fb pixel KOMENTÁŘ: Merkelová se rozdělila o vakcíny s Evropou. „Vlastizrada“, křičí krajní pravice – G.cz
Vyhledávání

KOMENTÁŘ: Merkelová se rozdělila o vakcíny s Evropou. „Vlastizrada“, křičí krajní pravice

Zdroj: Autor: © Raimond Spekking / CC BY-SA 4.0 (via Wikimedia Commons), CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=79701706

Německá vláda ztrácí silnou důvěru, že zvládá pandemii. I proto, že se rozdělila o vakcíny, když kývla na společné evropské nákupy. Dostihne „solidarita“ s menšími zeměmi Evropy i další západoevropské lídry? Více v komentáři Nikoly Hořejše, ředitele projektu České zájmy v EU.

Redaktor
Redaktor 22.3.2021, 11:43

Německá kancléřka Angela Merkelová je z pohledu Němců nezničitelná. Vyvedla je podle nich z finanční krize i migračního chaosu. Všichni jí věštili konec, ale její klidná síla se nakonec prosadila. Tento rok už do voleb půjde její nástupce a tak trochu se píše i kancléřčin odkaz. A situace se jeví znovu nahnutá. Německý bulvár tiskne titulky o tom, jak závidí Británii Brexit. Velmi oblíbenému spolkovému ministrovi zdravotnictví Jensovi Spahnovi klesla popularita o desítky procent a i CDU v týden starém průzkumu trochu ztrácí, což se jen potvrdilo propadem strany ve víkendových zemských volbách. Samozřejmě tento pád je relativní. O takové důvěře, jakou má německá vláda, by se mohlo Andrejovi Babišovi jen zdát.

Radikální opozice jde samozřejmě ještě dál. V německém tisku se dokonce objevila zpráva, že profesor práva a sympatizant AfD Volker Erb navrhuje obvinit Angelu Merkelovou z vlastizrady – důvodem má být její nakládání s „německými“ vakcínami.

Vakcíny jsou tak trochu naše

Pravdou je, že německé tempo očkování zatím není nijak omračující. Na skladech jim na konci února dokonce zůstávalo větší procento vakcín než třeba České republice, které se teď dodávkami navíc všichni v EU snaží pomoci. Zvláště nepříjemné je pro některé Němce srovnání s rychlostí, jakou postupuje očkovací akce v USA nebo ve Velké Británii. Právě USA (nebo i Izrael) postavily svůj úspěch na vakcíně od firem Pfizer a BioNTech. Druhá jmenovaná je vnímána jako německé „národní stříbro“. BioNTech totiž sídlí v Německu a EU i samotná spolková vláda firmě poskytla nemalou podporu ve formě grantů. Těžko se tak Němcům dívá na to, jak jinde očkují „jejich“ vakcínou rychleji.

Celé to začalo loni v únoru. Tehdy ještě řadu států, včetně ČR, ani nenapadlo řešit nějakou vakcínu. Zato americký prezident, který veřejně covid-19 sice zlehčoval, už nabízel farmaceutickým firmám obří sumy za to, když pro USA budoucí vakcíny rezervují. EU to vyděsilo a předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová začala zjišťovat, co s tím může udělat. Výsledkem bylo, že odstartovala velký fond na vývoj vakcíny a snažila se zajistit dobrou pozici pro Evropany. Vzhledem k tomu, že EU nemá oblast zdravotnictví v pravomocích, každý krok muselo potvrdit 27 států. Vedle toho už v dubnu vznikaly koalice bohatých států, například Německa a Francie, které o vakcínách vyjednávaly samy. To by znamenalo, že v EU vznikne klub bohatých zemí, jež si očkování proti koronaviru zajistí samy, zatímco zbytek se bude prát s pandemií a o vakcíny „za plotem“.

Lepší než drátem do oka

Až v červnu se Evropské komisi podařilo tyto vlivné státy přesvědčit, že je potřeba společný postup. Merkelová opatrně souhlasila a teď je za to kritizována. Prý měla jít cestou „Němci first“. EU ani přímo Evropská komise v čele s Ursulou von der Leyenovou procesem nákupu vakcín neprošla perfektně, nicméně pokud půjde vše hladce, pořád na tom budeme v Evropě v létě mnohem lépe než řada jiných bohatých zemí (třeba Kanada nebo Japonsko). Potvrdilo to i samo české Ministerstvo zdravotnictví, že kdyby se ČR nesvezla na lodi společně s ostatními zeměmi EU, neměla by teď nejspíš nic. Nebo možná měla – vlastní vakcínu, která skončila ve fázi testování na hlodavcích, nebo zatím neschválené a dostatečně neprověřené vakcíny Sputnik V a Sinopharm.

Podobně jako Merkelová se asi cítí i francouzský prezident Marcon nebo možná i dánská premiérka Frederiksenová – všichni členové původní vakcinační skupinky, kteří se rozhodli vzdát samostatného postupu ve prospěch všech v EU. Dánsko anebo třeba Rakousko bouchá do stolu, že v oblasti vývoje vakcín proti koronaviru už nechtějí být závislí pouze na EU. A nijak jim to neulehčuje fakt, že východní Evropa hraje podivnou hru s ruskou vakcínou, kolem které panuje mlha, jež by se dala krájet.

Jestli vakcinační zakopnutí zkazí odkaz kancléřky v Německu, její nástupci si budou dobře pamatovat, že myslet na Evropu je nebezpečné. A hlavně se s ní proboha o nic nerozdělit. Samotným Němcům to vadit nebude, nám by asi mělo.

Podobné články

Doporučujeme

Další články