fb pixel Prodělat koronavirus možná zajišťuje imunitu déle, než vědci původně očekávali – G.cz
Vyhledávání

Prodělat koronavirus možná zajišťuje imunitu déle, než vědci původně očekávali

Zdroj: Ewen Roberts - Flickr.com

Zatím kompletně nepotvrzené, ale stejně dobré zprávy. Podle vědců z Lékařské fakulty Icahna při Mount Sinai Hospital může být člověk proti koronaviru po vyléčení imunní téměř půl roku. Nová studie může navíc výrazně pomoci při tvorbě vakcíny.

Jan Studnička
Jan Studnička 29.10.2020, 13:12

Nejistá sezóna

Jedním z mnoha problémů koronaviru je i to, že si nejsme úplně přesně jisti, nakolik prodělaná nemoc ochrání člověka od toho, aby onemocněl znovu. Víme o případech, kdy jedna osoba onemocněla koronavirem znovu, po několika měsících. A taková studie protilátek může výrazně pomoci při vývoji vakcíny. Nehledě na to, že by bylo fajn vědět, kolik týdnů poté, co se vynořím z karantény, si nebudu muset mýt ruce.

Respektive, ruce byste si měli mýt pořád a roušku byste měli nosit i po prodělaném koronaviru, když ne kvůli sobě, tak aspoň kvůli okolí, kterému psychicky neprospívá, když kolem vandruje člověk s nezakrytým obličejem.

Doposud se zdálo, že lidské tělo není samo o sobě extra dobré ve vytváření protilátek proti novému typu koronaviru, dokonce nám to potvrdily studie z Velké Británie, které říkaly, že protilátky se tvoří jenom nějakou dobu a pak velice rychle odumírají. Spekulovalo se také o tom, jaký vliv má průběh vaší nemoci na další tvorbu protilátek. Například mírný průběh nemoci vyvolává menší reakci imunitního systému, takže méně protilátek a imunita po kratší dobu.

Nová studie z USA ale naznačuje něco trochu jiného.

A pět měsíců klid

Zdá se, že onemocnění koronavirem vyvolává v systému i sekundární reakci. Takže poté, co vás tělo zaplaví protilátkami, které velice rychle odumírají, druhou vlnu protilátek si buduje pomaleji a ty mají také tendenci vydržet v těle bojovat s virem mnohem déle. Třeba až pět měsíců, jak uvádí studie lékařů z Mount Sinai Hospital na Manhattanu.

New York ostatně nemá o lidi, kteří prodělali covid nouzi, takže lékaři prováděli testy na celkem třiceti tisících pacientech. A zjistili, že až devadesát procent nakažených by po vyléčení mělo mít imunitu dalších pět měsíců. I když se bavíme o mírném nebo středně těžkém průběhu. Případy znovuonemocnění v rychlém sledu jsou sice strašidelné, ale je jich velice málo, upozorňují vědci.

Znovu se ale vracíme k dodržování bezpečnostních opatření. I po vyléčení totiž protilátky “pouze” významně snižují pravděpodobnost nákazy. Takže ani těsně po prodělané nemoci byste nemuseli jít olizovat tyče do tramvají a ocucávat se s pacienty na JIPce.

Co je možná na celé studii nejdůležitější, je fakt, že lepší poznání chování protilátek může pomoci při vývoji tolik vyhlížené vakcíny.

Podobné články

Doporučujeme

Další články