Rychlotesty na koronu
Německá společnost Bosch hlásí, že vyvinula nové rychlotesty zjišťující přítomnost koronaviru v organismu. Měli by být na 95 % spolehlivé a výsledek je z nich možno odečíst do 2,5, maximálně 3 hodin. Doposud bylo nutné čekat den až dva. Test by mohly nemocnice a jiná zdravotnická zařízení začít používat již za několik dní, Bosch jej chce uvést na trh v dubnu. Zatím ale není jasné, kolik bude nový rychlotest stát.
"Náš test je plně automatizovaný a mohl by pomoci rychleji přerušit řetězec šíření infekce a zastavit pandemii," říká k vynálezu optimisticky generální ředitel společnosti Volkmar Denner. Test se skládá z testovací kazety a analytického boxu. Testovací patrona se vzorkem se vloží do boxu a tam proběhne vyhodnocení. Výhodou je tedy hlavně to, že test se provádí přímo na místě, vzorky se nemusí nikam převážet. Kromě koronaviru je navíc schopen odhalit i jiná onemocnění dýchacích cest.
Češi nekecají a makají
Celá Evropa se prostě snaží se zachránit, seč jí síly stačí. Do boje s pandemií se podle možností zapojují i úplně "obyčejní" lidé, a to také u nás. Že Češi pohotově začali podomácku šít roušky a rozdávat je známým, zdravotníkům, sousedům, ale i úplně cizím lidem, to už jste slyšeli. Že vietnamská komunita v ČR hojně podporuje záchranáře občerstvením zdarma taky víte. V české kotlině se možná brblá, ale jak je vidno, když jde do tuhého, dokážeme poslechnout zdravý rozum a dostát vlastní morálce.
Kdo si zaslouží opravdu největší pochvalu a obdiv, to je ČVUT. Všechno to začalo, když rektor univerzity Zdeněk Petráček na Facebooku ČVUT zveřejnil návod, jak si vyrobit účinnou ochrannou masku na obličej z obyčejné PET lahve. Posléze ČVUT vymyslela ještě účinnější ochranu, vyrobenou z potápěčských masek a vojenského filtru P3R, který lze sterilizovat a používat opakovaně. Tato pomůcka chrání lépe než respirátory FFP3 a ČVUT jí chce vyrobit 10 tisíc kusů a bude je zdarma distribuoovat mezi lékaře.
Škola dokázala vymyslet také nový typ super-respirátoru, který je rovněž lepší než FFP3 a dá se vytisknout na 3D tiskárně. "Speciální filtr vydrží asi týden. Domluvili jsme se, že je začnou dodávat do fakultních nemocnic. Teď už jen ladíme detaily. Od příštího týdne by mohli začít vyrábět až 10 000 ks denně," uvedl k výrobku ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
ČVUT dál plánuje výrobu plicních ventilátorů a vyvíjí robota pro testování vzorků na koronavirus. Děti, až tohle všechno skončí, máte-li pro to alespoň trochu vlohy - šup na ty technické obory!