fb pixel Posilovny bez šaten a butiky bez možnosti vyzkoušení: Vláda otevřela další provozovny, hygienické podmínky jsou však přísné – G.cz
Vyhledávání

Posilovny bez šaten a butiky bez možnosti vyzkoušení: Vláda otevřela další provozovny, hygienické podmínky jsou však přísné

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Autoškoly, posilovny, zoologické zahrady, knihovny, bohoslužby, vysoké školy nebo provozovny do 2 500 metrů čtverečních s vlastním vchodem - takto vypadá druhá etapa uvolňovacích opatření, která se rozhodla vláda spustit od 27. dubna. Veškerá tato povolení samozřejmě doprovázejí přísná hygienická opatření pro zákazníky i majitele provozoven. V prodejnách si oblečení nevyzkoušíte a v posilovně nepočítejte se sprchou.

Martin Miko
Martin Miko 27.4.2020, 11:16

Začíná doba uvolňování

Po dlouhých týdnech čekání v karanténě je tu konečně další vlna nějakého toho uvolňování, které s sebou přináší návrat Čechů do běžného života. V hospodě si sice ještě pivo nedáme, ale za to si ho můžeme koupit v improvizovaném okénku v kelímku a vypít na lavičce v parku, tedy pokud se kolem nebudou pohybovat lidé. Nicméně od pondělí 27. dubna 2020 se nám otevřou další možnosti, o kterých se nám před týdnem ani nesnilo. Ode dneška tak můžeme podle harmonogramu, které vydalo Ministerstvo zdravotnictví ČR, využít celou řadu služeb. Další uvolňovací fáze jsou v plánu na 11. a 25. května letošního roku, takže neztrácejte naději. Veřejností žádané kadeřnictví se rozjedou 11., zatímco oběd v restauraci si dáte až o dva týdny později.

Pro majitele obchodů a hlavně zákazníky je asi nejdůležitější zprávou fakt, že se dnes otevřely obchody do 2 500 metrů čtverečních, včetně turistických informačních center. Podmínkou je, že musí mít samostatný vchod a nesmí být součástí obchodního centra. V případě, že vlastníte nebo provozujete větší obchod, tak si ho můžete „zmenšit“ bezpečnostní páskou. S výraznými změnami přijdou například i obchody s oblečením a prodejny bot. Podle ministerstva zdravotnictví například musíte reklamované zboží nechat 3 dny ležet stranou kvůli potenciálnímu výskytu koronaviru. Zvláštní pravidla budou platit i například v knihovnách, kde se budou vrácené knihy půjčovat až po dvou dnech čekání.

Vzhledem k tomu, že se rozhodlo o zrychlení uvolňování restrikci, tak některé provozovny nedokázaly tak rychle zareagovat, a proto budou ještě nějakou dobu zavřené. Může jít o některé zoologické a bohatnické zahrady nebo knihovny.

Nejvíce si však budete muset dávat pozor v posilovnách a fitness centrech, kde jsou pravidla provozu asi nejvíce přísná. Kromě omezení počtu návštěvníků budou muset například provozovatelé fitness centra pravidelně dezinfikovat posilovací stroje a činky. Na deset metrů čtverečních bude moct být pouze jeden člověk. To ale není všechno. Důležité je zmínit, že k dispozici nebudou návštěvníkům ani sprchy nebo šatny, takže se budete muset převléknout venku nebo v autě.

Provozovatele autšokol čeká rovněž řada hygienických opatření. V učebnách se budou moci pohybovat poze 4 žáci najednou, a to s rozestupem dvou metrů. U vstupu do učebny musí být dezinfekce. Během jízd bude moct být v automobile pouze jeden člověk. Po každé jízdě bude nutné vozidlo vydezinfikovat.

Co se týče vysokých škol, tak od pondělí 27. dubna pro ně rovněž platí otevření budov. Totéž čeká i kostely. Bohoslužby budou prováděny do počtu 15 osob, a to za určitých splněných podmínek.

To je prozatím všechno, ale už za dva týdny se otevřou další provozovny a služby, a to například Čechy vytoužené kadeřnictví.

Podobné články

Doporučujeme

Další články