fb pixel Lidé nadávají na Zemana kvůli státním vyznamenáním. Na spoluodpovědnost Sobotky se zapomíná – G.cz
Vyhledávání

Lidé nadávají na Zemana kvůli státním vyznamenáním. Na spoluodpovědnost Sobotky se zapomíná

Miloš Zeman se s Bohuslavem Sobotkou nijak zvlášť nemusí. Přesto mu ale Sobotka spolupodepsal všechny jím udělená státní vyznamenání.
Zdroj: Profimedia.cz

28. října Miloš Zeman naposledy během svého funkčního období jako prezident udělil vybraným osobnostem státní vyznamenání. Tak jako v předchozích letech se zvedla vlna kritiky, že Zeman oceňuje své kamarády a pochybné umělce. Ať už si o okruhu těch, kteří ze Zemanových rukou převzali státní vyznamenání, myslíme cokoliv, nesmíme zapomínat na jednu podstatnou věc. Pod každým rozhodnutím o udělení řádu či medaile je kromě Zemana podepsán i Bohuslav Sobotka jako předseda vlády.

Jan Palička
Jan Palička 30.10.2017, 13:22

28. října 2017 prezident Miloš Zeman ve Vladislavském sále Pražského hradu popáté a v tomto svém funkčním období naposledy ocenil vybrané osobnosti, kterým propůjčil či udělil státní vyznamenání. Tak jako v letech předchozích, ani letos se ceremoniál a hlavně Zemanův výběr osobností nevyhnul palbě kritiky. Zemanovi je především vytýkáno, že si ze slavnostního ceremoniálu udělal přehlídku předávání řádů a medailí svým kamarádům a pochybným umělcům, kteří ho otevřeně podporují.

Mezi letošními oceněnými asi nejvíce nepochopitelně působí herec Luděk Sobota proslulý hlavně rolemi duševně prostých jedinců a režisér Zdeněk Troška, který českou kinematografii obohatil o série brakových komedií Slunce, seno, Kameňák nebo Babovřesky. V minulosti takto Zeman ocenil Daniela Hůlku a Jiřinu Bohdalovou, kteří ho podporovali v kampani nebo svého dlouholetého kamaráda Františka Ringo Čecha, který byl v letošních volbách lídrem Zemanovců.

Na okruh osobností, ať už těch kulturních nebo politických, které často objektivně silné vazby na Miloše Zemana mají, si může každý myslet podle vlastního politického smýšlení, co uzná za vhodné. U některých konkrétních jedinců je kritika pochopitelně více na místě než u jiných. Pravdou nicméně zůstává, že udělování státních vyznamenání je jednou z prezidentských pravomocí propůjčených hlavě státu ústavou. Na druhou stranu ale nesmíme zapomínat na to, že v této své pravomoci není prezident absolutním pánem.

Osobnosti k ocenění může prezidentovi předložit Poslanecká sněmovna, Senát nebo vláda nebo si oceněné může vybrat sám bez návrhu, přičemž návrhy ostatních politiků se může a nemusí řídit. Nejklíčovější ale na celé věci je skutečnost, že prezidentská pravomoc k udělování státních vyznamenání je pravomocí takzvaně kontrasignovanou, což znamená, že k jejímu výkonu hlava státu potřebuje spolupodpis předsedy vlády.

Co se tedy týče všech vyznamenání udělených v letech 2014-2017, je pod jejich udělovacím dekretem podepsán nejen Miloš Zeman, ale i Bohuslav Sobotka jako premiér. První Zemanem udělovaná vyznamenání v roce 2013 pak spolupodepisoval Jiří Rusnok jako předseda úřednické vlády. U Rusnoka jakožto muže do čela vlády dosazeného přímo Zemanem nejspíše nikdo žádný odpor vůči prezidentovu rozhodování čekat ani nemohl.

Sobotka, nicméně stejně jako jakýkoliv jiný premiér, nebyl povinen Zemanova rozhodnutí spolupodepsat, ostatně kontrasignace je v ústavě zanesena právě jako nástroj možné korekce prezidentských rozhodnutí a převzetí části odpovědnosti za tato rozhodnutí na sebe. Kdyby Sobotka, který do médií neváhal Zemana kritizovat, skutečně proti některému oceněnému protestoval, stačilo návrh na ocenění nepodepsat a daný člověk by státní vyznamenání neobdržel. To se ale nestalo. Pakliže tak chcete za plejádu vyznamenaných nadávat Miloši Zemanovi, vzpomeňte si i na Bohuslava Sobotku (a dílem i Jiřího Rusnoka), který každou nominaci odsouhlasil a stvrdil svým podpisem.

A TADY se podívejte na 5 konspiračních teorií, které hýbou Českem.

Podobné články

Doporučujeme

Další články