fb pixel Home office není dovolená, vyžaduje vůli a disciplínu. Máte ji? – G.cz
Vyhledávání

Home office není dovolená, vyžaduje vůli a disciplínu. Máte ji?

Zdroj: Pixabay.com

Pandemie koronaviru nás už podruhé během jediného roku uzavřela v útrobách domovů. Vládní činitelé apelují na zaměstnavatele, aby jejich zaměstnanci přešli na home office. Práce z domova přináší jak klady, tak i zápory a rozhodně se nejedná o žádnou dovolenou. Můžeme to potvrdit i my, z redakce Géčka, protože s "háóčkem" máme také zkušenost.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 2.11.2020, 10:04

Na začátku se může zdát, že je to vlastně velká paráda, tohle pracování z domova. Ano, má to své klady, jasně. Nemusíte nikam dojíždět, ušetříte čas. Stravujete se doma a nepodléháte svodům různých fast foodů, takže dost pravděpodobněji jíte zdravěji. I když... někteří mají tendence doma spíše nabírat, protože lednice skýtá také plno lákadel. Když máte dítě školou povinné, které je na prvním stupni a nyní je na distanční výuce, tak neřešíte hlídání, protože na něj, někdy sice s vypětím všech sil, zvládnete houknout, ať přestane stavět lego a píše domácí úkol. Jo, to je fajn.

Na druhou stranu každá mince má dvě strany. Opravdu rychle zjistíte, jak jste na tom se sebekázní a disciplínou. Zároveň vám - pokud tedy nejste totální asociál, budou po čase chybět i takové banality, jako je například krátký pokec s kolegyní u kafe. A já na rovinu přiznávám, že mi ta "tepláková" kultura úplně nevyhovuje. Tak bychom mohli pokračovat. Prostě všeho moc škodí a všeho s mírou. Bohužel, situace kolem nás je díky koronaviru taková, jaká je a buďme rádi, že pracovat můžeme, jsou profese, které to štěstí nemají.

Proto jsme se rozhodli, že vám i nám přineseme pár tipů a rad, jak home office zdárně zvládnout tak, abyste byli skutečně výkonní a zároveň se nedevastovali. Jako zhroucená, unavená lidská troska nikomu a k ničemu nebudete.

Oko do duše okno

Trávíte-li pracovní dobu z velké části přikováni k monitoru či displeji mobilu, může to mít negativní vliv na váš zrak. Zvláště pokud i volný čas vyplňujete sledováním sociálních sítí, surfováním po internetu nebo sledováním televize, vaše oči příliš často ostří na blízkou vzdálenost, což pro ně není přirozené. Může to vést k různým komplikacím od svědění a podráždění očí přes rozmazané vidění až po akomodační křeč.

Dodržujte „bezpečnou“ vzdálenost! „Na počítač se díváme zhruba ze 75 centimetrů, na tablet nebo mobilní telefon obvykle asi ze 30 centimetrů. Čím předměty sledujeme z bližší vzdálenosti, tím je to pro oči namáhavější. Nejvhodnější vzdálenost držení mobilního telefonu pro naše oči je asi 40 centimetrů,“ upozorňuje MUDr. Lucie Valešová, primářka pražské oční kliniky DuoVize.

Nechte oči odpočinout! „Kdo denně pracuje na počítači, měl by do svého režimu zařadit pravidlo 20/20/20. Tedy po každých dvaceti minutách hledění na monitor se nejméně na dvacet vteřin zadívat na bod vzdálený minimálně dvacet stop, což odpovídá zhruba šesti metrům. Uleví se tak zaostřovacím svalům, procvičí se oči a zabrání se jejich vysychání. Podstatné je rovněž upravit osvětlení na pracovním stole a pozici monitoru,“ nabádá oftalmoložka.

Pozor na syndrom suchého oka! Jestliže vás budou pálit a řezat oči, je dobré občas zavřít víčka, zamrkat nebo používat umělé slzy na svlažení povrchu oka, které odstraní pocit pálení a únavy očí.

Ach jo, zase ta záda

Dlouhodobé sezení u počítače a nedostatek pohybu venku, způsobený karanténou, má neblahý vliv rovněž na pohybový aparát. Mohou se objevit bolesti zad a následně i hlavy, zvýšená únava, ale též brnění rukou či nohou – to vše následně snižuje také pracovní výkon.

Zařaďte do denního režimu kompenzační cvičení! Slouží jako prevence bolestí zad, rozhýbání zatuhlých kloubů a svalů. „Několikrát denně se krátce protáhněte a budete se cítit mnohem lépe. Pravidelné protažení těla je u sedavého zaměstnání velmi důležité. Pomůže uvolnit svaly, nabrat novou energii a opět se soustředit na důležité pracovní úkony,“ uvádí vzdělávací portál www.mojemedicina.cz. Na uvedeném webu je možné v sekci Průvodce pacienta najít video se souborem cviků, které můžete využít přímo u pracovního stolu nebo na židli.

