalo v demokratickou stranu standardního evropského typu (KDU-ČSL). Byl také ministrem zemědělství v několika polistopadových vládách.

Josef Lux absolvoval v roce 1980 Vysokou školu zemědělskou v Brně, poté pracoval v JZD ve východních Čechách, nějaký čas byl i místopředsedou.

V roce 1982 se stal řadovým členem Československé strany lidové. Jeho politická kariéra odstartovala po roce 1989. V roce 1990 se stal poslancem Federálního shromáždění. V září téhož roku byl na mimořádném sjezdu zvolen předsedou ČSL. Na sjezdu v roce 1992 svůj post uhájil, strana změnila název na Křesťanská a demokratická unie – Československá strana lidová. Po volbách v roce 1992 se KDU-ČSL stala vládní stranou a Lux byl ministrem zemědělství a současně místopředsedou vlády Václava Klause.

Post ministra zemědělství zastával i ve druhé vládě Václava Klause, i když tomu předcházelo dlouhé koaliční vyjednávání. 28. listopadu 1997 rozhodla mimořádná celostátní konference KDU-ČSL o odchodu strany z koalice.

V následující poloúřednické vládě Josefa Tošovského byl Lux opět místopředsedou a ministrem zemědělství.

V roce 1998 následovaly předčasné parlamentní volby, ve kterých Lux obhájil svůj poslanecký mandát. Po těchto volbách se Lux přikláněl k sestavení koaliční vlády na půdorysu stran KDU-ČSL, US a ČSSD. Miloš Zeman, který byl v té době předsedou vítězné ČSSD navrhl Luxe dokonce do funkce předsedy vlády. Unie svobody však vládu s ČSSD odmítla a na řadu přišla opoziční smlouva uzavřená mezi ODS a ČSSD. Vliv Luxe na politické dění poklesl. Byl ostře proti opoziční smlouvě. V září 1998 se jako předseda KDU-ČSL podílel na vytvoření Čtyřkoalice (KDU-ČSL, ODA, US, DEU).

24. září 1998 Lux ze zdravotních důvodů odstoupil z většiny svých funkcí, ponechal si jen poslanecký mandát. Trpěl leukemií. V září 1999 absolvoval transplantaci kostní dřeně v americkém Seattlu. Transplantace proběhla úspěšně, ale později se dostavily komplikace spojené se zápal plic, které se staly příčinou jeho smrti.