fb pixel Mezinárodní den Star Wars vznikl díky Margaret Thatcher... Tak trochu. Víte, že je i svátek Sithů? – G.cz
Vyhledávání

Mezinárodní den Star Wars vznikl díky Margaret Thatcher... Tak trochu. Víte, že je i svátek Sithů?

+ DALŠÍCH 18 FOTEK + DALŠÍCH 19 FOTEK

May the Fourth Be With You! zdá se vám na kultovní hlášce z Hvězdných válek něco špatně? To ale nemusí! Slovní hříčka složená ze slavného "Ať tě provází Síla" a data 4. května tvoří totiž slogan spojený s Mezinárodním dnem Star Wars, který milovníci sci-fi z celého světa slaví každý rok už devět let. Kořeny tohoto nerdího svátku ale sahají až ke dni, kdy se Margaret Thatcher stala premiérkou Británie. A navíc to není jediný speciální svátek spojený s kultovním světem George Lucase...

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 4.5.2020, 12:58

Mezinárodní den Star Wars je tu!

Existuje mnoho odůvodněných svátků a mezinárodních dnů, ale zároveň i mnoho bizarních či takových, které se zdají zbytečné. Někde mezi tím stojí Mezinárodní den Star Wars, který připadá na 4. května a od roku 2011 ho slaví nerdi, geeci a fanoušci sci-fi kultu ze všech koutů světa. Jak to ale vůbec vzniklo?

Pokud jste někdy viděli alespoň kousek Hvězdných válek, víte, že tam jde o Sílu - energii, která udržuje vesmír a všechno v něm při životě a v rovnováze. I proto se Jediové zdraví průpovídkou "Ať tě provází Síla," která v originále zní "May the Force be with you". Když se z Epizody IV s podtitulem Nová naděje po premiéře v roce 1977 stal hit, dostala se do běžné mluvy právě i tato hláška.

4. května roku 1979 pak Margaret Thatcher uspěla ve volbách a stala se premiérkou Velké Británie. Její spolustraníci na to konto do deníku The London Evening News nechali otisknout vzkaz ve znění: "May the Fourth Be with You, Maggie. Congratulations," což byla originální parafráze na Star Wars. Roku 1999 pak tutéž frázi použila Jeanne Caveous v knize "The Science of Star Wars" a o 9 let později vznikla facebooková stránka, která 4. května slavila "Den Luka Skywalkera" a použila přesně tuto formulaci.

První oficiální a organizovaný Mezinárodní den Star Wars ale proběhl až 4. května 2011 v Torontu v Kanadě. Oficiální akce pořádaná hercem Seanem Wardem a Alicí Quinn zahrnovala soutěž tématických kostýmů, znalostní kvíz zaměřený na původní trilogii a promítání nejlepších parodií a amatérských internetových snímků, které Star Wars vzdávaly hold. Banda nadšenců se za rok sešla znovu, no, a tak nějak vznikla tradice.

Sám duchovní otec Hvězdných válek George Lucas akci nikdy nijak výrazně nepodporoval, ale ani nehanil. Když jeho společnost Lucasfilm a tedy i práva ke Star Wars koupila společnost Walt Disney, začala Dni Star Wars věnovat pozornost a od roku 2013 se 4. května konají menší dílčí tématické akce v mnoha Disneylandech.

Ne každý ale ve světě Star Wars fandí "těm hodným", a proto někteří 5. května slaví Den Sithů. To zase vzniklo z "Revenge of the Fifth", což je odkaz na název Epizody III - Revenge of the Sith. A další do toho motají ještě 6. květen pod slovní hříčkou "Return of the 6th", který do celé věci zahrnuje i rozporuplně přijímanou novou-novou trilogii již z produkce Disneyho. Poslední skupina tedy třídenní oslavu Star Wars tráví tak, že si 4. 5. pustí Epizody IV až VI, 5. 5. jsou na řadě prequely, tedy Epizody I až III a 6. 5. právě aktuální snímky, které gigaságu oficiálně zakončily v prosince 2019 Epizodou IX.

Podobné články

Doporučujeme

Další články