Pořiďte si výškově nastavitelný pracovní stůl! Díky němu můžete střídat během dne polohu a nebudete trávit celou pracovní dobu pouze vsedě. Samozřejmostí by měla být i kvalitní ergonomická židle.

Nemůžu dýchat

Pobyt v uzavřených prostorách neprospívá ani našim dýchacím cestám. Kvůli omezené cirkulaci vzduchu se v místnosti akumulují nečistoty, které sice nejsou viditelné, přesto však mohou způsobovat četné zdravotní obtíže, včetně alergií. Nevětraný vzduch s vysokým obsahem CO2 může negativně ovlivňovat i koncentraci a zvyšovat celkovou únavu.

Pořiďte si chytrou čističku vzduchu! Vybavte domácnost kvalitní čističkou vzduchu, jež dokáže zachytit 99,95 % částic alergenů, virů a škodlivin, a to i těch velmi malých (již od velikosti 0,1 mikrometru). „Přístroj i v auto režimu nepřetržitě měří úroveň znečištění v místnosti, a pokud zjistí nárůst jakékoli nežádoucí látky (ať už je to pyl, NO2 atd.), stroj se znovu zapne. Tím udrží stále kvalitní čisté ovzduší a nedopustí opětovné znečištění,“ popisuje mechanismus inteligentních čističek Ing. George Oram ze společnosti Dyson.

Dbejte na pravidelný úklid! Prach v domácnosti je komplikovaný soubor různých složek, včetně roztočů, jejich výkalů, bakterií, plísní, částic lidské kůže, drobného hmyzu a dalších nečistot, které mohou způsobovat alergie. To vše se dostává do vašich dýchacích cest.

Udržujte konstantní teplotu! Aby se vám dobře pracovalo, neměla by být místnost přetopená (vyšší teplota může snižovat schopnost koncentrace a produktivity), ale zároveň by vám ani neměla být zima. Ideální teplota obytné místnosti se uvádí okolo 21 stupňů.

Nezapomínejte na žaludek

Tloustnutí a špatné zažívání jsou častými důsledky karantény – až 40 % Čechů během první vlny koronavirové epidemie přibrala. Může za to nejen méně pohybu, ale také nepravidelná strava, anebo „zajídání“ stresu a negativních emocí.

Hlavně pravidelně! Zatímco v zaměstnání vyrazíme s kolegy v přesně danou hodinu na oběd, během home office se člověk často „odbývá“. Vaření navíc ukrajuje z drahocenného času. Připravte si proto už večer jídlo na druhý den, vsaďte na jednoduché recepty a nezapomínejte ani na snídani, která vám dodá energii na dopoledne. Věnujte pozornost vyváženému jídelníčku a kvalitě potravin. Při zažívacích problémech vsaďte na probiotické kultury. Trávicí systém podpoří kysané mléčné výrobky, které pomáhají upravit mikroflóru ve střevech.

Nezapomínejte ani na pitný režim! Na pracovní stůl si připravte lahev s vodou, kterou budete mít stále při ruce.

Zažeňte negativní myšlenky

V kanceláři člověk tu a tam prohodí slovo s kolegou, v kuchyňce si při přípravě kávy popovídá se spolupracovníkem z jiného oddělení, na meetingu probere důležité pracovní body... Když se pak ocitne ze dne na den uzavřený ve čtyřech stěnách, může mu osobní kontakt chybět, zvláště když je svou náturou extrovert nebo bydlí sám. A pokud naopak sdílí domácnost s rodinou, postrádá zase soukromí a těžko se soustředí na všechny povinnosti. To všechno může pak způsobovat frustraci...

Mějte pravidelný režim a oddělte práci od soukromí! Na domácí půdě, kdy nad sebou člověk nemá ostrý dozor šéfa, může mít tendenci povinnosti odsouvat. Ačkoliv možná máte chuť si ráno přispat anebo na vás z kouta pomrkává hromada nevyžehleného prádla, buďte k sobě tvrdí a dodržujte pracovní den, jako byste byli v kanceláři. Sepište si harmonogram nebo alespoň to-do list s položkami, které chcete daný den splnit. Vyhraďte si pevné pracovní bloky a „neskákejte“ od jedné věci k druhé. Neodvádějte pozornost domácími pracemi nebo takzvanou prokrastinací. Odsunuté povinnosti se nevypaří – jen se vám nakupí a způsobí stres.

Neztrácejte kontakt s okolím! Osobní setkání lze nahradit alespoň videokonferencemi, online meetingy či workshopy, anebo se můžete vrhnout na online kurzy a prohlubovat své znalosti. Využijte dostupných komunikačních prostředků a neuzavírejte se doma jako šnek ve své ulitě.

A je jasné, že nebudete celý den trávit v pyžamu. Do práce se přece také oblečete a učešete. Nechcete snad děsit své kolegy při videokonferencích, ne?

Podobné články

Doporučujeme

Další články