fb pixel Trumpovi podporovatelé vrazili do budovy Kongresu, zatím jsou dva ranění, "Útok na demokracii," vyjádřil se Biden – G.cz
Vyhledávání

Trumpovi podporovatelé vrazili do budovy Kongresu, zatím jsou dva ranění, "Útok na demokracii," vyjádřil se Biden

Zdroj: Profimedia.cz

Během jednání amerického Kongresu k potvrzení výsledku voleb a tedy ukončení vlády Donalda Trumpa, prezidentovi podporovatelé v masivním počtu prorazili zátarasy a vrazili do budovy Kongresu. CNN tomu říká “útok na demokracii”. Trump po delší době vyzval protestující ke klidu, ale dodal, že volby mu byly ukradeny, viceprezident vyzývá k vyklizení budovy. V současnou chvíli je situace pod kontrolou, washingtonská policie se ale musela uchýlit ke střelbě, podle posledních zpráv byla zraněna jedna žena.

Jan Studnička
Jan Studnička 6.1.2021, 21:59

Útok na Kongres

Vypadá to, že Trumpova nikdy nekončící snaha podrýt důvěru amerického národa v institutci demokracie se konečně vyplácí. Na dnešek byly před budovu Kongresu, kde mělo probíhat finální jednání k potvrzení výsledku voleb, svolána řada demonstrací. Ale zhruba před hodinou a půl se demonstrace zvrtla v něco mnohem horšího.

Velké množství protestujících, podle záběrů to vypadá na desítky až stovky lidí, vtrhlo dovnitř budovy. Lezlo se po stěnách, rozbíjela se okna. Washingtonská policie začala evakuovat zákonodárce. Ozvýala se střelba a vypouštěl se slzný plyn. Sociální média plní fotky "protestujících", kteří demolují kanceláře členů demokratických stran.

Podle zpráv z místa není situace ještě plně pod kontrolou, ale policii už se podařilo evakuovat většinu politiků a protestující shromáždit v centru budovy. Zatím víme o dvou těžce raněných, blíže nespecifikovaná žena měla být vážně postřelena a policista měl být zraněn a převezen do nemocnice.

Demokraté a republikáni

Brzy prezident Joe Biden ve svém projevu označil událost za "bezprecedentní útok na demokracii". A vyzval prezidenta, aby situaci uklidnil v celostátní televizi. Trump velice dlouho mlčel a nakonec vyzval v televizi protestující, aby "šli domů", ale dodal, že mu byly volby ukradeny. Aktivnější byl viceprezident Mike Pence, který vyzval k evakuaci politiků. Ivanka Trump stihla publikovat a zase stáhnout tweet, který označoval demonstranty za "americeké patrioty".

V médiích zatím demokraté i vysoce postavení repubikláni útok na Capitol odsuzují a stejným dechem odsuzují i Donalda Trumpa, který je vnímán jako hlavní viník celé události.

Podobné články

Doporučujeme

Další články