fb pixel Konspirační teoretik David Icke přišel o účet na Twitteru, prý už bylo na čase – G.cz
Vyhledávání

Konspirační teoretik David Icke přišel o účet na Twitteru, prý už bylo na čase

Zdroj: YouTube.com - Rob Moore

Konspirační teoretik David Icke přišel po YouTubu a Facebooku i o svůj účet na Twitteru. Dostal “permanentní ban” za opakované šíření dezinformací o probíhající pandemii koronaviru. Po vzoru Facebooku se v posledních měsících i Twitter pokouší bojovat s dezinformacemi, nicméně výsledky jejich snah jsou… diskutabilní.

Jan Studnička
Jan Studnička 5.11.2020, 15:50

David Icke

Možná jste nikdy předtím neslyšeli o Davidu Ickeovi, ale určitě jste museli slyšet o jeho práci. Icke hrál až do osmdesátek profesionálně fotbal, dělal všelicos a začátkem devadesátých let z něj byl mluvčí Greenpeace… pak údajně navštívil nějakého věštce a kompletně zešílel. Založil si sektu, prohlásil se za “syna Boží hlavy,” ať už je to cokoli, a začal psát knihy. Tím je dnes pravděpodobně nejslavnější, právě svou publikační činností. Icke je totiž dnes jeden z nejslavnějších konspiračních teoretiků na planetě. A nejspíš taky jedním z nejúspěšnějších, právě v jeho knize se poprvé objevila ta teorie o reptiliánech, tedy ještěrech, kteří na sebe berou lidskou podobu, pijí lidskou krev a vládnou nám.

Však víte, jako Alžběta II. nebo Barack Obama.

Nutno říct, že v době, kdy David Icke začínal svou dráhu muže s alobalovou čepičkou, nikdo na světě netušil, že jednou budou tyhle nesmysly vyhrávat autoritářským blbečkům volby a zabíjet lidi během pandemie. Ale Icke toho nenechal ani poté, co lidé umírat začali.

Svoboda postu

Icke už během letoška přišel o svůj YouTube kanál, kde měl téměř milion odběratelů, a facebookový účet, který si také nevedl úplně špatně, měl osm set tisíc followerů. A teď přišel i o svůj účet na Twitteru. Na ten se speciálně zaměřil právě poté, co přišel o facebookovou stránku. Dařilo se mu.

Politický aktivista Imran Ahmed, který se zaměřuje na chování lidí na sítích, šíření dezinformací a kyberšikanu, napsal nedávno pro Huffington Post, že Ickeovy koronavirové dezinformace na Twitteru vidělo už přes třicet milionů uživatelů. “David Icke má samozřejmě právo si říkat, co chce, ale nemá právo mít třicetimilionové obecenstvo. Svoboda slova není svoboda dosahu,” říká Ahmed.

Upozorňuje také na to, že poté, co musel Icke opustit YouTube, vkládá videa hlavně na platformu BitChute, která se specializuje na… pravicovější, konzervativnější až alt-right obsah. Čísla jsou samozřejmě mnohem nižší, což podle Ahmeda znamená, že “deplatformizace” funguje. Zůstává samozřejmě otázka, jestli není stejně zlé, že mají alt-right konspirační teoretici místo, kde jsou ještě oddělenější od zbytku světa a udržují se ve svých deziluzích.

Podobné články

Doporučujeme

Další články