fb pixel Kauza Kremlík pokračuje: Exministr si na byt prý nepůjčil od rodičů, ale u advokáta – G.cz
Vyhledávání

Kauza Kremlík pokračuje: Exministr si na byt prý nepůjčil od rodičů, ale u advokáta

Kauza financování strahovského bytu Vladimíra Kremílka pokračuje. Zájem veřejnosti i médií o původ peněz, z nichž byla nemovitost pořízena, bývalý ministr dopravy vzbudil po odevzdání majetkového přiznání podaného při odchodu z vlády. Z něj vyplývalo, že si 8,5 milionu korun půjčil od svých rodičů. Nyní Kremlík podal další přiznání, kde poprvé padlo docela jiné jméno štědrého mecenáše - advokáta Gabriela Achoura

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 8.4.2020, 08:52

Nové světlo v Kremlík-gate

Nejlepší cestou, jak se ve stávající situaci nezbláznit, je nezapomínat, že svět se točil před koronavirem a bude se točit - doufejme - i po něm. Doba omlouvání vlády minula a stejně tak bychom neměli zcela vytěsnit kauzu exministra dopravy Vladimíra Kremlíka. Jeho milostné výlevy na sociálních sítích do toho tedy nepočítáme, to bychom měli zapomenout všichni... Ale faktu, že si 8,5 milionu korun na koupi bytu v Praze půjčil od rodičů, už se ta výjimka netýká.

Nové světlo do nejasné aféry vnesl Radiožurnál a Kremlíkovo majetkové přiznání, které na konci března zveřejnil v Centrálním registru oznámení. Tam stojí, že mu onu horentní částku jako fyzická osoba půjčil advokát Gabriel Achour. Nesrovnalosti v původním a současném tvrzení Kremlík vysvětluje tím, že Achour mu peníze půjčil a pohledávku pak převedl na Kremlíkovi rodiče, jimž nyní bývalý vládní politik sumu splácí z vlastních příjmů. Ano, tohle už dává větší smysl, než že sis skoro 9 melounů půjčil od dělníka v důchodu a obecní knihovnice, Vladimíre. Ale ještě pořád tu něco tak úplně nesedí, ne?

No, podle hlavního aktéra je zjevně všechno v pořádku a uzavřeno. „Už nejsem ministr, tak se k tomu nechci vyjadřovat. Když jsem skončil ve funkci a následně podával to první majetkové přiznání, tak právní stav byl takový, že věřiteli byli rodiče. Teď říkám, že ta původní smlouva byla uzavřena s panem Achourem," řekl Kremlík k celé situaci Radiožurnálu.

Strahovské hnízdečko

Byt na pražském Strahově Vladimír Kremlík pořídil v době, kdy ještě seděl ve vládě Andreje Babiše (ANO) a celé financování nemovitosti bylo od začátku zamlžené. Kromě inkriminovaných 8,5 milionů korun od Achoura (jehož jméno se v celé věci nyní objevuje vůbec poprvé) si Kremlík dalších 7 milionů půjčil v bance. Média se o kauza začala zajímat ve chvíli, kdy exministr dopravy zveřejnil výstupní majetkové přiznání při odchodu z čela rezortu.

Celá kauza totiž nápadně připomíná jinou aféru z roku 2005. Tehdy si (ex)premiér Stanislav Gross (ČSSD) údajně půjčil od svého strýce na byt částku v řádech milionů korun. Následně pak nedokázal pořádně vysvětlit pravý původ peněz, což nakonec Grosse stálo funkci premiéra. Poté se z vysoké politiky stáhl a vrátil se ke kariéře právníka.

Kremlíka stálo místo něco jiného - a sice předražená zakázka na elektronický prodej dálničních známek za 400 milionů korun. Poté, co ji zkritizovala veřejnost, opozice i odborníci, rozhodl se Babiš vyhodit Kremlíka ze hry. V únoru 2020 pak ještě vyšlo najevo, před Vánoci 2019 nabídl právník Martina Janouška Kremlíkovi úplatek kvůli zakázce na auditora mýtného sytému.

Podobné články

Doporučujeme

Další články