fb pixel Profesor Roman Prymula: Lékař, kterému není cizí vojenská disciplína a dril – G.cz
Vyhledávání

Profesor Roman Prymula: Lékař, kterému není cizí vojenská disciplína a dril

Zdroj: Profimedia.cz

Prof. MUDr. Roman Prymula, CSc., Ph.D. je aktuálně jedním z nejcitovanějším mužem republiky a také tím, k němuž veřejnost upírá oči a doufá, že z jeho úst uslyší konečně pozitivní zprávy v souvislostí s koronavirem. Kdo je ale tento, na první pohled spíš nenápadný, lékař, bez kterého se nyní neobejde téměř žádné vládní prohlášení? V první řadě uznávaný epidemiolog. Pro veřejnost určitě dobrá zpráva.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 16.3.2020, 10:56

Odbornost a dlouholeté zkušenosti

Možná nás může v současné situaci, kdy všichni svádíme nějakou formou boj se zákeřným koronavirem, trochu uklidnit, že profesor Roman Prymula je nejen špičkový lékař, ale také člověk, který je zvyklý na vojenský dril. Medicínu vystudoval na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Hradci Králové, ale také na Vojenském lékařském výzkumném a doškolovacím ústavu JEP v Hradci Králové. S hygienou a epidemiologií spojil svůj profesní život hned po ukončení studia a zkušenosti sbíral také v zahraničí. Na Birminghamské univerzitě získal mezinárodní atest v řízení nemocnic. To se nyní bude hodit určitě nejen panu profesorovi. Po návratu nastoupil na katedru epidemiologie tehdejší Vojenské lékařské akademie JEP. Věnoval se zejména problematice imunizace. Podílel se na vývoji či studiu vakcin například proti pneumokoku, rotavirům, spalničkám, příušnicím, zarděnkám nebo lidským papilomavirům.

Zkušenosti má ale Prymula také manažerské. Působil na pozici prorektora Vojenské lékařské akademie a v letech 2002 až 2004 byl rektorem této akademie. Po reorganizaci vojenského školství pokračoval v letech 2004–2009 v čele jako děkan Fakulty vojenského zdravotnictví nově vytvořené Univerzity obrany. V letech 2009 až 2016 stál v čele jedné z fakultních nemocnic, a té v Hradci Králové.

Roman Prymula je předsedou České vakcinologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně a členem řady mezinárodních společností věnujících se preventivní medicíně. V minulosti působil v celé řadě důležitých institucí a sborech zaměřených na epidemiologii. Zkušenost už má i z Ústředním krizovým štábem – byl členem jeho biologického poradního výboru. Právě v čele současného krizového štábu nyní stojí. Na ministerstvu zdravotnictví působil nejprve jako poradce ministra, od 1. 3. 2017 zastává post náměstka pro zdravotní péči.

Byl na odchodu, teď je vše jinak

Aktuálně je Roman Prymula ze strany premiéra Babiše a dalších vládních činitelů doslova adorován. Nebylo tomu tak ale vždy. Tento, dnes pro vládu jeden z nejklíčovějších, náměstků, chtěl svůj post opustit a na ministerstvu případně zůstat na částečný úvazek. Jako důvod tehdy uvedl, že se mu nelíbí směřování resortu. Dalším problémem, který byl, nebo vlastně ještě je, že nově musí mít náměstci na ministerstvu bezpečnostní prověrky. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch začátkem roku 2019 oznámil, že bezpečnostní prověrku NBÚ na nejnižší stupeň "důvěrné" musí mít také všichni ředitelé státem zřizovaných nemocnic, a to kvůli veřejným zakázkám. Nemocnice vypisují zakázky nad 300 milionů korun. Ředitelé ji museli získat do srpna, náměstci pak do března. V případě Prymuly NBÚ ještě nerozhodl. A upřímně, s ohledem na situaci to není rozhodně nyní nejpalčivější problém.

„Chtěl jsem zredukovat svůj pobyt na ministerstvu na částečný úvazek, ale pan premiér mě přesvědčil, že zejména v této době bych to měl přehodnotit a proto zůstávám," osvětlil situaci Prymula ČTK a dodal, že se chtěl víc věnovat výzkumu. A ministerstvo zdravotnictví se slovy své mluvčí Gabriely Štěpanyové pro ČTK vyjádřilo následovně: "S ohledem na to, že řízení u NBÚ nadále v případě pana náměstka Prymuly probíhá, řízení nebylo z jejich strany zastaveno ani přerušeno, a průtahy v řízení nezavinil pan náměstek, rozhodlo ministerstvo zdravotnictví o prodloužení interně stanovené lhůty pro dodání rozhodnutí NBÚ, a to do doby, než NBÚ rozhodne."

Za Prymulou stojí i ČLK

Vláda konečně ustanovila krizový štáb. A do jeho vedení byl postavený právě Roman Prymula, byť to není úplně standardní a v čele by měl stát ministr vnitra, kterým je aktuálně Jan Hamáček z ČSSD. Roman Prymula se ale momentálně těší velké oblibě a hlavně respektu nejen u veřejnosti a u vládních představitelů. Stojí za ním aktuálně i Česká lékařská komora."ČLK vítá zřízení Ústředního krizového štábu, který měl byt svolán už dávno. Je otázkou zda není v rozporu se zákonem, že ho nevede ministr vnitra, který vyšší pravomoci než náměstek ministra zdravotnictví. Nicméně pro ČR je dobře, že prof. Roman Prymula zůstal na ministerstvu zdravotnictví. ČLK ho respektuje jako odborníka, který rozumí stávající situaci," uvedl pro Géčko prezident ČLK Milan Kubek.

Takže závěrem vlastně můžeme možná říct to, že profesor Prymula nadále zůstává ve státních službách, je aktuálně štěstí v neštěstí. Můžeme být asi rádi, že zvítězil zdravý rozum a ne nějaká řevnivost, a i nadále nám bude v této ne úplně růžové době situaci kolem šířícího se koronaviru vysvětlovat někdo, kdo virům a epidemiím po odborné stránce rozumí a ne třeba ...... A to už si dosaďte každý sám, podle toho, jak to cítíte.

Podobné články

Doporučujeme

Další články