fb pixel Trump retweetnul konspirační teorii o bin Ládinovi, usadit ho musel Navy SEAL – G.cz
Vyhledávání

Trump retweetnul konspirační teorii o bin Ládinovi, usadit ho musel Navy SEAL

Zdroj: White House (public domain)

Prezident Trump retweetnul z konspiračního twitterového účtu článek o tom, že SEAL Team Six ve skutečnosti v roce 2011 nezastřelil bin Ládina, ale jeho dvojníka. Na pravou míru ho musel uvést až účastník operace, ale… nevypadá to, že by mu Trumpovi fandové měli věřit.

Jan Studnička
Jan Studnička 15.10.2020, 12:42

Vím, co střílím

Prezident Donald Trump včera na svůj twitterový účet zasdílel příspěvek ze serveru DJHJ Media, což jsou silně pravicové a konzervativní listy s profesionálním lookem a velice pochybným obsahem. Vlastně sdílí media, u ktertých to dělá naprosto běžně, jenomže třeba v Breitbartu vám aspoň o nemorálnosti potratu píšou profesionálové. Jedinou kvalifikaci, kterou u DJHJ potřebujete, je to, že jste dostatečně zapálení.

Ostatně ten konkrétní článek, který Trump sdílel, napsala Kari Donovan, což je matka v domácnosti, mezi jejíž koníčky patří občanská žurnalistika. To má o sobě Kari napsané jako u autorky na webu.

A o čem psala Kari, že to musel prezident Spojených států ukázat svým občanům? V podstatě jen opsala z netu šílenou konspirační teorii o tom, že tým 6 jednotek Navy SEAL ve skutečnosti neoddělal bin Ládina, ale dvojníka… a že všichni členové týmu zemřeli při záhadném sestřelu americké helikoptéry v roce 2011. Obama s Bidenem údajně měli o celé věci vědět a platit Íránu za to, aby to uchoval v tichosti.

Je to samozřejmě naprostý nesmysl, navíc se Trumpovi pod příspěvkem ozval člen týmu 6, který se přepadu bin Ládinovy základny účastnil. Robert J. O’Neill už několik let vytrvale tvrdí, že to byl právě on, kdo vystřelil tu osudnou dávku, která zabila vůdce Al-Káidy. “Nebyl to dvojník, vím, koho jsem zastřelil,” napsal.

Je to jen další Trumpův výstřelek, takový ten, který by v jakékoli jiné době jakéhokoliv jiného prezidenta zdiskreditoval, ale když jich uděláte patnáct do týdne, lidé na to přestanou reagovat. Zajímavé je na tom ale to, kde Trump ten článek sebral. On ho totiž nevzal přímo ze serveru DJHJ, on ho retweetnul z účtu Oscar the Midnight Rider. Který má v popisku #TrustThePlan.

Qanon

Na různých sociálních platformách jako je třeba reddit nebo 4chan, takových těch platformách, kde mají lidé pocit, že jsou něco víc, protože nejsou na Facebooku, existuje uživatel, který se jmenuje Q. Obecně se mu říká Q, ale můžou tam být nějaké obměny, může se jmenovat Qanon, clearence level Q a podobně. A tenhle člověk (nebo lidé), kolem sebe vybudovali v podstatě konspirační kult.

Q jednou za čas vypustí “sérii stop”, což je většinou několik heslovitých útržkovitých textíků… které se popravdě dají interpretovat jakkoli. Ale většinou míří k nějaké úplně ukázkové konspirační teorii jako Clintovi s Obamovými obchodují s dětmi, Titanic se potopil kvůli pojistce a podobně. Qanon taky často předpovídá katastrofy a události, co se mají stát. Když se stanou, dobře. Když ne, tak je to buď super, protože se nám tomu podařilo zabránit, nebo naopak byl skrytý nepřítel silnější. V takovém případě prostě #TrustThePlan. Věřte plánu.

Každý, kdo propadne do Qanon sítě věří něčemu trochu jinému, ale je tam řada styčných ploch. Základní pilíře jsou, že Trump je nejvíc, nonstop se bojuje proti jeho násilnému sesazení a pokud se nám to podaří, dojde k Velkému probuzení, což má být návrat křesťanství a opravdových hodnot do Bohem vyvolené země. Do Spojených států amerických.

Je to extrémně nebezpečné už proto, že když se toho chytne nějaký paranoidní psychopat, může se uchýlit k násilí. V minulosti už se to párkrát stalo. Existuje minimálně jedenáct policejních vyšetřování lidí, kteří čekají na Velké probuzení.

A prezident Trump je sdílí.

Podobné články

Doporučujeme

Další články