Královna Němcová, Rambohafík a střet Kalouska s Babišem: 5 zásadních momentů hlasování o důvěře vládě

Dnešním dnem začíná být v Česku líp. Sice jen předsedovi vlády, ale tak co. Po patnáctihodinovém jednání dostala druhá vláda Andreje Babiše ve čtvrtek po jedné hodině ranní důvěru. Pro bylo 105 poslanců, proti 91. Maraton proslovů a slovních přestřelek provázela řada zajímavých momentů....

1. Němcová kontra Grebeníček

Miroslava Němcová včera ve sněmovně opět dokázala, že je Dáma s velkým D a s grácií sobě vlastní si namazala na chleba Miroslava Grebeníčka. Expředseda komunistů se pohoršoval nad politickým vývojem v České republice po roce 1989. Němcová si vzala slovo a Grebeníčka upozornila, že tak trochu zapomněl na mnohem strašnější konání vlády, která tu byla několik nekonečných desetiletí před tím. Komunista Grebeníček se pak k pultu vrátil a promluvil o "primitivním antikomunismu", načež se opět přihlásila Němcová a vyjmenovala, čeho všeho se komunistický režim dopouštěl a proč je třeba bránit jeho návratu.

2. Famfára pro Schwarzenberga

Moment skoro jak z grotesky. Na jednání sněmovny dorazil i prezident Miloš Zeman, spolu s ním ale do sálu přicházel také opozdilec Karel Schwarzenberg. Hlavu státu předběhl a za tónů ze Smetanovy Libuše se vkolíbal směrem ke svému místu. Když si toho všimli opoziční poslanci, Schwarzenbergovi zatleskali. Až potom dovnitř nakráčel Zeman, to už bylo bez aplausu.

3. Nekonečný Babiš

V souvislosti s premiérem Babišem nás toho za poslední dobu zaujalo víc, ale k včerejšímu rokování se hodí vypíchnout, že mu trvalo celých 100 minut, než se vypovídal, představil programové prohlášení vlády a pokorně žádal o důvěru. Byla to fakt dojemná podívaná.

4. Spěch za Rambohafíkem

Fotka řekne víc než tisíc slov...

5. Kluci ze sídláku Andy a Míra

Jeden z nejhorších momentů včerejší noci, ze kterého bylo za hlavní aktéry stydno všem, kteří ho sledovali. Andrej Babiš a Miroslav Kalousek se chovali jak dva malí kluci na sídlišti, kteří se rozhodli přeměřit si pindíky. Rozjel to poslanec TOP 09, který Babišovi řekl, že fňuká, podvádí a křivě přísahá na vlastní děti, načež se za mikrofon postavil premiér, Kalouska označil za zloděje zlodějského a zeptal se ho, kolik má zase promile. Situaci musel klidnit střízlivý hlas Tomia Okamury. Kdo by se nadál, že takovou větu někdy napíšeme.

Zajímavá byla samozřejmě i nepřítomnost Milana Chovance, který se omluvil a nehlasoval, protože vládu, vytvořenou ve spolupráci s jeho domovskou stranou, nepodporuje. Zmínit bychom měli i super projev Piráta Jakuba Michálka, který si tak trochu napravil reputaci.

A tady se podívejte na 6 politických tahů Andreje Babiše, díky kterým ovládl Českou republiku.


Komentáře

Doporučeno pro vás