fb pixel Premiér Babiš nás svým populismem dostal na hranu katastrofy, říká Lukáš Velev, ředitel Nemocnice Jihlava – G.cz
Vyhledávání

Premiér Babiš nás svým populismem dostal na hranu katastrofy, říká Lukáš Velev, ředitel Nemocnice Jihlava

Zdroj: Archiv Lukáše Veleva

Jihlavská nemocnice nezažívá, stejně jako další zdravotnická zařízení, zrovna klidné období. Tato krajská nemocnice zajišťuje zdravotní péči pro značnou část kraje Vysočina, který nyní patří mezi ty nejpostiženější regiony, co se počtu nemocných Covidem - 19 týká. Jihlavská nemocnice také zveřejnila smutnou zprávu - Covidu podlehla devětatřicdetiletá zdravotní sestra. Ředitele nemocnice MUDr. Lukáše Veleva jsme se ptali nejen na aktuální situaci kolem lůžkové kapacity, ale i na to, jak řádí nákaza mezi zaměstnanci. Doktor Velev se netají tím, že ze současné situace viní i vládu v čele s premiérem, a že jejich konání nerozumí.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 19.11.2020, 07:48

Kraj Vysočina s nákazou novým koronavirem a onemocněním Covid - 19 aktuálně opravdu bouje na čele onoho smutného pelotonu. A čísla zatím klesají jen pomalu. Nemocnice v Pelhřimově a Třebíči požádaly o pomoc armádu, ta jihlavská svůj původní požadavek nakonec stáhla. Situaci zvládají, i když to samozřejmě lehké není. Ředitel nemocnice Lukáš Velev je nejen manažer, ale také chirurg, takže provoz "své" nemocnice opravdu zná. V jejím čele stojí 11 let. Už po krátkém povídání s tímto rázným lékařem vám hned dojde, že se rozhodně nebojí ozvat a problémy pojmenovat. Již na jaře, když se nákaze začala republikou šířit, nahlas poukázal na to, že vše potřebné - míněno tím ochranné pomůcky - se výrobně přenechalo Číně a ta si z toho udělala kšeft. A pro ostrá slova nejde daleko ani dnes, což potvrdil i v rozhovoru, který Géčku poskytl.

Hledáme cestu

Na začátku října se rozvířila diskuze, že se u vás v nemocnici lékaři musí rozhodovat, koho z pacientů napojí na plicní ventilaci a koho nikoli - tuto informaci zveřejnil na sociálních sítích jeden z anesteziologů. Vy jste ji ale dementoval. Jaká je situace v jihlavské nemocnici nyní, zhruba po měsíci a půl? Kolik lidí máte na JIP, kolik lidí je ve vážném stavu a potřebují plicní ventilaci?

K tomu dementování - jen jsme vysvětlili, jak to kolega myslel. Trochu nešťastná byla paralela s věkem. Šlo samozřejmě o lidi, jejichž celkový stav byl většinou vlivem ostatních onemocnění takový, že nemělo eticky smysl poskytovat intenzivní péči. Že bychom řešili koho na ventilátor ještě dát a koho ne, nebo kde to má smysl, tak to chvála bohu nenastalo. A budu rád, když to tak zůstane.

Jinak nyní se díky přijatým opatřením a disciplíně spoluobčanů situace zklidňuje. Doufáme, že to bude trend. Jestli jsme měli na začátku listopadu přes 120 hospitalizovaných s Covid-19, nyní jsme klesli na cca 60 osob, z toho kolem 10 v intenzivní péči. S ventilacemi je sto složitější, trendem je pacienty udržovat na neinvazivní ventilaci (NIV), včetně vysoko průtokové nosní oxygenace. Tam máme aktuálně 8 pacientů, 2 jsou na klasické řízené ventilaci. To je ale stále dost vysoké číslo, které omezuje běžnou činnost nemocnice.

Je lůžková kapacita nemocnice v Jihlavě v současnosti dostatečná?¨

Nyní ano. Ale jak jsem psal stále za cenu omezení provozu. Hledáme cestu jak současného "uvolnění" využít pro standardní provoz.

Jeli jsme na hraně a mejdan nekončí

Bohužel, v minulých dnech zemřela s onemocněním Covid-19 jedna vaše zdravotní sestra. Kolik nakažených zdravotníků nyní máte? Ohrožuje to chod nemocnice a tím pádem dostupnost zdravotní péče?

To je velmi smutný příběh, po té ženě zůstaka sedmiletá holčička. Nyní pro ni připravujeme veřejnou sbírku. Spontánně se nám ozývají lidé, kteří chtějí přispět. Předpokládám, že nejpozději příští týden by měl být transparentní účet sbírky přístupný. Aktuálně máme 122 zaměstnanců nakažených SARS-CoV-2, část z nich má onemocnění Covid-19, část je bez příznaků.

