Skrytá hrozba bez Jar-Jar Binkse? Naštvaní fanoušci sestříhali první epizodu Hvězdných válek a je to lepší než originál – G.cz
Vyhledávání

Skrytá hrozba bez Jar-Jar Binkse? Naštvaní fanoušci sestříhali první epizodu Hvězdných válek a je to lepší než originál

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Když v roce 1999 vyšla první epizoda prequelové trilogie Hvězdných válek s názvem Skrytá hrozba, byli fanoušci poněkud rozčarováni, ať už kvůli dětinskému pojetí celého příběhu nebo kvůli otravnému Jar-Jar Binksovi. Pak ale jednoho filmového nadšence napadlo, že by si snímek mohl přetvořit po svém. A jeho Phantom Edit verze Skryté hrozby tu původní o několik úrovní převyšuje...

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi 4.8.2019, 09:08

Místo nadšení dětinské dialogy

Když v roce 1994 oznámil George Lucas světu, že plánuje natočit novou trilogii Star Wars příběhů, nejednomu nerdovi z toho ukápla slzička štěstí. Nakonec se fanoušci příběhů z předaleké galaxie svého vysněného filmu dočkali na jaře 1999. A jejich reakce byli přinejlepším rozpačité. Místo epického snímku po vzoru starých Hvězdných válek jsme dostali podivnou pohádku plnou trapného humoru, ufňukaných ňoumů a především nejhorší postavy v novodobých dějinách kinematografie, otravného a zcela zbytečného Jar-Jar Binkse. Jako by toho nebylo málo, vymyslel si Lucas, že Síla, ten spirituální a originální prvek původních filmů, je ve skutečnosti dílem jakýchsi midichlorianů, čímž se v očích skalních fanoušků kompletně diskvalifikoval z pozice příčetného scenáristy.

První epizoda Star Wars je dodnes považována za nejslabší díl celé filmové ságy – svůj podíl viny na tom má i naprosto přepálené a místy zbytečné použití CGI technologií, ale ruku na srdce, takhle mizerný a dětinský scénář by nezachránil asi nikdo. Nebo snad ano?

Skrytá hrozba bez Jar-Jara a midichlorianů

Někdy okolo roku 2000 se mezi filmovými fanoušky začaly šířit videokazety s upravenou verzí Skryté hrozby pod názvem Star Wars Episode I.I: The Phantom Edit. Dokonce i na tehdy mladém internetu, jehož uživatelé se museli v naprosté většině spoléhat na vytáčené připojení, se na prvních torrentových stránkách začal tento neoficiální sestřih první epizody Star Wars objevovat. Kdosi film podstatně prostříhal a za pomoci tvůrci původně vystřižených scén doplnil chybějící místa v ději. Nakonec se po několika měsících spekulací v září 2001 zjistilo, že za tímto dílem stál střihač Mike J. Nichols, který o víkendech a po večerech za pomoci několika kopií filmu na VHS a japonské speciální edice na LaserDiscu přetvořil film podle svých představ. O co šlo?

Nejprve Nichols pečlivě odstranil z filmu naprostou většinu scén s Jar-Jar Binksem. Už tento fakt by nám i naprosté většině obyvatel lidstva stačil k tomu, abychom jeho Phantom Edit upřednostnili před Lucasovým originálem. Poté předělal úvodní scénu, ve které vysvětlil, proč se rozhodl snímek předělat. Nudné a zdlouhavé dialogy o politice, stejně jako nesmysly o midichlorianech, které nikoho nezajímaly, bez milosti odstranil a na jejich místo přidal některé nepoužité záběry, které podle něj filmu dodaly na vážnosti. A nakonec se po důkladném studiu bojových scén z původních dílů rozhodl přetvořit a znovu sestříhat souboje se světelnými meči ve Skryté hrozbě, aby nevypadaly tak uměle a prvoplánově. Ve výsledku tak Nichols zkrátil přepálenou stopáž snímku ze 136 na snesitelných 116 minut. A bylo hotovo – kvalitní Skrytá hrozba byla na světě.

Co na to Lucas?

Nicholsonovo mistrovské dílo se dá dodnes dohledat na internetu a patří k nejpopulárnějším fanouškovským sestřihům všech dob. O jeho významu svědčí i fakt, že samotný George Lucas si od svých spolupracovníků vyžádal kopii Phantom Editu. A jeho reakce? I přesto, že se nakonec Lucas rozhodl Nicholse nezažalovat (mimo jiné i kvůli tomu, že autor sestřihu z něho neměl žádný zisk), vydala společnost Lucasfilm prohlášení, ve kterém odsoudila šíření a editaci svých filmů. I když je taky možné, že Lucas jen žárlil, že se někomu podařilo vytvořit lepší film.

A tady si přečtěte, že Alec Guinness nenáviděl svou roli Obi-Wana Kenobiho.

Podobné články

Doporučujeme

Další články