Nekonečný příběh brexitu: Odchod Velké Británie z Evropské unie se odkládá na říjen – G.cz
Vyhledávání

Nekonečný příběh brexitu: Odchod Velké Británie z Evropské unie se odkládá na říjen

Po téměř osmi hodinovém jednání nalezly Evropská Unie a Velká Británie ve čtvrtek nad ránem kompromis v otázce odkladu brexitu. Odchod ostrovního království se tedy odsouvá na 31. října, pokud však britský parlament schválí dohodu před vypršením termínu, může Británie odejít i dříve. Premiérka Theresa May pružný odklad z Unie přijala.

Pavla Ksiazkiewiczová
Pavla Ksiazkiewiczová 11.4.2019, 10:51

Odklad o půl roku

Velká Británie dostala k dobru šest měsíců, aby vyřešila odchod své země z Unie. "Pro Spojené království to znamená dodatečných šest měsíců. V této době bude další postup plně v britských rukou," prohlásil předseda Evropské rady Donald Tusk a nabádal Brity, aby tento čas nepromarnili. To však nebude úplně snadné, vzhledem k tomu, jak je britská politická scéna rozdělená. Nabízí se tedy otázka, jestli bude May schopná najít dostatečnou podporu ke schválení dohody, nebo vyjednání nové.

Aby však dohoda o odkladu platila, musí Británie uspořádat volby do Evropského parlamentu. Pokud tak neučiní, bude muset odejít už 1. června. Vyloučené není ani to, že Británie nakonec z EU odejde ještě před volbami do Evropského parlamentu, které se budou konat mezi 23. a 26. květnem.

Dohoda je kompromisem mezi požadavkem většiny zemí, které chtěly brexit odložit až o rok, a několika států v čele s Francií, která usilovala o co nejkratší prodloužení britského členství v EU. Datum 31. října odpovídá konci funkčního období stávající Evropské komise.

Ne všichni jsou z tohoto kompromisu nadšení. Například nizozemský premiér Mark Rutte je velmi skeptický. Myslí si, že EU bude v říjnu řešit ještě třetí žádost o odklad britského odchodu z Unie. No tak uvidíme, jak tahle nekonečná estráda dopadne.

A tady čtěte o tom, jak Václav Klaus mladší se svým otcem zakládají novou stranu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články