Za mazání názorů na FB můžete jít do vězení
Od Václava Klause mladšího je tento nápad opět dalším populistickým gestem, kterým by se rád zviditelnil před svými potenciálními voliči. Někteří dokonce tvrdí, že by se rád stal našim příštím prezidentem, a tak dělá vše proto, aby ho bylo slyšet. On sám musí minimálně tušit, že zákaz mazání příspěvků na sociálních sítích v rámci České republiky je nerealizovatelný nesmysl, který nikdy neprojde Poslaneckou sněmovnou.
Zarážející však je, že si syn našeho někdejšího prezidenta při navrhování jeho předlohy získal podporu 34 poslanců napříč téměř celou Sněmovnou. Konkrétně ze stran ANO, ODS, SPD, STAN, ČSSD a KDU-ČSL. Namátkově můžeme jmenovat poslance jako Marek Benda, Patrik Nacher, Radim Fiala, Jaroslav Foldyna, Jan Skopeček, Lubomír Volný nebo Zdeněk Ondráček.
Z mazání příspěvků by rád Václav Klaus mladší vytvořil nový trestný čin porušování svobody projevu, který by postihoval provozovatele a správce veřejných sociálních sítí s více než sto tisíci uživateli, pokud by odstraňovali a blokovali veřejné příspěvky a názory lidí. Že to zní absurdně? To jste jště neslyšeli, jaká sazba by za toto provinění hrozila; odnětí svobody na šest měsíců až tři roky, zákaz činnosti nebo peněžitý trest až půl milionu korun.
Není velkým překvapením, že se tento návrh 35 poslanců ihned setkal s negativním ohlasem. Zatímco někteří tvrdí, že si Klaus mladší tímto gestem pouze dělá kampaň, jiní zas poukazují na nemožnost realizace návrhu. Například Miroslav Kalousek prohlásil, že v tomto návrhu nejde o ochranu svobody slova, ale o ochranu dezinformační války, kterou vedou autoritativní režimy proti nám a našim spojencům. Pirát Mikuláš Ferjenčík navíc zpochybnil realizaci celého návrhu, protože by se o něm muselo jednat na úrovni EU, nikoliv Česka. "Návrh pana Klause může způsobit celou řadu problémů, například zahlcení sociálních sítí spamem. Podpora dalších poslanců svědčí o jejich nízké digitální gramotnosti,“ řekl pro server Echo.cz Ferjenčík.
Asi nikoho nezarazilo, že tento návrh nepodpořil Tomio Okamura (SPD), který je nechvalně proslulý vytrvalým mazáním a banováním na svém politickém Facebooku, na kterém žádný nelichotivý názor nevydrží déle než pár hodin. Každopádně Klausův návrh působí jako boj proti cenzuře vyhnaný do maximálních výšin, který by se musel snažit prosazovat z pozice europoslance, ne poslance ČR.
Co si myslíte vy? Souhlasíte s nápadem posílat do vězení správce sociálních sítí za to, že pod svými statusy odstraňují a blokují nelichotivé, nepříznivé a popř. vulgární příspěvky nebo byste raději byli pro to, aby nebylo umožněno cizí názory mazat?
A zde uteklo 6 let od triumfálního vítězství Miloše Zemana v prezidentských volbách.