fb pixel
Vyhledávání

7 seriálů, na kterých se stanete závislými téměř okamžitě

Datoví analytici populární streamovací služby Netflix zkoumali návyky desítek tisíc uživatelů a stroj jim vyhodil, jak rychle se diváci dostanou do fáze, kdy se od seriálu nemohou odtrhnout. Ověřte si, jestli taky patříte mezi "postižené".

Václav Rybář
Václav Rybář 28.9.2015, 10:06

A na co se vlastně přišlo? Televizní producenti investují obrovské peníze do pilotních epizod a loví pro ně slavné režiséry, aby přitáhli pozornost diváků na tzv. první dobrou. Netflix ovšem často nabízí divákům kompletní sezónu seriálu a umožňuje jim tzv. binge watching, neboli hromadnou konzumaci seriálů stylem "nakoukej, co můžeš". Hezky tak může sledovat, koho kdy seriál chytnul a dokoukal celou sezónu v rychlém sledu, a kdy naopak diváci seriál opuštějí a už se k němu nikdy nevracejí.

I ti největší rekordmani zaháčkují své fanoušky až po druhé nebo třetí epizodě, což dokazuje, že jen kvalitní pilot nestačí. Producenti musí diváky namlsat alespoň slibným rozjezdem několika dílů, jindy se dokonce fandovské pouto formuje až po osmi nebo deseti epizodách, jako tomu bylo u dnes kultovního Jak jsem poznal vaši matku. V tradiční televizi je také důležité ukončit sezónu nějakou zajímavější epizodou, která ideálně může skončit polovičatě tzv. cliffhangerem, jenž donutí po několika měsících diváky naladit seriál znovu. Tahle taktika sice diváky vytáčí do běla, ale poměrně dobře funguje. Když mají diváci k dispozici hned několik sezón za sebou, tak v případě podobné epizody nakoukávají následující díl téměř okamžitě.

Jaké známé seriály tedy patří mezi ony vyvolené, co o početné a věrné fanoušky zavadily hned po několika úvodních epizodách?

1. Perníkový táta

Walter White a Jesse Pinkman. Tahle dvojka redefinovala televizní řemeslo napříč žánry. Už po dvou epizodách začal počet diváků růst. Po první sezóně odvysílané v televizi se o Perníkovým tátovi mluvilo všude a poslední sezóna byla jednou z nejpropíranějších událostí nejen seriálové, ale kulturní sezóny obecně. Na Netflixu se na Waltera lepí diváci hned od začátku. Možná je to i proto, že ho předchází jen ta nejlepší pověst.

2. Živí mrtví

Zombie velehit podle úspěšného komiksu rozhodně překvapil. Nejen tím, že po bezpočtu zombie filmů ještě diváci měli na pochodující mrtvoly chuť, ale také perfektním castingem a řadou nových nápadů, které se v komiksu jen inspirovaly a posunuly ho dál. Není divu, že se diváci namlsali hned po třech epizodách a už partičku obklopenou mozkožrouty neopustili.

3. House of Cards

Cesta Franka Underwooda do Bílého domu lákala na dohled Davida Finchera a účast hollywoodských hvězd v čele s Kevinem Spaceym. Kampaň nezklamala a minimálně první dvě sezóny nabídly skutečně velkolepé politické drama. Jakmile jste Frankovi skočili na špek, už jste prostě museli vědět, jak to dopadne. Klobouk dolů před bleskovým nalákáním na věci příští - od třetí epizody už měl House of Cards svoje publikum jisté. A naprosto zaslouženě.

4. Skandál

Olivia Pope je ta nejlepší krizová manažerka ve Washingtonu a dveře se v její kanceláři netrhnou. Zároveň má ale ve skříni stejně šanonů s vyřešenými případy jako vlastních, velmi intimních kostlivců. Seriál s Kerry Washington, odehrávající se v nejvyšších špičkách amerického byznysu a politiky, zabodoval hlavně u žen a trefil se do trendu odhalování špíny na nejvyšších místech - ideálně v čele se silnou emancipovanou hrdinkou. Tři, čtyři epizody stačily k tomu, aby se rozšířila šeptanda a z producentky Shondy Rhimes se stala jedna z nejvyhledávanějších osob na americkém televizním nebi.

5. Zákon gangu

Gangsterka o motorkářích, na kterou můžete koukat i v případě, že je považujete jen za dobrovolné dárce orgánů a impulzivní kupce čehokoliv koženého. Jakmile někdo za řidítka sednul, vytvořil si návyk už po třech epizodách, což lze přičíst kvalitním zápletkám, skvělým hercům a solidním rozpočtům, které zaručují, že se v Zákoně gangu víc střílí než mluví. Jednostopého Kmotra byste určitě měli vyzkoušet. Aktuálně má už 95 epizod, takže vám tenhle maraton pár týdnů určitě zabere.

6. Volejte Saulovi

Seriálová odbočka z Perníkového táty, která se v retrospektivě věnuje jedné z nejpopulárnějších postav, výmluvnému právníkovi Saulu Goodmanovi. Stejný producent, stejný důraz na kvalitu a prakticky od začátku zaručené publikum. Prakticky po pilotní epizodě už si Saul užíval parádní ratingy a výzkum Netflixu jen potvrzuje rychlý nástup divácké masy, která chtěla dalšího Perníkového tátu. Dostala něco trochu jiného, ale stejně dobrého. Producent Vince Gilligan se totiž nerad opakuje. Radši prý překonává sám sebe.

7. Hra o trůny

Televizní Pán prstenů! Tohle tvrzení je velmi zavádějící, ale přesto asi těžko vymyslet lepší pochvalu nebo rovnou lákadlo. Zkazky o tom, že někdo konečně natočil seriózní fantasy s televizním budgetem a dokázal rozsáhlý herecký ansámbl namíchat z hvězdných jmen, polozapomenutých veteránů a slibných nováčků, se začaly rychle šířit kuloáry a po třech epizodách už se na tu čtvrtou čekalo jako na smilování. Jakékoliv ukázky na Hru o trůny mají na YouTube nejvíc opakovaných zhlédnutí, stejně tak epizody jsou fanoušky sjížděny pořád dokolečka. V tomhle směru nemá slavná sága v současné televizní produkci absolutně žádnou konkurenci.

Komu leží Netflix v žaludku nejvíc? Přece programovým ředitelům tradičních televizí. A jak se dočtete v tomhle článku, zdaleka není sám.

Podobné články

Doporučujeme

Další články