fb pixel Od dubna klesla v Americe úmrtnost nakažených covidem o třetinu. Radovat se je ale předčasné, varují vědci – G.cz
Vyhledávání

Od dubna klesla v Americe úmrtnost nakažených covidem o třetinu. Radovat se je ale předčasné, varují vědci

Zdroj: YouTube.com - CNN news

Podle vědců z washingtonské univerzity, kteří sbírali data od chvíle, kdy pandemie koronaviru udeřila na Spojené státy, to vypadá, že úmrtnost za Atlantikem klesla o třicet procent. Problém je, že vzhledem k počtům nakažených samotných nejspíš bude dál umírat více lidí.

Jan Studnička
Jan Studnička 13.11.2020, 11:41

Úmrtnost klesla, ale...

Pokud žijete ve Spojených státech a nakazíte se nemocí covid-19, máte o třicet procent větší šanci přežít, než byste měli například v dubnu. Z výzkumu vědců na University of Washington's Institute for Health Metrics and Evaluation, zkráceně IHME. Ředitel institutu, doktor Christopher Murray řekl agentuře Reuters, že úmrtnost klesla z původních 0,9 % na 0,6 %.

Je to hlavně tím, že lékaři už vědí, jak se starat o pacienty a jak jim ulehčit průběh nemoci. Jak okysličovat krev, jak ji ředit, kdy zavádět ventilátory. Navíc se případ od případu dá pracovat s experimentálními léky.

Obecně je ale nicméně těžké určovat úmrtnost něčeho, co se u řady nakažených neprojeví žádnými symptomy. Výzkumníci z IHME počítali úmrtnost na základě dostupných dat, průzkumů a započítávali do něho faktor věku. Stále totiž podle amerických vědců platí, že věk je vedle obezity tím nejdůležtitějším faktorem. “Úmrtnost se pak zvedá s každým rokem života o devět procent,” vysvětluje dr. Murray. Tím se nemyslí o devět procent celkově, protože to by znamenalo vyhlazení lidstva, myslí se tím devět procent původní hodnoty. Což pořád není málo.

Navíc nižší procenta úmrtnosti znamenají jen málo ve chvíli, kdy Amerika láme rekord za rekordem v počtu nakažených a blíží se ke čtvrt milionu obětí. A spekuluje se, že do konce listopadu dalších dvě stě tisíc přibyde.

Včelička

Dobrou zprávou samozřejmě je to, že vakcíny jsou za rohem. Nejspíš jste zachytili vynikající zprávu tohoto týdne, že společnost Pfizer dokončuje vakcínu s devadesátiprocentní úspěšností, což je naprosto fenomenální. Experti navíc odhadují, že funguje-li ta vakcína od Pfizeru, budou fungovat i ostatní. To je dobrá zpráva i pro nás, protože u nás se uvažuje dlouhodobě o nákupu vakcín od společnosti AstraZeneca, která se taky pomalu blíží ke konci. Vláda se ale nechce omezovat jen na jednoho dodavatele, jak již před časem řekl Roman Prymula,náš přední epidemilog a také tvář boje proti covidu v Česku a měsíc i ministr zdravotnictví, než si šel dát v noci kafe do jedné vyšehradské restaurace. Nějak přitom zapomněl, že i tu nechal v rámco protiepidemických opatření zavřít. Co už, no, už není minsitrem.

Na východě už jsou samozřejmě mnohem “dál”, Čína testuje svou vakcínu na veřejnosti, protože… je to Čína. A Rusko očkování na nějaký čas zastavilo, přestože Rusové hlásili úspěšnost devadesáti dvou procent. Problém s očkováním Rusů je mimo jiné ten, že více než polovina z nich se nechce nechat očkovat.

Asi se někde na netu dočetli, že je to nebezpečné nebo co. To jsou věci.

Podobné články

Doporučujeme

Další články