fb pixel Miliony pro Írán: Evropská unie se snaží zmírnit dopad amerických sankcí – G.cz
Vyhledávání

Miliony pro Írán: Evropská unie se snaží zmírnit dopad amerických sankcí

Dvě tvář politiky vůči Íránu. Donald Trump podepisující rozhodnutí o odchodu USA z jaderné dohody. Federica Mogheriniová nabízející pomoc.
Zdroj: G.cz koláž

Nové americké sankce uvalené na Írán, které vstoupily v platnost na začátku měsíce, nebyly nejlepší nápad. EU teď musí posílat miliony eur, aby se s nimi mohla tato blízkovýchodní země vyrovnat. A bude hůř. Od podzimu mají totiž být nastoleny další sankce a v důsledku toho zruší lety do Teheránu některé aerolinie.

Václav Roman
Václav Roman 24.8.2018, 12:24

Pomoc pro Írán

Uvalení sankcí je důsledek květnového rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa o odstoupení od jaderné dohody s Íránem. V mezinárodní dohodě z roku 2015 se Írán zavázal, že významně omezí svůj jaderný program a na oplátku pak budou postupně dříve zavedené sankce rušeny. Jenomže americký prezident nebyl spokojený se zněním dohody. Postrádal v ní například omezení íránského balistického programu nebo zapojení země do válek v Jemenu a Sýrii.

EU se však obává, jaké dopady budou sankce na Írán mít, zvláště pak je zde strach o zhoršení vzájemných obchodních vztahů. Plyne to alespoň ze včerejšího prohlášení šéfky diplomacie EU Federicy Mogheriniové, ve kterém uvedla, že Evropská unie by měla nadále usilovat o spolupráci s Teheránem. Pomoc Íránu podle ní prospěje i nám, občanům EU.

Finanční injekce má totiž posílit spolupráci v řadě sektorů, zvláště tam, kde byla tato spolupráce pošlapána americkými sankcemi. Aktuálně schválená finanční pomoc má hodnotu 18 milionů eur, což je dle aktuálního kurzu 462 milionů Kč. Nemá se jednat o jednorázovou akci, pro Írán má být vyčleněn balíček o hodnotě 50 milionů eur, tedy spíš pěkný balík. Tolik EU vyčlenila na snahu o záchranu jaderné dohody, nad kterou Trump zlomil hůl.

Část peněz půjde do soukromého sektoru

Jak má být zmiňovaných 18 milionů eur rozděleno? Osm milionů připadne na projekty zabývající se životním prostředím, dva miliony připadnou na boj s drogovou závislostí a zbylých 8 milionů poputuje do soukromého sektoru na podporu obchodu. Peníze se mají dostat k menším a středně velkým podnikům.

Obchodní styky se zhoršují. Nové sankce odradily z regionu řadu velkých hráčů, styky se zemí přerušila například francouzská energetická firma Total a letecké společnosti British Airways a Air France zruší v průběhu září lety do Teheránu.

Aktivity EU nezůstaly bez komentáře ze strany USA. Již dříve bezpečnostní poradce Donalda Trumpa John Bolton uvedl, že EU by si měla spočítat, zda je pro ni důležitější obchod s Íránem nebo se Spojenými státy.

A zde si přečtěte o tom, jak představitelé latinskoamerických zemí ženou diktátora Madura před haagský tribunál. Bude to k něčemu?

Podobné články

Doporučujeme

Další články