fb pixel Nobelovu cenu za mír získal Světový potravinový program za boj proti hladu. Má ji i Matka Tereza či Barack Obama – G.cz
Vyhledávání

Nobelovu cenu za mír získal Světový potravinový program za boj proti hladu. Má ji i Matka Tereza či Barack Obama

+ DALŠÍCH 8 FOTEK + DALŠÍCH 9 FOTEK

Nobelovu cena za mír v roce 2020 získal Světový potravinový program za boj proti hladu. Prestižní ocenění je uděleno tomu, kdo v daném roce "vykonal nejvíce pro bratrství mezi národy, zrušení nebo zmenšení existujících armád či pořádání a propagaci mírových kongresů". Letošními favority byli také náctiletá ekoaktivistka Greta Thunberg, ruský politik Alexej Navalnyj, hnutí Black Live Matter či prodemokratičtí protestantni v Hong Kongu. V minulosti ji naopak již obdrželi třeba Matka Tereza, dalajláma či Barack Obama.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 9.10.2020, 11:35

Nobelovku za mír má Někdo

Nobelovu cenu za mír v roce 2020 získal Světový potravinový program za boj proti hladu. Rozhodl tak Nobelův výbor v Oslu, který čerstvého laureáta prestižního ocenění oznámil v pátek před polednem. Jedním z důvodů tohoto výběru je, že kontrola jídla a vyhladovění nepřátel je podle výboru jedním z nástrojů ve válečných konfliktech. Svou činností tedy Světový potravinový program pomáhá tento způsob boje eliminovat a potažmo tak tedy přispívá k řešení válečných konfliktů.

Nominovaných letos bylo celkem 318. Horkým adeptem byla sedmnáctiletá švédská ekoaktivistka Greta Thunberg, která byla favoritem už v roce 2019, dále hnutí Black Lives Matter, honkongští prodemokratičtí aktivisté, ale i Světová zdravotnická organizace WHO, a sice za boj s pandemií covidu-19. A stejně jako loni byla řeč i o Donaldu Trumpovi, který si právě před rokem stěžoval, že tuto konkrétní Nobelovku měl přece dostat on. Třeba to vyjde příště - právě na Nobelovu cenu míru za rok 2021 totiž amerického prezidenta už letos v září nominoval krajně pravicový norský poslanec Christian Tybring-Gjedde. Horkým favoritem sázkářů byl i novičokem otrávený ruský opoziční politik Alexej Navalnyj či bojovnice za lidská práva a proti násilí; Libyjka Hádžar Šarífa, Somálka Ilwad Elman či Súdánka Alá Saláh.

Nobelova cena míru je udělována od roku 1901, takže za to století ji obdržela již řada osobností, přičemž vítězství některých z nich bylo následně hojně diskutováno. Jiní ale nepřekvapí. Prestižního vyznamenání se dostalo například Matce Tereze, to v roce 1979, nebo o deset let později 14. dalajlámovi Tändzinu Gjamcchovi. A ostatně, on ten Trump není zas tak mimo, když očekává, že ji jednou získá, neboť už byla udělena řadě amerických prezidentů. Nobelovku za mír měl Woodrow Wilson, Theodore Roosevelt i Trumpův předchůdce Barack Obama. A má ji dokonce i někdejší americký viceprezident Al Gore.

Loni Nobelovu cenu míru získal etiopský politik a současný premiér země Abiy Ahmed, a to "za jeho úsilí o dosažení míru a ve prospěch mezinárodní spolupráce, zvlášť pak za jeho odhodlanou iniciativu vyřešit pohraniční konflikt se sousední Eritreou". Na další známé laureáty Nobelovy ceny míru se podívejte do následující galerie:

Nobelova cena míru je jedna z pěti Nobelových cen, která je udělována osobě nebo organizaci, která "vykonala nejvíce pro bratrství mezi národy, zrušení nebo zmenšení existujících armád či pořádání a propagaci mírových kongresů". Na rozdíl od ostatních Nobelových cen ji neuděluje švédská Akademie věd, ale norský Nobelův výbor, jmenovaný norským parlamentem.

Zatím ji nikdy neobdržel žádný Čech, ačkoliv prezident Tomáš Garrigue Masaryk byl nominován celkem sedmnáctkrát. Nominaci dále obdrželi třeba Edvard Beneš, Václav Havel nebo diplomat Jiří Hájek.

Podobné články

Doporučujeme

Další články