fb pixel Pánové, kdo bude platit? Dohledový úřad kontroluje prezidentskou kampaň všech zájemců o post hlavy státu – G.cz
Vyhledávání

Pánové, kdo bude platit? Dohledový úřad kontroluje prezidentskou kampaň všech zájemců o post hlavy státu

Zdroj: profimedia

Věděli jste, že v Česku máme Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí? Existuje od roku 2017 a sídlí v Brně. Nyní se rozhodl zaměřit na některé kandidáty, který se ucházeli o post prezidenta v roce 2018. Konkrétně se jedná o šest jmen, včetně Miloš Zemana, Jiřího Drahoše, Pavla Fischera, Marka Hilšera, Mirka Topolánka a Michala Horáčka.

Martin Miko
Martin Miko 17.1.2020, 12:58

6Pánové, kdo bude platit?

Podle informací iRozhlas.cz se Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnu rozhodl zkontrolovat kampaně uchazečů o post prezidenta v roce 2018. Kontrola má začít nebo už začala u šesti z hlavních kandidátů, z čehož jednomu z nich se podařilo obhájit post prezidenta ČR. V případě pochybení v kampani by všem kontrolovaným (samozřejmě kromě prezidenta Miloše Zemana) hrozila pokuta ve výši až půl milionu korun.

Úřadu se například nelíbí v rámci prezidentských kampaní, že kandidáti odeslali některé sumy dřív než měli nebo, že u drobných dárců jim chyběli některé údaje jako je například datum narození nebo místo trvalého bydliště. S takovýmito problémy se podle iRozhlasu setkal například Marek Hilšer, který je s případnou pokutou smířen a je ochotný ji zaplatit.

Podobné kontrole bude nebo čelí i další kandidáti na prezidenta. Zdá se, že to některé kandidáty od další kandidatury v roce 2023 neodradí, a to i kdyby měli dostat případnou pokutu. Všichni kontrolovaní jsou přesvědčení, že vše zvládli s čistým štítem a bez problémů.

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran v minulosti uštědřil řadu pokut politickým subjektům. Vzpomeňme na únor 2018, když úřad rozdal pokuty politickýcm stranám v řádech desetitisíců za nezveřejnění povinných údajů. Něco podobného se stalo i o rok dříve, když úřad fungoval prvním rokem. V té době obdrželo 18 stran a hnutí pokutu v celkové výši 600 tisíc korun za to některé politické subjekty nedodržely pravidla financování volební kampaně. Zdá se, že tato instituce si na sebe umí peníze vydělat.

Tento úřad vznikl v roce 2017 a má vykonávat dohled nad hospodařením polititckých stran, politických hnutí a politických institutů. Dále by měl vykonávat dohled zkoumáním výročních finančních zpráv předkládaných stranami a hnutími, nebo by měl provádět kontrolu jejich hospodaření, správní delikty a ukládat sankce podle zákona. Za 3 roky své existence se úřad stihl zkontrolovat politické strany přímo ve svém sídle po sněmovních volbách z roku 2017. Nyní řeší prezidentsé volby, a pak by se měl vrhnout na volby do Evropského parlamentu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články