fb pixel
Vyhledávání

„Konfliktem rozdělené USA je poučením pro Česko ve volebním roce,“ říká generál Pavel

Zdroj: Spolu silnější

Bude to příští týden zajímavá podívaná. Inaugurace nového amerického prezidenta je tradičně i rozsáhlou bezpečnostní operací. Ve stínu útoku na americký Kapitol teď ale půjde o akci ještě dramatičtější. Vzhledem k přetrvávajícím problémům s koronavirem a blížícími se volbami bude napětí růst i u nás. Ze situace v USA se musíme poučit. Z toho, že rozeštvávání společnosti nezodpovědnými politiky, kteří zneužívají všeho, co jim demokracie a svoboda slova nabízí, vede dříve či později k růstu napětí, k nepokojům, ale také k mrtvým. Více v komentáři generála Petra Pavla.

redakce G.cz 15.1.2021, 12:53

Americké úřady chystají mimořádná bezpečnostní opatření. Do Washingtonu bude na inauguraci Joe Bidena příští středu povoláno, nad rámec ostatních bezpečnostní složek, 15 000 příslušníků národní gardy. Washingtonská starostka a mnozí guvernéři raději vyzývají Američany k neúčasti na akci.

Bude to po mnoha letech zvláštní oslava nástupu nového prezidenta. Nejen v tom, že se jí s největší pravděpodobností nezúčastní ten dosluhující. Američané prožili útokem zmanipulovaného davu nespokojenců na Kapitol obrovský šok. Za této situace, a navíc s probíhajícím legislativním procesem odvolání prezidenta Trumpa, teď připravují oslavu nástupu nového nejmocnějšího muže planety. A musí to provést důstojně, zajistit bezpečnost v hlavním městě i po celých USA a nepřipustit zhoršování obrazu země, který v posledních týdnech hodně utrpěl.

Krev na podlaze Kapitolu

Na neospravedlnitelném vandalském útoku na Kapitol a událostech, které mu bezprostředně předcházely i následovaly, je dobře vidět, jak dlouho a pracně se buduje pozitivní reputace a důvěryhodnost, a jak rychle je dokáží populističtí politici poškodit. V případě USA dokonce globálně.

Frustrace a výbuch násilí několika tisícovek lidí a překročení tenké hranice mezi svobodou projevu a anarchií vrhly stín na americkou demokracii způsobem, jakým by to nedokázaly ani nejsofistikovanější dezinformační mechanismy Ruska nebo Číny.

Nemluvě o celé řadě nesvobodných zemích, kde vládnou menší či větší diktátoři, kteří nyní mohou svým lidem doma pouštět obrázky z USA a říkat „toto byste u nás přece nechtěli“, anebo „ať si uklidí nejprve doma, než budou chtít takovou demokracii vyvážet i k nám“.

Může se něco podobného stát i u nás?

To nejlepší, co si lze z aktuálního dění v USA vzít, je poučení. Z toho, že rozeštvávání společnosti nezodpovědnými politiky, kteří zneužívají toho, co jim demokracie a svoboda slova nabízí, vede dříve či později k růstu napětí, k nepokojům, ale také k mrtvým.

Vleklý boj s koronavirem, omezující, a občas i špatně zdůvodněná opatření, napětí a dezinformace kolem očkování na klidu většiny společností světa nepřidávají. Nedávné pražské demonstrace jen potvrdily, že napětí roste i u nás.

S nastupující předvolební kampaní před říjnovými volbami, v níž někteří politici často překračují hranice slušné odlišovací kampaně a ztrácejí zábrany, nás čeká velký test. Mnoho lidí je na tom kvůli koronaviru a restrikcím hůř, trpí frustrací a mohou slyšet na radikálnější myšlenky.

Naši politici by si měli být vědomi, že stejně jako americká, i naše společnost je už dnes velmi rozdělená. A to poslední, co potřebujeme, jsou násilné protesty, útoky na zákonodárce nebo na ty, kdo mají jiný názor. To, co jim prošlo v předcházejících kampaních, dnes už může být rozbuškou pro větší konflikt.

A pak může být jedno, kdo vyhraje volby, protože prohrajeme všichni. Politici si rozdělí procenta, ale nám všem zbude rozdělenější země plná vykopaných příkopů nevraživosti nebo otevřeného nepřátelství.

Klidnit napětí a nezneužívat situace je tím, co musí mít na paměti každý, kdo to s naší zemí myslí dobře.

Podobné články

Doporučujeme

Další články