Situace je kritická
Je to špatný. Takhle by se dalo shrnout dnešní desetiminutové vystoupení ministra zdravotnictví Jana Blatného. Upozornil mimo jiné na to, že v Česku je už přítomna a potvrzena takzvaná „britská mutace“ koronaviru, která je znatelně nebezpečnější, protože se rychleji přenáší. V kombinaci s tím, že „v některých krajích zbývá doslova pár lůžek na ARO“, je epidemická situace v Česku velice kritická.
Blatný upozorňoval na fakt, že pokud se situace ještě zhorší, nemocnice budou mít problém příjmat pacienty s akutními problémy jako třeba těžká zranění nebo infarkty. Ale zmínil také to, že už rok strádá péče o pacienty s „běžnějšími problémy“. V dnešní Mezinárodní den boje s rakovinou například zmínil, že během jarního lockdownu počet preventivních vyšetření rakoviny prsu klesl o čtyřicet procent.
A co hůř, je spousta důvodů domnívat se, že situace horší bude, protože jak Blatný řekl: „Opatření přestala fungovat.“
Spoléhám na lidi
„Pojďme najít sílu na další boj s koronavirem,“ vyzval ministr veřejnost. Je si prý velice dobře vědom toho, že spousta lidí je na pokraji svých fyzických i psychických sil, nemluvě o finančních možnostech. Také mluvil o tom, jakou daň si virus vybral na celkové psychice společnosti.
„Ale každé porušení opatření má za následek pouze týdny jejich opětovného prodloužení.“ Další zpřísňování je podle něj na stole, ale uznal, že nebude fungovat, pokud lidé nebudou pravidla dodržovat. „Necestujte po republice, a když už se musíte s někým setkat, dodržujte ochranná opatření. Myjte si ruce, noste respirátory,“ vyzval ministr.
Při dotazech naznačil, že by byl pro tvrdší vymáhání opatření, ale jako šéf resortu zdravotnictví to nespadá do jeho komptence. „Pojďme to společně vydržet,“ dodal. „Cena za prohru by byla příliš vysoká.“