fb pixel 95 let od první zimní olympiády v Chamonix: Víte, jak naši hokejoví borci spáchali "národní zločin"? – G.cz
Vyhledávání

95 let od první zimní olympiády v Chamonix: Víte, jak naši hokejoví borci spáchali "národní zločin"?

+ DALŠÍCH 10 FOTEK + DALŠÍCH 11 FOTEK

Před 95 let byly zahájeny první zimní olympijské hry ve francouzském Chamonix. Českoslovenští sportovci si z nich sice žádný cenný kov nedovezli, ostudu ale rozhodně neudělali. Tedy až na debakl s Kanadou, které náš hokejový tým podlehl vysoko 0:30. Jaké nejzajímavější momenty tato sportovní akce nabídla?

Václav Roman
Václav Roman 25.1.2019, 14:35

1. Původně to olympiáda nebyla

Abychom byli přesní, tak 25. ledna 1924 nebyly na úpatí Mont Blancu zahájeny první zimní olympijské hry, ale Týden zimních sportů. Akce byla plánována jako předehra letních olympijských her v Paříži. Týden zimních sportů se ale nakonec protáhl na 11 dní a v roce 1925 se na olympijském kongresu v Praze dočkal povýšení na olympijské hry.

2. Zrození hvězdy

Na tomto turnaji se vůbec poprvé představila legendární norská krasobruslařka Sonja Henie, které v té době bylo teprve 12 let. V Chamonix ještě na medaili nedosáhla, ale o čtyři roky později už brala zlato, které na dvou po sobě následujících zimních olympiádách obhájila.

3. Fenomenální finský rychlobruslař

Fenoménem prvních olympijských her se stal finský rychlobruslař Clas Thunberg, jehož můžeme výkonnostně přirovnat k současné rychlobruslařské hvězdě Martině Sáblíkové. Thunberg získal v Chamonix kromě tří zlatých medailí ještě jednu stříbrnou a bronzovou. Zkrátka všem vypálil rybník.

4. Problémy s počasím

Organizátoři akce se potýkali s nepřízní počasí, což se v zimě občas stává. Krátce před zahájením bylo Chamonix bez sněhu, zhruba týden před začátkem ho však zase napadlo tolik, že se všichni museli zapojit do odklízení. Zpočátku to vypadalo bledě i s rychlobruslařskou dráhou, nakonec ale mráz včas udeřil a závody se mohly odehrát podle plánu.

5. Národní ostuda

Naši hokejisté, kteří v Chamonix obhajovali bronz ze sedmých letních olympijských her v Antverpách, toho moc neuhráli a nepostoupili ani ze základní skupiny. Jediným světlým momentem byl zápas se Švýcarskem, kterému uštědřily porážku 11:2. Byla to však jen slabá útěcha poté, co pukli s Kanadou 0:30. Tehdejší československý tisk neváhal tuto potupu označit doslova "národním zločinem".

6. Domácí bez zlata

Nikdy předtím se na olympiádě nestalo, aby pořadatelská země skončila bez nejcennějšího kovu. Tedy když zapojíme do statistik i letní olympiády, které se konají od roku 1896. V roce 1924 dosáhla na toto smutné prvenství Francie, která se nakonec musela spokojit pouze se třemi bronzovými medailemi.

7. Medaile s padesátiletým zpožděním

V Chamonix se Anders Haugen umístil ve skocích na lyžích těsně za stupni vítězů, bylo to však dílem matematické chyby. Až v roce 1974, tedy půl století po konání turnaje, se konečně dočkal satisfakce v podobě bronzové medaile.

8. První velké neštěstí

Říká se, že neštěstí chodí po horách a něco pravdy na tom asi bude. Smůla se přilepila na bob argentinským bobistům, kteří to měli do Chamonix nejdále ze všech. Nakonec se však nemohli zúčastnit ani slavnostního zahájení, neboť při tréninku havarovali a museli být převezeni do nemocnice.

Vypravme se v následující retro galerii zpátky v čase do Chamonix před 95 lety:

Když jsme u těch zimních sportů, proč si nepřipomenout 15 hlášek ze Snowboarďáků, které jsme papouškovali.

Podobné články

Doporučujeme

Další články