Pro fandy Star Wars: 10 bizarních věcí a lidí, co inspirovali jednotlivé postavy kultovní sci-fi ságy

Do českých kin vstoupila zbrusu nová, v pořadí již osmá epizoda kultovních Star Wars. Pokud patříte k fanouškům legendární sci-fi série, a my bychom se hodně divili, kdyby ne, tohle vás bude zajímat. Víte, kdo nebo co inspirovalo jména, podoby nebo rovnou komplet celé postavy hvězdných příběhů?

1. Prezident Snoke

Obří sochu Abrahama Lincolna v křesle jistě znáte. Slavný památník ve Washingtonu se stal předlohou pro vůdce Snoka, který je v Epizodě VII zobrazován jako obří sedící hologram. Podle tvůrců je Lincolnova socha děsivě monumentální a stejný dojem chtěli vyvolat u diváků.

2. Jar Jar Binks je vesmírný Goofy

Podle samotného George Lucase byl předlohou pro nenáviděného troubu Jar Jara ztřeštěný Disneyho pes Goofy.

3. Vesmírná Casablanca

Kantýna z Epizody IV je přímo inspirovaná barem Ricka Blaina z Casablancy. Co inspirovaná - tvůrci podnik v podstatě jen přelili do vesmírné sci-fi verze. S nápadem přišel výtvarník Ralph McQuarrie.

4. Eskymáčtí stormtroopeři

Stormtroopeři v nové-nové trilogii potřebovali trochu modernější vybavení. Desginer Michael Kaplan se při výrobějejich helm inspiroval tradičními inuitskými sněžnými brýlemi, které mají jen úzké průzory a jinak zakrývají celou oblast očí.

5. Medvědobrambor

Rancor, příšera, které Jabba Hutt v Epizodě VI předhodí nejprve neposlušnou konkubínu, a pak Luka Skywalkera, vznikl spojením medvěda a... brambory. Co to, říkáte si? Autor monstra Phil Tippet totiž frčel na LSD, když ho vymýšlel. První, komu se s nápadem svěřil, byla jeho kočka, se kterou si během tripu o filmu povídal.

6. Učitelka Maz Kanata

J. J. Abrams se při vymýšlení brýlaté Maz Kanaty nechal inspirovat svou učitelkou angličtiny. Jmenovala se Rose Gilbert a režiséra prý hodně ovlivnila, označil ji za "nekonečně moudrou dámu". Uznejte sami, že podoba je tam zcela zjevná...

7. Kultovní Phasma

Kapitánka Phasma své jméno získala podle kultovního snímku Phantasm z roku 1979, což je jeden z nejmilejších filmů právě J. J. Abramse.

8. Stuart Einstein Yoda

Stuart Freeborn byl stařičký muž s poťouchlým výrazem a kulatou hlavou. Zároveň se také jedná a mistra make upu a masek, který pracoval na původní SW trilogii. Když vymýšlel podobu mistra Yody, udělal ho podle sebe a přidal pár rysů Alberta Einsteina.

9. Pilot Ello Asty

J. J. Abrams miluje kapelu The Beastie Boys. Jednoho z rebelských pilotů v Epizodě VII tak pojmenoval podle jejich alba Hello Nasty. Prostě jen odebral první písmena a Ello Asty byl na světě.

10. Klon se jménem

Klonoví vojáci jména nemají, v Epizodě III se ale objeví jeden speciální, který se jmenuje Cody. Je to pocta hrdinovi televizní sci-fi série z 50. let, která se jmenovala Commando Cody.

A tady čtěte komplikovaný příběh vzniku Star Wars.


Komentáře