Tiskové konference se kromě nového ministra zúčastnila také hlavní hygienička Jarmila Rážová, šéf zdravotnických statistiků Ladislav Dušek a také vedoucí Dispečinku intenzivní péče při ministerstvu zdravotnictví Vladimír Černý.
Rozvolňování? Ne!
Je to dva týdny, co byla v republice přijata zásadnější proticovidová opatření - přesně k tomu došlo 14. 10. Dva týdny jsou také považované za inkubační dobu onemocnění. „To, co se děje, je začátek snižování. Prosím, ne snižování. Začátek snižování. Když bude pokračovat, budeme mít vyhráno. Zatím vyhráno nemáme,“ shrnul stručně aktuální situaci kolem nákazy nový ministr Jan Blatný (za ANO). „V tuto chvíli nám narůstají počty hospitalizací, nenaplňují se optimistické scénáře. Hrozí nákaza seniorní populace v opravdu velkém počtu. Takže si myslím, že na stole vůbec není debata o nějakém uvolňování. Naopak zaznamenávám debatu o úplném, ale úplném zpřísňování opatření. Počkejme do středy příštího týdne, uvidíme vývoj. Pokud bude z ohledu hospitalizaci negativní, tak naše skupina se také začne klonit k tomu opačnému vývoji,“" důrazně varoval Ladislav Dušek.
Ministr jeho slova potvrdil, rozvolňování určitě nyní nečekejme. „Ne, není na stole. Dokud se nám nepodaří nějak zásadně ochránit rizikovou skupinu, tak by to nebylo zodpovědné. Naopak jestli se nám to podaří, tak ta změna může být poměrně razantní,“ uvedl Jan Blatný.
Podle Duškových dalších slov se Česko nachází v bodu zlomu. Reprodukční číslo kleslo z 1,53 (z 9. 10) na dnešních 1, 13. „To číslo klesá, ale ani 1,1 není nějaké významné vítězství, protože 1,1 je více než jedna a vzhledem k velkému množství nakažených lidí v populaci je tu tedy velmi negativní riziko dalšího růstu. Stále existuje velké riziko eskalace vývoje,“ varoval Dušek a dodal: „Musíme za každou cenu zmenšit tlak na nemocniční systém, aby nebyl v křeči.“ Počty hospitalizací podle něj nadále rostou, denně dle údajů ÚZIS se počty nově hospitalizovaných pohybují přes 720 nových příjmů. Na jednotky intenzivní péče se pak průměrně dostane 130 pacientů a tato čísla stále dle Duška nahání velký stres.
Neutěšená situace je v oblasti personální. „Máme nakažených 7300 sester a více než 3000 nakažených lékařů. A to je také trend, který může limitovat dostupnost lékařské péče,“ uvedl šéf zdravotnických statistiků. Špatná je i situace mezi seniory v sociálních zařízeních, kde se nákaza šíří. „Aktuálně registrujeme více ne 180 klastrů v sociálních zařízeních a tam více než 4000 pacientů v seniorům věku. Toto je velmi negativní zpráva,“ uvedl.
Lůžka stačí - zatím. Problém je personál
Na druhou stranu zazněla i trochu uklidňující slova, a to od šéfa Dispečinku Vladimíra Černého. "Lůžková kapacita ČR jako celek se zdá alespoň z pohledu zadávaných dat jako dostačující. Jsou pochopitelně rozdíly v jednotlivých krajích." Zároveň ale akcentoval, že chybí personál, který by je obstarával. „Podle údajů VZP je kapacita lůžkového systému v ČR necelých padesát tisíc lůžek. Systém se teď chystá na navýšení asi šest tisíc lůžek s možností podávání kyslíků a asi o 1500 lůžek typu intenzivní péče s možností plicní podpory,“ doplnil Černý. Toho lze podle Černého dosáhnout pouze zastavením neakutní péče, snížením počtu sociálních hospitalizací i společnou koordinací lůžkové péče. Upozornil ale, že jde o postupný proces. Absolutní vyčerpání lůžkové péče podle něj zatím nehrozí.
Ve čtvrtek přibylo v Česku 13 051 potvrzených případů nového koronaviru. Číslo je zhruba stejně jako ve středu, ale v porovnání s minulým čtvrtkem nárůst přibližně o 1100 případů zpomalil. Což lze ppovažovat za pozitivní. V posledních dnech totiž většinou v mezitýdenním srovnání přírůstek nakažených zrychloval. Otázkou zůstává, jestli v tom hraje roli včerejší státní svátek, nebo se jedná skutečně o reálné zhpomalení. Nemocí covid-19 v současnosti v ČR trpí 178 578 lidí. Většina z nich má lehký průběh. V nemocnicích je podle posledních údajů 6604 pacientů s covidem. Oproti minulému čtvrtku je počet hospitalizací vyšší zhruba o 1500. V těžkém stavu je 1031 pacientů. Údaje zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví.