Má právnička Čaputová šanci?
První kolo prezidentských voleb se na Slovensku uskuteční 16. března. Největší šanci stát se hlavou státu má podle posledního průzkumu společnosti Median advokátka a občanská aktivistka Zuzana Čaputová.
Silným kandidátem je místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič, který kandiduje s podporou vládní strany Směr-sociální demokracie Roberta Fica. Dalším vážným kandidátem byl vědec Robert Mistrík, kterého podporuje Svoboda a solidarita, což je největší opoziční strana. To platilo ještě nedávno, Mistrík se kandidatury vzdal a podpořil právě Čaputovou. "Děkuji za projev velkorysosti, který ve slovenské politice není vůbec běžný. Je výjimečné, že někdo povýší společenský zájem nad svůj vlastní,“ uvedla na to kandidátka. Moc dobře si totiž uvědomuje, že za Mistríkem stála nejsilnější opoziční strana Svoboda a solidarita.
Šefčovičovo vítězství naznačovaly všechny předchozí průzkumy, ten poslední však vyzněl pro právničku. Zdá se, že sledovat slovenské volby bude ještě hodně zajímavé. Čaputová má aktuálně podle agentury podporu 23,5 % a Šefčovič o 3 % méně. Na třetím místě byl Mistrík s 15 %. Je to zajímavé z toho důvodu, že Čaputová se dlouhodobě pohybovala na třetím místě.
Úřadující prezident Andrej Kiska se rozhodl, že se po pěti letech u kormidla nebude ucházet o znovuzvolení. Stejně jako Mistrík pak vyjádřil veřejně podporu Čaputové.
Pětačtyřicetiletá Čaputová se vymezuje vůči aroganci moci a hlásí hájení veřejného zájmu. Nabízí spravedlnost, po které je ve slovenské společnosti velká poptávka. Takže má díky tomu velkou šanci na úspěch.
Čaputová působila po dlouhou dobu v neziskovém sektoru. Spolupracovala s občanským sdružením, které se snažilo prosazovat spravedlnost v různých oblastech práva. Bojovala za uzavření problematické skládky odpadů, za což byla dokonce vyznamenána. Ve své dosavadní kariéře se hodně věnovala enviromentálním tématům, ale to není všechno. Je známá svými liberálními postoji. Například se vyslovila pro to, aby páry stejného pohlaví měly právo na adopci dítěte.
V prosinci 2017 vstoupila do nové politické strany Progresívne Slovensko a pár týdnů na to byla na ustavujícím sněmu zvolena místopředsedkyní. To jí ale očividně nestačilo.
Čaputová by byla na Slovenskou první ženou v čele státu. Lze však dohledat případ, kdy se žena o tento úřad ucházela a téměř uspěla. V roce 2009 se ve druhém kole prezidentské volby poprala o hlasy voličů s Ivanem Gašparovičem socioložka Iveta Radičová, která se později stala slovenskou premiérkou.
A zde si můžete přečíst poezii od Kalouska: Verše nenáviděného politika vás rozesmějí víc než volební preference TOP 09.