fb pixel Jan Hamáček: Z politika, kterému všichni vyčítali nerozhodnost, hvězdou, které veřejnost aplauduje – G.cz
Vyhledávání

Jan Hamáček: Z politika, kterému všichni vyčítali nerozhodnost, hvězdou, které veřejnost aplauduje

Zdroj: Úřad vlády

„A zrodila se hvězda,“ chce se skoro říct o ministru vnitra a vicepremiérovi Janu Hamáčkovi z ČSSD. Koronavirová nákaza, která paralyzovala celý svět, naší republiku nevyjímaje, vynesla zpátky na výsluní tohoto politika, jemuž ještě před nedávnem veřejnost nemohla pomalu přijít na jméno a o důvěře v něj by se také dalo pochybovat. Nyní se ale karta obrátila a z tohoto chlapa v červeném svetru se stal rázný lídr, který se do totálního chaosu snaží vnést řád. A republika mu tleská.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 23.3.2020, 10:44

Celkem s jistotou můžeme tvrdit, že málokterému politikovi byla poslední dobou tak často předhazována nerozhodnost, váhavost, neschopnost vlastního názoru jako právě předsedovi ČSSD a ministru vnitra Janu Hamáčkovi. Z plno stran mu byl prorokovaný konec v politice, na vrub mu byl připisovaný také katastrofální propad ČSSD u voličů. Teď je ale vše jinak a Jan Hamáček se dere zpátky na výsluní. A zdá se, že si svoji šanci na to, jak se jako politik reinkarnovat, nenechá vzít.

Není žádný politický nováček

Na jednačtyřicetiletého rodáka z Mladé Boleslavi rozhodně nemůžeme pohlížet, jako na politické nedochůdče. Svoji politickou kariéru spojil již od mládí se sociální demokracií. Byl členem Mladých sociálních demokratů a v letech 2002–2006 působil jako jejich předseda. V letech 2006–2008 zastával post viceprezidenta Světové organizace socialistické mládeže. Od roku 2006 je Jan Hamáček poslancem Parlamentu ČR. Právě v Parlamentu zastával za celou svoji dosavadní kariéru celou řadu funkcí, včetně postu šéfa Zahraničního výboru a v letech 2013 – 2017 Poslanecké sněmovně PČR předsedal.

Zaměřením Jan Hamáček inklinoval vždy k zahraniční politice a otázkám bezpečnosti. Již ve strukturách sociálních demokratů působil jako šéf jejich zahraničního oddělení a také jako poradce předsedy vlády zejména v otázkách zahraniční politiky (2005 – 2006). Zkušenosti má také s řízením ministerstva zahraničí, jehož řízením byl na čas pověřen. Tohle rozhodně není plný výčet zkušeností současného ministra vnitra. Ale jedno je jisté – je to politik, který má dlouholeté zkušenosti z klasické politické strany, žádná rychlokvaška.

Červenáček Jan Hamáček

Republika se už nějakou dobu potýká se zákeřným koronavirem. Vláda dostala čas, kdy byla hájená a i opozice se rozhodla, že ji nechá, ať má prostor pro práci a zavádění nepopulárních opatření bylo podporováno napříč naším politickým spektrem. Velmi rychle se ale začalo ukazovat, jak to s tím rázným vedením a velením je. Byť jsme byli premiérem Andrejem Babišem neustále ujišťovaní, jak je vše pod kontrolou, opak byl pravdou, a že se vlády kromě Babiše ujímá ještě jiný šéf, a to CHAOS. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch zcela jistě zářil lépe v Superstar, o dnes již bývalé hlavní hygieničce Evě Gotwaldové ani nemluvě – trochu jedovatě a v nadsázce se o ní mluví jako o první české oběti koronaviru, když ji vláda odvolala. A buďme všichni šťastní za profesora Prymulu, který z ministerstva zdravotnictví chtěl odejít, ale naštěstí stále setrvává. Ministryni Schillerové nerozumí už asi nikdo. Jen se ví, že zrušila Účtenkovku a trvá zatím dál na zavedení další etapy EET, takže to těm živnostníkům vyloženě ulehčuje, že? Ale třeba se to změní. Živnostníci, doufejte. A tak můžeme pokračovat. Jedním z představitelů této vlády odborníků, jak tak rád zdůrazňuje Andrej Babiš, je i Jan Hamáček. A nyní se zdá, že je jediným, komu veřejnost rozumí a rozhodně ne jen proto, že umí česky. Jen na okraj - ministr vnitra ovládá kromě češtiny ještě dalších 5 jazyků.

Najednou se objevil někdo, kdo se nebojí autoritářskému premiérovi odporovat, kdo se vůči němu dokáže vymezit. Kdo se snaží ukončit zmatky a zavést naopak až vojenský řád. Ministr obrany Metnar zatím spíš nesměle asistuje. Až s nástupem Hamáčka se do republiky začaly dostávat ochranné prostředky a pomůcky, do té doby jsme jen slyšeli, že „jsou na cestě.“ Všichni zdravotníci, hasiči, policajti, pošťáci a celá řada dalších hrdinů všedních dní tak byli a ještě bohužel stále jsou, vystavení nebezpečí nákazy. Nechme ale na jiných, aby posoudili, zda se nejedná o veřejné ohrožení. Bude na to čas. Nyní buďme rádi, že už funguje například Ústřední krizový stát, byť ho neřídí proti zvyklostem ministr vnitra, ale náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Ale i ten je zvyklý na kázeň a disciplínu, vždyť je to vojenský lékař.

Rozhodně nedělejme z Jana Hamáčka onoho rytíře ve zlaté zbroji, v jeho případě tedy spíš v červeném svetru. Ale každopádně je to v současnosti ten, kdo se chová koncepčně a republika se k němu dost upíná a rozhodně se nejedná jen o fanoušky sociálních demokratů. Těch nyní navíc ani moc není. Tak uvidíme, jak to „Červenáček“ Jan Hamáček nadále dá a zda se opravdu trvale vyprofiluje v rázného politika, který se nebojí prosadit. PINy k tomu, aby tomu tak bylo, má. Jednoduché to mít ale určitě nebude.

Podobné články

Doporučujeme

Další články