fb pixel Ministr zdravotnictví Jan Blatný představil nové rizikové skóre a epidemie brzdí pomaleji – G.cz
Vyhledávání

Ministr zdravotnictví Jan Blatný představil nové rizikové skóre a epidemie brzdí pomaleji

Zdroj: vlada.cz

Jak již předem ministr zdravotnictví Jan Blatný avizoval, zveřejnilo ministerstvo, ale také bezpečnostní rada státu další informace v souvislosti s nákazou koronavirem v Česku. Zdá se, že nové denní přírůstky výrazně nerostou, ale na druhou stranu také nijak rapidně neklesají. Jaká je tedy situace, zabraly restrikce a co bude dál?

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 6.11.2020, 15:28

Mapa republiky stále červená

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) dnes po obědě svolal tiskovou konferenci, které se účastnila spolu s ním také hlavní hygienička Jarmila Rážová, Ladislav Dušek, ředitel ÚZIS a také Vladimír Černý, šéf České společnosti anesteziologie a resuscitace a intenzivní medicíny, který je zároveň v čele Dispečinku intenzivní péče při ministerstvu zdravotnictví. Jedno je jasné - republika je na mapě stále červená, což značí jedno: stále dochází k nekontrolovatelnému komunitnímu přenosu onemocnění Covid-19.

Na úvod vystoupila se svojí prezentací hlavní hygienička. „Stále procento pozitivních z testovaných se pohybuje okolo jedné třetiny. Kapacity laboratoří a odběrových míst jsou dnes okolo 52 tisíc testů denně,“ sdělila. „Je pro nás nejdůležitější dostat pozitvní do izolace a kontakty do karantén. Za včerejšek bylo obvoláno před 22 tisíc kontaktů z toho více než dvanáct tisíc pozitivních,“ pokračovala s tím, že se stále více využívá systém sebereportování.

Vyhráno zdaleka není

Vyhráno rozhodně ještě není. To jasně řekl šéf zdravotnických statistiků Ladislav Dušek, který na Rážovou navázal.„Situace teď určitě není vyřešená ani zvládnutá. My vidíme jen to, co se testuje a měří, ale v populaci je velký podíl nákaz, které testy nevidíme,“ řekl a dodal, že testovací objem veliký a umožňuje srovnávat časové trendy.

To, že opatření začala fungovat je podle Duška patrné na stagnaci šíření nákazy. Před 14. 10. byly nárůsty v desítkách procent, dnes dochází k mírnému poklesu. „Je ale závažné sdělení, že pozitiva testovaných je stále vysoká,“ dodal Dušek. Nejlépe je na tom aktuálně Praha, a to z pohledu podílu nákazy na 100 tisíc obyvatel. Z úst Ladislava Duška také znovu zaznělo, že problémem je vysoké procento nakažených v řadách zdravotníků. „Denně je průměrně na intenzivní péče přijímáno okolo 140-150 pacientů,“ řekl. Podle něj je hlavním cílem aktuálních opatření snížit nápor na nemocnice. Ministr Blatný také vyzval veřejnost, aby právě na zdravotníky myslela. „Je to limit, který může omezit dostupnost péče docela podstatně. Aktuálně je to 13 800 zdravotnických pacientů,“ upřesnil Dušek.

Dušek také přiznal, že dochází k pomalému brždění epidemie a za těchto okolností by pak brždění probíhalo po celý listopad. Ministr zdravotnictví tak znova vyzval k zodpovědnému dodržování všech opatření a doporučení. Znova také apeloval na zvýšení procenta home office a také snížení kontaktů. To je podle Blatného cesta ke zlěpšení stávající situace, epidemie zpomaluje velice pomalu. Většímu zlepšení podle něj zatím nic nenasvědčuje.„Jestliže to nevzmeme vážně, budeme se tím muset zabývat,“ dodal. Podle Vladimíra Černého je v nemocnicích aktuálně 8276 pacientů.

Ministr Blatný pokračoval, že situace je stabilizovaná, ale není prostor na nadměrný optimismus. „Čím více budeme opatření dodržovat, tím kratší dobu budou trvat. Je to jenom o osobní odpovědnosti. Mysleme na přetížené zdravotnictví,“ upozornil ministr, který současně poděkoval všem zdravotníkům, kteří pečují o všechny pacienty, nejen ty s Covidem-19.

Skóre rizik. Každý den bude nové

Ministr také dnes představil nové skóre, podle kterého by se měla zavádět konkrétní opatření. Tyto informace budou dostupné na webu ÚZIS.

Skóre bude hodnoceno barevnou škálou, a to v rozsahu od 0-100. Poskytovat informace bude jak celoplošně, ale i pro jednotlivé kraje. „Každý z nás dostane denně jedno číslo, které bude kvantifikovat riziko. Na něj bude navázáno konkrétní opatření. Budu vědět, že při riziku 20 % je aktivováno opatření číslo dvě. Ve chvíli, kdy se riziko přiblíží 40 % bude aktivováno opatření číslo tři,“ vysvětloval Jan Blatný. Do tvroby opatření jsou zapojené epidemilogická a hygienická skupina ministerstva zdravotnictví, ale i další resorty, kterých se opatření budou týkat. Další složkou jsou také statistici.

Skóre by se mělo počítat podle čtrnáctidenní incidence na sto tisíc obyvatel a také se čtrnáctidenní incidencí na sto tisíc obyvatel v populaci seniorů. Právě tato skupina nejvíce zatěžuje nemocnice. Svoji roli bude hrát i reprodukční číslo a pozitivita testů.

Stupně opatření budou mít pět úrovní, které budou zahrnovat celou společnost. „Od průmyslu, přes školství po kulturu,“ sdělil také ministr. Tabulka s opatřeními by podle něj měla být k dispozici koncem příštího týdne. Blatný také sdělil, že nějaký druh opatření bude platit ještě měsíce.

V současné době se podle Blatného pohybujeme v nejvyšších kategoriích budoucího systému. Od ministra také zaznělo, že opatření s nimi spojená nejsou bez aktuálního nouzového stavu, který v republice je, možná.

Pár údajů na závěr

Testy ve čtvrtek 5. 11. potvrdily v Česku nově nákazu koronavirem u 13.231 lidí. Je to o přibližně o 2500 méně případů než ve středu, kdy byl padl smutný rekord od začátku epidemie. Jednalo se o zhruba stejné číslo jako minulý čtvrtek. Do celkové bilance obětí přibylo oproti údajům z předchozího večera dalších 29 úmrtí, celkový počet zemřelých se tak zvýšil na 4330. Vyplývá to z údajů, které jsou zveřejněné na webu ministerstva zdravotnictví.

Nákaza se od začátku března potvrdila u téměř 392.000 lidí, přes 214.000 z nich se už vyléčilo. Momentálně je v zemi dle zveřejněných dat 173.343 nakažených. V posledních dnech denní přírůstky nově zjištěných případů výrazně nerostou, ale ani citelně neklesají.

Podobné články

Doporučujeme

Další články