fb pixel Nouzový stav v Česku pokračuje do 12. prosince, rozhodla dnes Sněmovna – G.cz
Vyhledávání

Nouzový stav v Česku pokračuje do 12. prosince, rozhodla dnes Sněmovna

Zdroj: G.cz/vlada.cz

Jasný program měl dnes dopoledne premiér Andrej Babiš. Zamířil do Poslanecké sněmovny, aby její poslance opět požádal o prodloužení nouzového stavu, a to rovnou o 30 dnů. Ale i jemu bylo jasné, že tohle je přání z říše snů. Opozice se jasně nechala slyšet, že bianco šek vládě nevystaví a tentokrát se zdálo, že se vláda nebude moci opřít ani o komunisty. Nouzový stav nakonec ale schválený byl a v republice i nadále bude, a to do 12. prosince. Zatím tedy. Ostudné ale bylo, že v době schůze sněmovní lavice zely prázdnotou! Ale i tak se o nouzovém stavu schůzovalo více než devět hodin!

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 19.11.2020, 17:55

No, to asi nepůjde...

Před jednáním Sněmovny tak bylo jasné v zásadě jedno – návrh podpořit nouzový stav o 30 dnů měl oporu u ČSSD. "Nerozumím argumentům opozice, splnili jsme vše, co žádala, klíčovým dokumentem je podle mě protiepidemický systém PES," řekl předseda sociálních demokratů a ministr vnitra Jan Hamáček. Tabulka PES vyžaduje trvání nouzového stavu i pro opatření v nejméně rizikovém prvním stupni epidemického rizika. Pokud odborníci říkají, že nouzový stav je třeba, je nutné postupovat podle platných předpisů, doplnil Hamáček.

To SPD v čele s Tomiem Okamurou měli také jasno, ale úplně v opačném směru. SPD nebyla pro žádnou variantu prodloužení nouzového stavu, a to ani v kratší variantě. "ČR nemůže být v opakovaně prodlužovaném nouzovém stavu. Již v počátku epidemie jsme navrhovali novelizovat zákon o ochraně veřejného zdraví, aby mohli rozhodovat hygienici a epidemiologové bez vyhlášení nouzového stavu," uvedl. Podle Okamury se dá novela zákona schválit na půdě Sněmovny velice rychle.

S dárky koupíte také Covid, říká Blatný

Jak tedy jednání ve Sněmovně probíhalo? První před zákonodárce předstoupil premiér Babiš. „Neměli bychom podléhat falešné představě, že je vše za námi. Očekávám, že budeme i nadále dodržovat všechna opatření a že nebudeme pořádat vánoční večírky a podobné akce. Začněme prosím více spolupracovat, protože bez spolupráce se všmi občany nic z toho co navrhujeme nebude fungovat,“ řekl. Také apeloval na obezřetnost v době adventu, kdy se za běžné situace konají různé večírky a lidé se schází více než v jiném období.

Po premiérovi se ujal slova předseda Pirátů Ivan Bartoš, který se opět opřel do Babišovi vlády, která podle něj nechala vše zajít do momentu, kdy se Česko stalo jednou z nehorší zemí na světě, co se počtu nakažených nových koronavirem týká. „Andrej Babiš uzavřel zemi, omezil provozovny, maloobchod, zlikvidoval gastronomii i služby, neumožnil dětem se vzdělávat,“ dodal.

A samozřejmě nemohla v Parlamentu chybět hlava resortu zdravotnictví Jan Blatný. I on apeloval, stejně jako jeho šéf, k obezřetnosti. I on pochopitelně obhajoval prodloužení nouzového stavu o 30 dnů. „Ve chvíli, kdy budeme dva a více týdnů před Vánoci zcela bez regulace, dojde k neřízenému promořování populace. Všichni si budeme chtít jít koupit dárky do obchodu bez jakýchkoli opatření. Kromě dárků si koupíme i nemoc, kterou si přineseme domů. V první polovině vlna pak bude pravděpodobně další vlna, na kteoru nebudeme moct reagovat jinak než opětovným zpřísněním opatření,“ vysvětlil Blatný. Zároveň sdělil poslancům, že dnes poprvé protiepidemické skóre kleslo pod 70. Nyní je hodota 62. Podle Blatného tedy zavedená opatření fungují.

