Mirosław Ząbek se o neurochirurgii začal více zajímat už během prvního ročníku studia medicíny, v době, kdy jeho matka onemocněla roztroušenou sklerózou. Později jako jeden z prvních na světě provedl operaci mozku při využití mimotělního oběhu. Zároveň se stal průkopníkem implantace mozkových stimulátorů při léčbě dystonie nebo Tourettova syndromu ve střední Evropě.
Momentálně Ząbek působí jako přednosta neurochirurgické kliniky v nemocnici Mazovian "Bródnowski" Hospital ve Varšavě, která se zabývá nejmodernějšími metodami léčby mozkových onemocnění. Jednou z nich je genová terapie, která je mnohými odborníky označována jako budoucnost medicíny.
Její princip spočívá ve schopnosti lékařů přenést kopii chybějícího genu do mozku pomocí nepatogenních virových vektorů. Díky této inovativní technologii lze účinně bojovat s dosud nevyléčitelnými genetickými onemocněními.
Dosud byla genová terapie v neurologii použita k léčbě pacientů s tzv. multiformním glioblastomem, což je jeden z typů zhoubných nádorů, a Parkinsonovou chorobou. Polský neurochirurg se však aktuálně zabývá využitím této metody také v souvislosti s léčbou pacientů trpících Huntingtonovou, ale především Alzheimerovou chorobou, kterých v posledních letech výrazně přibývá.
Genová terapie by měla u těchto pacientů pomoci zpomalit další šíření nemoci a prodloužit tak jejich aktivní a nezávislý život. Při výzkumu a zavádění genové terapie do Evropy spolupracuje Mirosław Ząbek se svým krajanem, profesorem Krzysztofem Bankiewiczem z Kalifornské univerzity v San Francisku a Univerzity v Ohiu v USA.