Pozvánka jen pro pár vyvolených
Jde o úspěch české diplomacie, o tom žádná. Radost z toho měl i prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček, který na Twitteru uvedl: "Je to skvělá zpráva pro Českou republiku!“ Nejspíše se už smířil s tím, že prezident Miloš Zeman se podobného pozvání nedočká. Pro něj má úspěch hořkou pachuť, vždyť oba jeho polistopadoví předchůdci do Bílého domu zavítali.
Velkým oblíbencem amerických prezidentů byl poslední Československý a první český prezident Václav Havel. Během dvou návštěv Bílého domu se setkal hned se dvěma americkými prezidenty. Nejprve s Georgem Bushem starším, později pak i s Billem Clintonem. Do Washingtonu zamířil i prezident Václav Klaus, kterého přijal americký prezident George Bush mladší, nejednalo se však o oficiální státní návštěvu.
Současného českého prezidenta sice Trump do Bílého domu při údajném telefonátu v roce 2016 pozval, ale ke schůzce zatím nedošlo. Původní termín byl přeplánován na neurčito. Mezitím se západním politikům kvůli svému postoji v zahraniční politice znelíbil. Jeho schůzku v USA zhatila otevřená náruč Číně i jeho proruské postoje. Vždyť se americký prezident všemožně snaží ze svých beder smýt podezření o ruském vlivu, který mu měl pomoci ke zvolení. Z těchto důvodů by bylo divné, kdyby byl Zeman na oficiální návštěvu pozván.
Navzdory tomu však americko-české vztahy zůstávají na velmi dobré úrovni, o čemž svědčí pozvání premiéra Andreje Babiše, o kterém informoval americký velvyslanec v Česku Stephen King. Babiš zamíří do Washingtonu D. C. se svou manželkou Monikou. V Bílém domě budou oficiálně přijati už 7. března.
O čem budou státníci mluvit, by měl dohodnout ministr zahraničí Tomáš Petříček z ČSSD, který právě zahajuje svou oficiální návštěvu Washingtonu, při které bude jednat s americkými partnery. Petříček měl původně v plánu usilovat o pozvání pro Babiše nebo Zemana do Bílého domu, ale Američané jej s pozváním předběhli, což program jeho návštěvy mění. Ve Washingtonu může začít s přípravou cesty a agendy. Zeman Petříčka v minulosti tvrdě kritizoval, společně se neshodnou například v otázce sankcí vůči Rusku. Petříček je jejich zastáncem. I přes tyto rozpory se však Petříček chtěl snažit o prosazení státní návštěvy českého prezidenta v USA. To je ale v nové situaci téměř nemožné.
O čem se bude jednat?
Petříčkovo dilema však pomohla vyřešit americká diplomacie, která rozhodla, že o Zemana nemá zájem. Do Bílého domu byl namísto něj pozván Babiš s odůvodněním, že k setkání státníků dojde u příležitosti 30. výročí sametové revoluce a 20. výročí členství České republiky v NATO. Babiš s Trumpem budou jednat o vzájemném obchodu a dalším posilování vzájemných vztahů.
Svět je plný globálních výzev a žádný stát se nemůže uzavřít a čelit jim sám. Je třeba koordinovat politické kroky a rozhodnutí. Trump s Babišem budou řešit i otázky kybernetické a energetické bezpečnosti. Určitě přijde na řadu kauza kolem čínských firem Huawei a ZTE, které mají být podle varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) napojeny na čínské tajné služby. Tuto problematiku už nakousne i Petříček při své současné návštěvě Spojených států.
Celosvětový problém Huawei je možná důvodem, proč přišlo pozvání z Bílého domu tak zčistajasna. Varování NÚKIB před používání technologií čínské společnosti Huawei nezůstalo bez povšimnutí americké strany, která hledá v tomto sporu spojence po celém světě.
A zde si můžete přečíst o jednom perném dni Donalda Trumpa: Sesypaly se na něj žaloby kvůli stavu nouze i nominace na Nobelovu cenu míru.