fb pixel Před 6 lety pokořil Zeman v boji o Hrad knížete: Jak to tam Karel hodil „na pankáče“ a dalších 10 zajímavostí – G.cz
Vyhledávání

Před 6 lety pokořil Zeman v boji o Hrad knížete: Jak to tam Karel hodil „na pankáče“ a dalších 10 zajímavostí

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Mnozí se radovali, že dostali možnost rozhodovat, kdo se stane naším nejvyšším ústavním činitelem, jenomže pak zplakali nad výdělkem. I tak lze popsat naši první přímou volbu prezidenta, ve které se mnoho lidí nechalo slyšet, že to nemají komu hodit a budou volit „menší zlo“. Ano, i takové názory před 6 lety zaznívaly. Připomeňme si zásadní momenty této historické události, jejíž výsledky významně poznamenaly životy nás všech.

Václav Roman
Václav Roman 26.1.2019, 12:33

Česko hledá prezidenta Vol. 1

Přesně před 6 lety, dne 26. ledna 2013, skončilo druhé kolo první přímé volby prezidenta, ve kterém se o hlasy voličů ucházeli provokatér Miloš Zeman a šlechtic Karel Schwarzenberg. Rozhodnout, kdo z těchto dvou kandidátů bude následujících pět let zastávat úřad prezidenta, přišlo bezmála 5 milionů voličů, což odpovídá volební účasti lehce přes 59 %.

K volebním urnám zamířili i oba kandidáti, přičemž každý z nich volil sám sebe. Což je vcelku normální věc, zajímavé je až to, že hlas knížete Schwarzenberga nemohl být uznán, neboť jej Karel hodil do urny „na pankáče“. Nevložil jej předtím do úřední obálky, tudíž nemohl být uznán. „Naštěstí“ prohrál o více než tento jeden hlas.

V následující galerii nabízíme dalších 10 důležitých momentů z naší první přímé volby prezidenta. Co se ve spojení s touto událostí vybaví jako první vám?

Moment z velké debaty

A když už vzpomínáme na tyto historické volby, nemůžeme si odpustit nepřipomenout video ze Superdebaty ČT, ve kterém „superkandidát“ Zeman stírá olympioničku Věru Čáslavskou, která drží mikrofon v ruce jak ve svěráku:

A zde připomínáme, že před 95 lety byla v plném proudu první zimní olympiáda, která se konala ve francouzském v Chamonix: Víte, jak naši hokejoví borci spáchali "národní zločin"?

Podobné články

Doporučujeme

Další články