fb pixel
Vyhledávání

Nezapomenutelná kapela, která všechny štvala: Na prvním koncertě Sex Pistols vypískali dřív, než dohráli úvodní song

Kapela, která je dodnes symbolem punku, se dala dohromady v roce 1975 v Londýně. + DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Ačkoliv existovali pouhé 3 roky, BBC je označila za nejlepší punkovou bandu v historii a dodnes jsou symbolem divokého hudebního žánru. Sex Pistols byli aktivní součástí punkového hnutí a ačkoliv se jednalo o partu špinavců, která v podstatě moc neuměla hrát, povedlo se jim vytvořit nezapomenutelný kult. Svůj vůbec první koncert kluci odehráli 6. listopadu 1975. Moc dobře to tehdy neprobíhalo...

Martin Miko
Martin Miko 6.11.2019, 08:08

Triko "Nesnášim Pink Floyd" udělalo dojem

Začátky kapely Sex Pistols sahají až do roku 1972, kdy vznikla skupina The Strand, ve které hrál zpěvák Steve Jones, bubeník Paul Cook a kytarista Wally Nightingale. Po několika výměnách, přejmenování kapely, odchodech a příchodech vznikla v roce 1975 kapela ve složení Johnny Rotten, Steve Jones, Paul Cook a Glen Matlock, což byl začátek nové éry. Zásadní byl především příchod frontmana Johnnyho Rottena. Ten se v obchodě s „anti-módou“ seznámil s tehdejším manažerem kapely McLarenem. Rotten nosil zelené vlasy a tričko s nápisem „Nesnášim Pink Floyd“, které si kluci v kapele půjčovali mezi sebou. To upoutávalo pozornost.

McLaren tehdy rozhodl o názvu kapely. Nejdříve se uvažovalo o Le Bomb nebo Beyond, nakonec to ale padlo na Sex Pistols a pod tímto jménem banda poprvé vystoupila 6. listopadu 1975 v Saint Martins College. Byli však vypískáni publikem ještě předtím, než dohráli první píseň. Následovala další vystoupení v londýnských univerzitách a uměleckých školách. O rok později se kapele podařilo zahrát na větším koncertě. Jednalo se o100 Club.

Po tomhle gigu se skupině podařilo zaujmout lovce talentů z EMI natolik, že s nimi podepsali smlouvu. Jejich první singl s názvem Anarchy in the U.K. vyšel na konci listopadu 1976. Punkové kapely v 70. letech působily dojmem, že neumějí hrát, ani zpívat. Na druhou stranu však v sobě měly spoustu nespoutané energie, která dokáže burcovat davy. Bylo vidět a slyšet, že velké divadlo pro publikum se dá vytvořit s pomocí jen několika akordů. Do popředí se dostává nejen hudební výkon interpreta, ale i jeho chování na pódiu a extravagantní vzhled.

Vzhledem ke celonárodní pozornosti se 1. prosince 1976 povedlo Sex Pistols vystoupit ve večerním pořadu Today na Thames Television. Dostali se tam neplánovaně jako náhrada za Queen, kteří na poslední chvíli nemohli televizi navštívit. Kapela se před vysíláním dost namazala a Johnny Rotten při rozhovoru použil slovo shit. Moderátor pořadu Bill Grundy pak otevřeně „balil“ Siouxsie Sioux, za což ho kytarista Pistolí Jones nazval starým dědkem a počastoval ho dalšími vulgaritami. Pořad se sice vysílal jen v Londýně, vzbudil ale celostátní poprask, o kterém psaly bulvární deníky několik dní. Sex Pistols tak byli první, kdo na obrazovce řekl sprosté slovo. Hrůza!

Zničit šéfovi kancl se nevyplácí

Po tomto incidentu se kapela dostala do širokého podvědomí, což Sex Pistols pomohlo k propagaci Anarchy Tour. Celá šňůra se střetávala s nepřátelskými reakcemi a v některých městech byly koncerty dokonce rušeny. Po rozporuplném turné přišlo několik koncertů v Amsterdamu, kterým však předcházela potyčka mezi kapelou a personálem. Kvůli mediálnímu humbuku vypovědělo vydavatelství EMI smlouvu a o měsíc později kapelu opustil Matlock.

Toho však nahradil kamarád Johnnyho Rottena, který si říkal Sid Vicious. Sid v podstatě na baskytaru hrát neuměl a během koncertů byl jeho zesilovač zeslaben nebo vypnut. Během studiového nahrávání za Sida nahrávali kolegové z kapely. Přestože nezvládal působení v kapele po hudební stránce, stala se z něj hvězda. V roce 1977 se seznámil s osudovou grupie Nancy Spungen, která Sidovi představila heroin a pro Viciouse to znamenalo začátek konce.

Když se 10. března 1977 rozhodlo, že Sex Pistols podepíšou smlouvu s A&M Records na tiskové konferenci před Buckinghamským palácem, následovala mocná párty, během které Sid pozvracel stůl ředitele nahrávací společnosti a kompletně mu zdevastoval kancelář. Druhý den byla smlouva rozvázána. Proto Sex Pistols podepsali další smlouvu, tentokrát s Virgin Records, a ještě v květnu téhož roku vyšel singl s názvem Good Save the Queen. Ten vyvolal ve společnosti obrovské diskuze a byl chápán jako útok na britskou královnu Alžbětu II. Píseň byla v zápětí zakázána na BBC. Zajímavé na tom bylo, že v dobách oslav 25. výročí kralování Alžběty II. vévodila hudebním žebříčkům.

Nezapomenutelný odkaz

Nahrávání desky Never Mind The Bollocks, Here's the Sex Pistols bylo dokončeno v červnu 1977. Ke kapele se opět připojil Glen Matlock, který musel nahradit Sidův nedostatečný talent. Na trh se album dostalo až v říjnu. K desce se poměrně pozitivně vyjádřili například Rolling Stones, avšak v očích konzervativní společnosti působilo zcela odpudivě. Už samotný název znepokojoval. Z pohledu historiků a hudebních kritiků je ale deska z dnešního pohledu uznávána jako jedna z nejvlivnějších a nejautentičtějších za posledních 40 let.

Celkový odkaz kapely je z dnešního pohledu nepřekonatelný. Sex Pistols totiž dokázali rozpoutat vzestup punku a ačkoliv nebyli první punkovou kapelou, povedlo se jim stát se ikonou v tomto žánru a zanechat po sobě nesmazatelné stopy v historii populární hudby.

A zde jsou Ramones, na které lze vzpomínat pouze jako na legendy.

Podobné články

Doporučujeme

Další články