Zdá se, že se povedlo křivku nákazy oploštit. Pociťujete to i vy v nemocnici?

Ano, to vyplývá z předchozích odpovědí. Jen bychom byli rádi, kdyby to byl trend. Velmi se obáváme návratu dětí do škol. Z počátku jsme měli většinu zdravotníků nakažených v komunitě a většina z nich byla maminky nakažené od dětí. Děti jsou prostě superpřenašeči. Druhá obava se týká Vánoc a Nového roku. Už jednou nás vládní populismus, snaha být oblíbený, dostal na hranici katastrofy. Bojíme se, že se nepoučili ani politici, ani spoluobčané.

Dostali jste se v minulých dnech do situace, kdy jste vnímal, že jste opravdu na oné pomyslné hraně?

Určitě. Byl to začátek listopadu a následujících cca 10-14 dní, kdy jsme jeli "po hraně nože", naštěstí jsme nepřestřelili. Ale jinde takové štěstí neměli. A nevíme, co nás čeká dál. Mejdan nekončí.

Fungovala a funguje "mezinemocniční" pomoc? Nebo jste zvládali a zvládáte se o pacienty z vaší spádové oblasti postarat sami? Jak velká je vlastně vaše spádová oblast?

Bohužel jsme zjistili, že akutních lůžek a zejména lůžek intenzívní péče není nadbytek. Jak tvrdili mnozí politici a zdravotničtí reformátoři. Takže jsme většinově zajišťovali každý svůj sektor. Ale když bylo třeba, pomohli jsme si.

Vládu a premiéra nechápu

Domníváte se, že jsme opravdu za vrcholem covidové epidemie a dalo se tomu všemu předejít například rychlejším zavedením ostřejších restrikcí? Jak vlastně hodnotíte kroky státu? Je rozumné, že v této době máme během krátké doby již třetího ministra nyní absolutně klíčového resortu?

Současnou vládu absolutně nechápu. Zejména premiéra Andreje Babiše, který nás svým populismem a touhou po "lajcích a komentech" dostal na hranu katastrofy. Jen si vzpomeňme, jak donutil bývalého ministra Adama Vojtěcha zmírnit plánovaná a správná opatření z obavy o volební výsledek. Když pak bylo "horko", zmizel a téměř nebyl a není vidět. Odvolání ministra Romana Prymuly bylo nesmyslem. I ten jejich pseudodůvod. Jen odhaluje v jaké zemi žijeme, a jak uvnitř politiky zuří mocenský boj. Epidemie, neepidemie. Životy lidí politiky nezajímají. Jen vlastní politické přežití. A rozhodně není líp. A nebude s populistou v čele. Skoro se chce říct, že neumíráme jen na Covid, ale také na populismus.

Jak se díváte na současné rozvolňování, které se bude řídit podle nového protiepidemického skóre?

Už jsme viděli "semafor", chytrou karanténu, e-roušku a upřímně žádný velký efekt. Podle mého PES má jen tu výhodu, že se spojuje s obecně oblíbeným souputníkem člověka. Snad se pletu.

Musela jihlavská nemocnice výrazně omezit jinou než "covidovou" péči?

Ano a zásadně, řešíme zatím jen to, co nesnese odklad, zejména onkologickou a jinou závažnou léčbu. A jsme rádi i za to.

Dá se to, co se nyní odehrává kolem nás k něčemu přirovnat? Inovovali jste například plány krizové připravenosti nemocnice?

Teď není čas. Stávající plán zafungoval. Jen nastaly problémy, který přináší až ostrý provoz. A tyto problémy se těžko naplánují. Až se vše zklidní, zapracujeme zkušenosti, které jsme nasbírali. Takže inovace jistě bude.

Dovolíte si predikovat, jak se bude situace dále vyvíjet a kdy se chod vaší nemocnice vrátí do normálu?

Dříve než v pozdním jaru zlepšení neočekávám. Spíše střídavé uvolňování a utahování. Jak v komunitě, tak v nemocnici. Budeme taková "Nemocnice na kolečkách". Jen snad nepřestřelíme tu hranu. Trochu jsem upravil vládní heslo na "S rozumem to zvládneme!" Rozum je vždycky nejlepší vůdce v životě, nemocnici i politice. Kéž by se do té politiky vrátil. Už dlouho jsme jej neviděli. Přeji všem hodně zdraví a nebo jen opravdu lehkou nemoc.

Podobné články

Doporučujeme

Další články