fb pixel
Vyhledávání

Ministr obrany Metnar chce posílit pravomoci vlády a premiéra v době ohrožení státu

+ DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Ministr obrany Lubomír Metnar navrhl, aby vláda společně s premiérem měli pravomoc řídit náš stát v době krize sami. Vše vychází z dokumentu, který zveřejnil server Aktuálně.cz a týdeník Respekt. A teď se držte. Kdyby vláda nebyla funkční, tak mohl rozhodovat jen a pouze premiér Andrej Babiš. Někteří lidé mají strach z toho, že se v Česku stane něco podobného, co v Maďarsku.

Martin Miko
Martin Miko 31.3.2020, 10:10

Posílení moci premiéra v době krize

Maďarský premiér Viktor Orbán si během krize spojené s koronavirem přidělil mimořádné pravomoci už včera. To mimochodem znamená fakt, že v Maďarsku lze například uvěznit novináře až na 5 let za šíření poplašných a nepravdivých zpráv v souvislosti s koronavirem, tak v Česku se podle některých médiích rýsují neobvyklé machinace, kterých bychom si měli všímat. Konkrétně jde o to, že ministerstvo obrany navrhlo, aby vláda a premiér měli posílené pravomoci na úkor neakceschopného parlamentu, ovšem v případě ohrožení státu nebo vyhlášení válečného stavu.

Podle dokumentů, které mají k dispozici týdeník Respekt a Aktuálně.cz by mohl v neodkladných situacích, kdy se nemůže sejít Parlament ČR, být vyhlášen stav ohrožení státu. Během této situace, kterou by mohl vyhlásit i předseda vlády, přičemž by jeho rozhodnutí musela do dvou dnů schválit vláda. Otázka, kterou si všichni pokládají je to, co je to ta neodkladná situace. Současný ministr obrany Metnar poukázal na usnesení vlády z prosince 2015, kdy byl premiérem Bohuslav Sobotka (ČSSD) a Andrej Babiš byl ministrem financí.

Nesmíme zapomínat na to, že díky nouzovému stavu má naše vláda už tak větší pravomoci než za běžné situace, a to vše na úkor parlamentu. Kvůli šíření koronaviru má naše země zavřené hranice, naše svoboda je omezena pohybem a navíc je omezeno podnikání u mnoha činností. Tato omezení samozřejmě souvisí se zastavením šíření nákazy viru COVID-19. V Česku máme v současné době přes 3 tisíce nakažených a 24 mrtvých.

Nicméně zpátky k Metnarovi. Ten měl v pondělí požádat o zařazení svého návrhu na program vlády, avšak český premiér na dotazy Respektu a Aktuálně.cz zareagoval, že se nic takového nechystá a on sám ani o návrhu ministra obrany nic neví. Na Facebooku České pirátské strany jsme se v příspěvku místopředsedy Pirátů Vojtěcha Pikala dozvěděli, že poslanci prokázali v minulých týdnech, že jsou schopni se scházet i v omezeném počtu a v provizorních podmínkách a podobně jsou na tom i sněmovní orgány, které jsou schopné se scházet operativně, a dokonce i online. „Není proto žádný reálný důvod, proč v aktuálním stavu měnit fundamentální systémová pravidla,“ napsal Pirát Pikal na Facebooku.

Na druhou stranu však nesmíme zapomínat na to, že i samo ministerstvo obrany zdůrazňuje, že navrhovaná změna by potřebovala přijetí novely ústavního zákona o bezpečnosti ČR. Tu by musely schválit tři pětiny všech poslanců i tři pětiny všech senátorů. Tím na rozdíl od Orbána samozřejmě Babiš nedisponuje. Celá záležitost se navíc řeší na Twitteru ministra vnitra Jana Hamáčka. "K aktuálnímu haló návrhu ministerstva obrany na změnu krizových zákonů. Rozhodně něhrozí, že by se tento zásadní materiál projednával v nouzovém stavu. O celé problematice se diskutuje už rok a zkušenosti ze současné krize je potřeba do návrhu promítnout," napsal Hamáček na sociálních sítích.

Nyní nám nezbývá nic jiného, než se modlit a doufat, ať se celá krize i stav nouze rychle přežene, a my budem opět moct fungovat v zajetých demokratických kolejích.

Podobné články

Doporučujeme

Další články