fb pixel Joe Biden už má prezidentskou kandidaturu proti Trumpovi za Demokraty jistou – G.cz
Vyhledávání

Joe Biden už má prezidentskou kandidaturu proti Trumpovi za Demokraty jistou

Zdroj: By Gage Skidmore from Peoria, AZ, United States of America - Joe Biden, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=81368183

Zdá se, že je finálně jasno. Za Demokraty se stávajícímu prezidentovi USA Donaldu Trumpovi v nadcházejícím volebním souboji postaví bývalý americký viceprezident Joe Biden. Před srpnovým sjezdem Demokratické strany totiž na svou stranu získal potřebný počet delegátů. Informace dnes zveřejnila agentura AP. Biden v úterý ovládl primárky v sedmi státech a podle propočtů AP nasbíral celkem 1993 delegátů, přičemž pro automatický zisk nominace jich potřeboval 1991 z celkových 3979. A Trump může mít opravdu se znovuzvolením problém.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 6.6.2020, 09:02

Biden jede

Joe Biden zůstal posledním aktivním uchazečem o nominaci Demokratické strany do listopadových prezidentských voleb. Všichni jeho konkurenti, kteří měli v úmyslu o Bílý dům také bojovat, postupně odstupovali. Biden svoji kandidaturu ale jednoduchou také neměl. I on musel usilovat o podporu volebních delegátů, kteří budou o volebním kandidátovi v posledním kroku rozhodovat na sjezdu v Milwaukee. Již nyní jich má ale zkušený politický harcovník na své straně dostatečný počet, a to i přesto, že v osmi státech Unie primárky stále ještě neproběhly.

Donald Trump může být v klidu, co se kandidatury za Republikány týká. Současný prezident USA, který nepřestává svět udivovat svými stále více kontroverzními výroky, má svoje místo v souboji o Bílý dům již v podstatě jisté a jeho potvrzení v roli kandidáta Republikánské strany bude tak čistě formální.

Původně se zdálo, že letošní prezidentské volby nijak rušné nebudou. Ale svět je plný překvapení, a tak nejprve do života všech, tedy i Američanů, vstoupil koronavirus, který následně vystřídaly nebo spíš doplnily rasové nepokoje, které se šíří Spojenými státy napříč a jejichž příčinou je úmrtí Afroameričana George Floyda. A tak se očekává se, že letošní volby mohou mít navzdory dřívějšímu očekávání dramatický průběh. V tomto týdnu byla zveřejněná nová série předvolebních průzkumů, které ukazují, že Trumpovy šance na znovuzvolení značně poklesly, a to zejména v souvislosti s tím, jak současný republikánský prezident čelí krizi, která je způsobená onemocněním COVID-19. Nás to ani tak moc nepřekvapuje, protože z jeho nápadů typu vstřikovat si do těla desinfekci a tím nový typ zákeřného viru zahubit, opravdu mrazí. A nechceme se vůbec domýšlet, kolik lidí tento zvrácený nápad, ze kterého se odborníci křižovali, doma, na tajno v nějaké míře zkusili… Ono „mámo, když to říká prezident Američanů, tak to bude správně,“ bohužel na někoho fungovat i může. Neděláme si iluze.

A finální hlasování nejspíš ovlivní i protesty, které se nyní v zemi konají v reakci na smrt Afroamaričana George Floyda, který zemřel při svém zatýkání bělošským policistou. Protesty se z Minneapolis a z Minnesoty postupně rozšířily napříč Spojenými státy a ve finále dokonce jejich hranice i překročily. Na problémy s rasismem v USA tak znovu začal poukazovat celý svět. A to Trumpovi moc nenahrává.

Vyzyvatel s nej pozicí

Je důležité vzít v potaz i to, že Joe Biden má jako vyzyvatel stávajícího prezidenta nejlepší předvolební pozici od roku 1930. Nyní si Biden udržuje podle zveřejněných průzkumů nad Trumpem vedení přibližně o 8 procentních bodů. Demokratického kandidáta chce podle nich volit asi 50 procent voličů, přičemž současného prezidenta přibližně 42 procent. Některé průzkumy ale uvádějí, že je Bidenovo vedení ještě o dva procentní body větší. A nedá se ignorovat fakt, že Bidenova podpora je navíc tak stabilní, že na Trumpa neztrácel ani v jednom květnovém průzkumu. Obhajující prezident přitom historicky dokázal v „předvolebním“ květnu vždy alespoň párkrát svého protivníka přeskočit. Letos k tomu však nedošlo.

Můžeme si sice říkat, že se průzkumům nedá věřit, že Trump je pro značnou část Američanů fenomén, který je umí svými demagogicko populistickými sliby a výkřiky utáhnout pomalu na oné pomyslné vařené nudli, ale letos bychom si asi úplně nevsadili…Svět se prostě změnil a tak se může stát, že si Donald Trump bude balit kufry z Bílého domu dříve, než měl původně v plánu. Uvidíme na podzim. Joe Biden se evidentně nevzdává. A navíc – on má Trump v rukávu zcela jistě další nápady a rady, které bude potřeba sdělit světu, a které s volební náladou voličů mohou také zamávat nebo je naopak v názorech utvrdit. Takže bude o zábavu a napětí v tomto souboji o Oválnou pracovnu ještě určitě postaráno.

Podobné články

Doporučujeme

Další články