fb pixel
Vyhledávání

Čína je nevinná a je ochotná uplácet, podvádět a vyhrožovat, jen aby vám to dokázala

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Čína je ochotna udělat cokoli, aby se dostala z role státu, kvůli kterému teď musíme nosit roušky a zavíráme ramenshopy. Úplně cokoli. Čína je tak odhodlána dokázat, že je nevinná, že je kvůli tomu ochotná lhát, podvádět, uplácet a vyhrožovat.

Jan Studnička
Jan Studnička 4.5.2020, 12:10

Rouška is the new panda

To, že Čína mlží kolem původu a rozsahu své domácí epidemie, není žádná novinka. Teď však tisková agentura Associated Press přišla se zprávou, že Čína už v lednu úmyslně zatajovala důležité informace o nebezpečnosti a nakažlivosti viru proto, aby měli Číňané čas nakoupit po světě ochranné pomůcky, jako jsou roušky, respirátory a rukavice. Pro Čínu to totiž znamenalo, že státy nevědomky si toho, co se blíží, budou ochotny prodávat, a až se epidemie změní v pandemii a bude najednou akutní nedostatek ochranných pomůcek, může je Čína jako jejich jediný disponent střílet nad cenou.

Být jako jediný držitelem najednou extrémně cenné komodity je totiž výhodné nejenom finančně, a s tím propadem, který Čína v karanténě zažila, nějaké prachy potřebuje, ale taky je to skvělý politický nástroj. Když máte něco, co všichni chtějí, můžete se najednou stylizovat do role spasitele, přestože jste tím, kdo apokalypsu na svět přivolal. Ostatně, Čína miluje přetvářet pozitivní věci v nástroje svého totalitního režimu. Jen si vzpomeňte na pandy.

A víte co? Funguje jim to.

Informační válka

Čína si velice dobře uvědomuje, že když ztratí spojence na Západě, bude to pro ni znamenat ekonomickou ránu. Do ekonomického rozkroku. Ekonomickým palcátem. Takže se rozhodla, že nalije absurdní množství prostředků do politicko (des)informační kampaně, která má jediný cíl. “Čína dobrá, všichni ostatní špatní”.

Austrálie například požaduje důkladné prošetření vzniku viru a možných pochybení na Čínské straně, ale vždycky vlídná lidová republika se vyjádřila v tom smyslu, že by celá tahle kauza mohla výrazně uškodit australsko-čínskému obchodu a vzhledem k tomu, že je Čína dominantní obchodní partner Austrálie, tak by nějaké vyšetřování nebyl nejlepší nápad.

Čínští diplomaté jsou aktivnější a aktivnější na twitteru a na netu obecně. Aktuálně.cz například poukazuje na dva články, které zveřejnila čínská ambasáda v Paříži, jmenují se “Náprava zkreslených faktů” a “Proč je epidemie covid-19 tak zpolitizovaná”. Přímý tlak od čínských diplomatů pak potvrdili i Němci a instituty EU, z nichž některé, jak upozorňuje The New York Times, evidentně tlaku podlehly. Z uniklých prvních draftů vyjádření evropské diplomacie totiž vyplývá, že měli být ve svých vyjádřeních k Číně mnohem tvrdší, než nakonec byli.

Hybridní cirkus

Celý tenhle cirkus hybridní války je mimochodem pro Čínu dost neobvyklý, je to spíš ruský způsob internetové přítomnosti. V minulosti se Čínská lidová republika nějakou dezinformační kampaní neobtěžovala, prostě zveřejnila stanovisko o tom, že tenhle a tenhle bloger náhodnou uklouzl v koupelně a spadl tak nešikovně, až se jeho orgány rozprodaly na černém trhu. Vyřešeno.

Podle expertů je změna chování způsobena jednak tím, že Čína hraje skutečně o hodně, ale hlavně se druhou rukou pokouší diskreditovat západní demokracie. K čemuž jsou desítky konspiračních teoriích o 5G věžích, Billu Gatesovi a amerických mariňácích, kteří zavlekli virus do Číny, naprosto ideální. I proto se jako nejvhodnější strategie EU a Spojených států jeví spíš spolupráce a snaha bojovat s virem, než vyvracet konspirační teorie.

Spojené státy na to tedy jdou úplně jinak, pokud se vůbec dá hovořit o tom, že současná administrativa na něco vůbec nějak jde. Trump živě halucinuje o tom, že zavede UV záření přímo do lidí, zatímco jim bude píchat desinfekci do žil a jeho ministr zahraničí Mike Pompeo mluví o tom, že má hromadu důkazů o tom, že virus byl sestrojen v Číně. Většina vědců má ale pochyby o umělém vzniku nového typu koronaviru, takže je dost možné, že Američané se prostě mlátí s Čínou konspiračními teoriemi po hlavě navzájem.

Podobné články

Doporučujeme

Další články