fb pixel Vietnamci v Česku bojují proti koronaviru srdíčky a obětavostí. Važte si svého večerkáře! – G.cz
Vyhledávání

Vietnamci v Česku bojují proti koronaviru srdíčky a obětavostí. Važte si svého večerkáře!

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Vietnamská komunita v České republice se rozhodla postavit ke krizové situaci čelem. Dveře a pulty večerek a prodejen potravin vedených Vietnamci nyní zdobí kreslená červená srdíčka, která symbolizují, že na daném místě se lékařům, sestřičkám, vojákům a pracovníkům IZS dostane poděkování za jejich služby ve formě kávy, čaje nebo dalších nealko nápojů zdarma. Dojemné gesto solidarity se během pár dnů rozšířilo napříč celou zemí.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 18.3.2020, 11:22

Vietnamské srdce ze zlata

Vietnamská komunita v Česku se rozhodla zapojit se do dobrovolnictví v čase krize a v reakci na uzavření kaváren a obchodů ergo absenci prostor pro, byť třeba jen krátký, odpočinek začala ve večerkách a prodejnách potravin nabízet složkám IZS nealkoholické nápoje, kávu a čaj zdarma. Iniciátorem výzvy je jedna z výrazných tváří komunity a někdejší kandidát do Evropského parlamentu za stranu PRO Zdraví a Sport Tran Van Sang.

"V ČR je aktuálně vyhlášen nouzový stav. Právě v této těžké době se jako nejdůležitější ukazuje vzájemná lidská solidarita. Kromě nemocných je současná situace nejtěžší zejména pro lékaře a sestry, složky IZS a vojáky. Většina obchodů, kaváren a restaurací však musí být z nařízení vlády zavřená a je tak těžké najít vhodné místo ke krátkému odpočinku. Vietnamci žijící v ČR se rozhodli, že kromě šití roušek pro nemocnice, mohou ještě všem výše zmíněným darovat v době jejich náročné služby drobné občerstvení, jako např. kávu, čaj a další nealkoholické nápoje," stojí na Facebooku jeho blogu Sangu.cz.

Desítky, možná stovky vietnamských večerek po celé České republice jsou tak dnes označeny cedulkami se symbolem červeného srdce, které značí, že konkrétní prodejna je do iniciativy zapojena...

První s rouškami

Vietnamští obchodníci ve večerkách a potravinách byli zároveň mezi prvními, kteří navlékli roušky a rukavice. Že by je na začátku divočiny s nálepkou "karanténa v ČR" plošně nosili prodavači v řetězcových supermarketech, o tom nemůže být řeč. Jistě, nikdo jim je nedodal, nefasovali je - ale to přece ani Vietnamci.

"Když jsem si stěžovala, že se mi prodavačky v Albertu uštěpačně posmívaly, že mám roušku, tak mě uklidnil, že lidi jsou blbí. On roušku samozřejmě nosí, stejně jako rukavice. A dneska mi vzal dokonce láhve od piva i když je nebere, abych prý nemusela do Alberta, kde je to prý "moc" a lidé šílí," napsala před pár dny na Facebook Jana Patočková z blogu Vývařovna.

A samostatně a silně vyznívá i tweet Luďka Staňka z 16. března: "Byl jsem kupovat u Vietnamců desinfekci na ruce (mají ji). Přes noc přibylo sklo na pokladnu, všichni roušky a gumové rukavice, Češi na ulicích ani ho*no. Další důkaz, že tykat by měli oni nám, protože oni jsou napřed a my ti vidláci." Pravda, že s každým dnem venku potkáte víc a víc chodců, kteří se konečně umoudřili a tvář si zakryli. A i zaměstnanci obchodů už chodí patřičně zakryti, ve větších prodejnách vidíme obětavé prodavačky poctivě desinfikovat samoobslužné pokladny po každém použití. Ten tykací zvyk je ale vpravdě podivný a nyní jen nabírá na nesmyslnosti... Nedělejte to. Fakt ne.

Podobné články

Doporučujeme

Další články