Mluvím, mluvíš, mluvíme

A pak už se u mikrofonu střídal jeden řečník za druhým. Slyšet byl šéf STANu Vít Rakušan, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová nebo šéf lidovců Marián Jurečka. Svých pár minut slávy si nenechal ujít ani předseda KSČM Vojtěch Filip, který sdělil, že jeho strana se kloní k oné maximální lhůtě 30 dnů - byť nejprve uvažovali o kratší lhůtě.

Všichni v zásadě říkali jedno, když to tak shrneme a sestručníme- vina za situaci a chaos je vláda, nouzový stav se nesmí zneužívat, zdravotníci si zaslouží obdiv, občané poděkovat - jejich trpělivost není bezmezná. Samozřejmě se opakovaně ozývala kritika kolem omezení, který se týkají provozu obchodů. Prostě se přetřáslo všechno. Poslanci apelovali na vládní představitele, aby řešili problémy, které nastaly občanům v souvislosti s nouzovým stavem a přijatými restrikcemi. Hodně citované byly obchody, ale také proplácení podpor, o kterých vláda mluví a slibuje je. V mnoha případech se tak ale bohužel neděje a pro mnoho lidí již začíná být situace neudržitelná.

Po několika hodinách dohadování nakonec poslanci odhlasovali a tím posvětili pokračování nouzového stavu v Česku do 12. prosince. Co bude dál? No, to uvidíme, ale tak nějak tušíme, že ještě dříve než přijde Ježíšek, tak poslanci si tohle rétorické cvičení ještě jednou zopakují. Ale třeba se pleteme, že ANO?

Poslanci, ministři, kde jste byli?

Co ale vnímáme jako opravdu ostudu, je fakt, že v době zasedání, kdy řečník střídal řečníka, poslanecké lavice vypadaly jako o parlemtních prázdninách a tak si ten, kdo zorovna mluvil, mohl pro sebe klidně mumlat "jsem tu sám, jsem tu sám, nikdo tady není." Kde byli poslanci, a to včetně těch opozičních! Vládních představitelů také mnoho vidět nebylo! Takhle se chodí do práce? Styďte se. Na své platy máte právě i díky těm, kteří aktuálně začínají mít poněkud hluboko do kapsy, a které si tak rádi berete do úst, když se vám to momentálně hodí. Alespoň, že na to hlasování se vrátili. Ať jsme tedy fér - kdo se snažil přebíhat mezi Sněmovnou, ministerstvem a Senátem byl ministr Blatný.

Zpátky do škol

A už je jedna tečka na závěr. Žáci a studenti se budou postupně vracet do škol. Ve středu 25. listopadu končí distanční výuka studentům závěrečných ročníků středních a vyšších odborných škol. Na středních a vysokých školách bude také umožněna praktická výuka do 20 osob, na VŠ ale zatím jen pro poslední ročník. Učitelé na základních uměleckých a jazykových školách pak budou moct od středy vyučovat ve třídě vždy maximálně jednoho žáka nebo poskytovat individuální konzultace.

Žádné změny příští týden nečekají základní školy. Zbytek žáků prvního stupně, druhého stupně v rotacích a deváťáků do lavic zasedne až v pondělí 30. listopadu. Změny oznámil dnes ministr školství Robert Plaga (ANO). Tak jen doufejme, že se do té doby zase něco nezmění a vše nebude jinak, jako je to poslední dobou už tak nějak zdejší krajovou zvyklostí.

Podobné články

Doporučujeme

Další články