fb pixel Personál na intenzivní lůžka je na hraně své kapacity, otevřeně přiznává MUDr. Petr Sládek, ředitel nemocnice v Uherském Hradišti – G.cz
Vyhledávání

Personál na intenzivní lůžka je na hraně své kapacity, otevřeně přiznává MUDr. Petr Sládek, ředitel nemocnice v Uherském Hradišti

Zdroj: Archiv MUDr. Petra Sládka

Okres Uherské Hradiště bohužel drží nyní smutné prvenství. Na 100 000 obyvatel připadá podle údajů ministerstva zdravotnictví 412,72 pacientů s prokázaným onemocněním COVID-19. Horké chvíle zažívá i tamější nemocnice pod vedením MUDr. Petra Sládka. A je to právě toto zdravotnické zařízení, které se netají, že by uvítalo ve svých řadách posily, konkrétně anesteziology.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 8.10.2020, 09:20

Počty pacientů s nemocí COVID-19 stoupají každým dnem, přibývá těch, kteří potřebují hospitalizaci a zdravotníci ve všech nemocnicích dělají doslova, co můžou, aby vše zvládali. Někde již přiznávají, že nebude trvat dlouho a budou na hranici svých kapacit, ale také i svých sil. Uherské Hradiště patří k těm okresům, které nákaza nyní postihla v plné síle. Ředitel tamnější nemocnice Petr Sládek rozhodně nepatří k lidem, kteří fandí panice. Ale i on přiznává jako zdravotnický manažer, ale také jako lékař, že obavy jsou na místě, a že pokud opravdu nebude zodpovědný každý z nás, zlepšení je zatím v nedohlednu.

Pane řediteli, na úvod bych se zeptala, pro jak velkou oblast jste spádovým zdravotnickým zařízením?

Standardní spád naší nemocnice je cca 150 000 obyvatel. V době, kdy jsme zajištovali jako jediní ve Zlínském kraji příjem covid pacientů, tak to bylo cca 600 000.

Jak na tom aktuálně vaše nemocnice je? Máte ještě kapacity pro nové
pacienty s onemocněním COVID-19? A to nejen co se lůžek týká, ale i co
se týká personálního zabezpečení.

V současné době máme hospitalizovaných 62 pozitivních pacientů z toho 11 je na umělé plicní ventilaci. Pro pacienty vyžadující intenzivní péči máme ještě 3 volná lůžka, pro ostatní pak aktuálně 25 lůžek. Personál na standardní lůžka doplňujeme z uzavřených oddělení chirurgického traktu, po omezení plánované operativy. Personál, který máme vyčleněný na intenzivní lůžka je na hraně kapacity.

Již jste oznámili, že hledáte anesteziology. Pociťujete nedostatek lékařů i u jiných specializací? A nezapomínejme také na zdravotní sestry. Tam je situace jaká?

V jiných odbornostech jsem na tom, až na drobný nedostatek na neurologii ,docela dobře. Tam nám loni za půl roku odešlo šest lékařek na mateřskou dovolenou. Postupně ale stav doplňujeme.

V nelékařském personálu je situace ve standardním provozu celkem stabilizovaná, ale i zde bych si dokázal představit některé stanice posílit.

Začíná se hojně diskutovat o tom, že se zvedají počty nakažených mezi zdravotníky. Můžete zveřejnit konkrétní počty z vaší nemocnice?

Pro řízení nemocnice je důležitější celková absence zdravotnických pracovníků, nejen těch covidových. Dohromady se toto číslo pohybuje kolem stovky. Což při celkovém počtu 1400 zaměstnanců, je hodně velké číslo.

Sám jste lékař, nemocnici v Uherském Hradišti vedete již od roku 2013. Dalo z vašeho jednak lékařského a jednak také manažerského úhlu pohledu stávající situaci, kdy dochází k razantním nárůstům pozitivit, ale i k nárůstům hospitalizací a také bohužel úmrtí, předejít?

Po bitvě je každý generál. Myslím, že po jaru zavládla moc velká euforie. Jak jsme dobří, jak to máme pod kontrolou, a že to zase zvládneme. Nebyla pokora a příroda nám bleskově ukázala pravý opak. Dle mého, v době , kdy šla čísla pozitivních nahoru, nebyla zavedena dostatečně razantní opatření a pokud i byla, byla mnohými zpochybňována a nedodržována.

Kloníte se na základě vlastních zkušeností k tomu, že rozvolňování bylo v létě příliš velké a unáhlené?

Některá opatření mohla být ponechána, jiné země je ponechaly a jsou na tom o poznání lépe.

Covid - 19 zatím na ústupu není, jak nám ukazují zveřejňovaná data. Domníváte se, že to stávající zdravotnický systém zvládne? Kooperujete v rámci nemocnic a jste připraveni si vzájemně vypomáhat tak, aby nedošlo ke scénářům alá Itálie v březnu, dubnu? Může u nás něco takového vůbec nastat?

Modlím se za to, ať takový scénář u nás nenastane. České zdravotnictví je dobré a dostatečně robustní zdravotnictví.

Určitě rozhodne, jak velká a jak dlouhá bude vlna náporu covidových pacientů. Kolik budeme mít ještě v tuto dobu k dispozici především personálu, lůžek a techniky. Kooperace je a bude naprosto nutná.

Ke COVIDU-19 se vyjadřuje celá řada lidí, a to i z řad renomovaných lékařů. Veřejnost může být, a podle mne i je, zmatená. Vy sám máte specializaci ORL, komu podle vás má tedy běžný občan naslouchat a brát jeho slova jako ta odborně správně?

Myslím si, že v této problematice máme fundovaného epidemiologa, a to ministra zdravotnictví Romana Prymulu. Věřím mu.

Je důvod, aby lidi odkládali plánovaná vyšetření? Nehrozí spíše zhoršení celkového zdravotního stavu populace, pokud veřejnost k lékařům přestane chodit? Existuje bohužel i celá řada jiných, velmi vážných diagnóz.

Děláme maximum pro to, abychom omezovali provoz jen minimálně. Uvědomujeme si, jak je důležité nezanedbat ostatní péči. Proto, pokud to jde a je to možné, neodkládáme žádné vyšetření.

A poslední otázka - dá se odhadnout další vývoj situace? A jak bychom se nyní měli z vašeho úhlu podledu všichni chovat, abychom vám, zdravotníkům, nestěžovali a nepřidělávali práci, ale naopak, aby vše vedlo k jednomu - zvládnutí celé pandemie. Protože asi se shodneme, že tohle jsme doposud znali všichni jenom z filmů...

Myslím, že další vývoj se odhadnout nedá. Ale vím jistě, že můžeme všichni pomoci, pokud k sobě budeme vzájemně ohleduplní a nebudeme sobečtí. Budeme věřit, že situace je opravdu vážná, nebudeme ji bagatelizovat a budeme důsledně dodržovat hygienická opatření a nařízení. Pak máme šanci.

Děkujeme za rozhovor, pane řediteli, a hodně sil.

Podobné články

Doporučujeme

Další články