fb pixel Rok od první české oběti covidu: Kříže na Staroměstském náměstí připomněly 25 tisíc zemřelých – G.cz
Vyhledávání

Rok od první české oběti covidu: Kříže na Staroměstském náměstí připomněly 25 tisíc zemřelých

Zdroj: Twitter - hlavní město praha

Když v Česku přesně před rokem zemřel první člověk nakažený koronavirem, s hrůzou jsme v televizi doma na gauči sledovali každé slovo ministra vnitra Jana Hamáčka, který na sobě měl červený svetr. Situace se zdála být jako z postapokalyptického filmu. O rok později na covid umírá v průměru 200 lidí denně, a nikdo se nad tím už ani nepozastavuje.

Martin Miko
Martin Miko 22.3.2021, 12:01

25 tisíc zemřelých lidí kvůli covidu

Podle údajů Českého statistického úřadu zemřelo v roce 2020 přes 129 tisíc obyvatel Česka, což je o skoro 17 tisíc lidí více než v roce 2019. Tento nárůst nejvýrazněji postihl Čechy ve věku 75 až 84 let. Většina populace ČR už pravděpodobně nepochybuje nad tím, že covid zabíjí. Přesně před rokem, tedy 22. března 2020, zemřel v Česku první pacient nakažený koronavirem. Jednalo se o 95letého muže, jenž ležel na pražské Bulovce. Tehdejší náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula tehdy sdělil, že zemřel s koronavirem, nikoliv na něj. Muž totiž trpěl řadou zdravotních problémů, byl velmi starý a navíc měl kardiostimulátor. Důvodem smrti muže bylo celkové vyčerpání orgánových rezerv u pacienta s četnými interními komorbiditami, jak tehdy uvedl ošetřující lékař.

Rok, ze kterého jsme tři čtvrtiny času strávili zavření doma, utekl jako voda. I když už nějakou dobu v podstatě smíme chodit jenom do práce a nakoupit, přesto patříme k nejnakaženějšímu státu v rámci celého světa a k 22. březnu 2021 jsme téměř dosáhli počtu 25 tisíc lidí, kteří zemřeli na covid-19. Takto nějak hovoří oficiální statistiky. Jenže podle některých údajů mohou být neoficiální počty zemřelých stejně jako nakažených mnohem vyšší.

Pro uctění památky zemřelých na onemocnění covid-19 se na Staroměstském náměstí v Praze objevilo 25 tisíc křížů, přičemž každý z nich má symbolizovat jednoho člověka, který zemřel na covid od začátku celé pandemie. V pravé poledne se proto uskuteční minuta ticha za všechny oběti tohoto onemocnění. Za iniciativou 25 tisíc křížů stojí spolek Milion chvilek pro demokracii. „V pondělí 22. března to bude rok od úmrtí prvního pacienta s covidem v České republice. Křížek je symbolem toho, že současná vláda občany této země prostě odepsala a zaměřila se pouze na svůj zisk a mediální obraz,“ popisují zástupci spolku důvod, proč se rozhodli uctít zesnulé. Zatímco jedné skupině obyvatel se tento nápad zdá dobrý a důstojný, jiným se pro změnu nelíbí, že se jedná o graffiti na zemi. Nicméně se jedná o povolenou a nahlášenou akci a odpoledne dojde k okamžitému smytí nakreslených křížů, jak upozornilo Hlavní město Praha na svém twitteru.

„Dnes je to rok, co v Česku zemřel první člověk s nemocí covid-19. Celkem už nás zemřelo více než 25 tisíc lidí. Na Staromětském náměstí se dnes ráno objevilo 25 tisíc křížů, za každou oběť pandemie nemoci covid-19 jeden,“ informovalo Hlavní město Praha na svém oficiálním twitterovém účtu.

V pondělí ve 12 hodin uctěte památku obětí pandemie koronaviru minutou ticha.

Podobné články

Doporučujeme

Další články