fb pixel Koronavirus mohl vzniknout i v Česku, tvrdí čínští vědci – G.cz
Vyhledávání

Koronavirus mohl vzniknout i v Česku, tvrdí čínští vědci

Zdroj: Pixabay - public domain

Žijeme ve světě, kde je těžké odlišit, jestli si z vás děláme srandu nebo ne. Neděláme. Čínští vědci skutečně označili Českou republiku za jeden z možných zdrojů koronaviru. Společně se Spojenými státy, Indií nebo Ruskem.

Jan Studnička
Jan Studnička 30.11.2020, 13:06

Dezinformační válka

Snaha Čínské lidové republiky zbavit se stigmatu “země, která zabila půl druhého milionu lidí” je dobře známá. Pracují na tom od chvíle, kdy se virus dostal do světa. Zajímavý je způsob, kterým se o to pokoušejí. Experti poukazují na to, že v minulosti si Čína vždy zvolila jeden oficiální a stranou schválený scénář a toho se celá země držela. Ale s covidem potřebovali svůj přístup trochu modernizovat.

Číňané se inspirovali od mnohem úspěšnějšího Ruska a pro případ covidu tak používají klasicky ruský způsobe vedení dezinformační války. Tedy trolly, podvratné weby, šílené konspirační teorie, ale hlavně zahlcení internetu bambiliony různých verzí, aby běžný občan přestal věřit čemukoli, případně si našel tu blbost, která jeho pohledu na svět sedí nejlépe. U nás třeba byla velice populární ta pohádka o tom, že virus dotáhli do Číny američtí vojáci.

Teď se o to samé pokoušejí Číňané i na akademické sféře. Pochopitelně s menším úspěchem. Ale pokoušejí.

A taky u vás! A u vás a u vás!

Předchozími verzemi bylo například to, že virus vznikl ve Spojených státech nebo v Itálii. Teď nová studie čínských vědců rozšiřuje počet zemí, které mohly nebohé Číně takhle ošklivě uškodit. Studie se jmenuje “The Early Cryptic Transmission and Evolution of SARS-CoV-2 in Human Hosts”, tedy “Raný skrytý přenos a vývoj SARS-Cov-2 v lidských hostitelích”. A byla publikovaná v polovině listopadu na serveru SSRN.com, což je stránka, kam můžete publikovat své studie a dostávat na ně akademický feedback.

Studie tvrdí, že Wu-Chan nebyl tím místem, kde se koronavirus přenesl ze zvířete na člověka. Argumentuje tím, že virus se masově šířil mezi lidmi na čtyřech různých kontinentech a postupně mutoval… než dorazil do Číny. Za zemi vzniku čínští vědci potenciálně označili Austrálii, Bangladéš, Česko, Itálii, Rusko, Řecko, Srbsko, Spojené státy. Nejpravděpodobnějším místem prvního přenosu na člověka ale určují Indii.

Jako příčinu uvádí vlnu veder, která vedla k velkému suchu a tedy i k boji mezi zvířaty o zdroje vody. To podle Číňanů mohlo vytvořit melting pot chorob a potenciálně pak i nakazit člověka. Tak jako tak je Čína nevinná.

Vždyť je to blbost

Guardian už na toto téma stihl vyzpovídat genetika, který se viry zabývá celá léta, doktora Davida Robertsona. Ten magazínu řekl, že čínská studie ignoruje hromady dostupných dat, která jsou o viru známa.

Čechy nejspíš zajímá hlavně to, proč jsou na seznamu oni. Názory se různí. Existuje tady samozřejmě šance, že si to čínští vědci skutečně myslí, ale pravděpodobně jde o politický krok. Jednak tu Čína má prezidenta, který je ochoten na všechno kývnout a zostudit svou zemi. Ale také se mluví o odvetě za výrok Romana Prymuly, někdejšího ministra zdravotnictví. Ten ve Sněmovně prohlásil, že virus pochází pravděpodobně s wu-chanské laboratoře.

Čínské velvyslanectví tím bylo trochu… pobouřeno.

Podobné články

Doporučujeme

Další články