A poslední za sebou zhasne
Další čtyři hektolitry oleje přilila do ohně špionážní aféra na území Spojených států. Podle agentury Associated Press byl čínský agent přistižen při pokusu o krádež důležitých dat a Trumpova administrativa na to zareagovala jediným možným způsobem… zavřela čínský konzulát v Houstonu. Do dvaasedmdesáti hodin. To je diplomatický ekvivalent vyhazovu na hodinu.
Čína prohlásila, že ze strany USA jde o “špatné rozhodnutí, které může mít vážné následky” a dnes ráno vzala zpátky své povolení otevřít americký konzulát v čínském městě Čcheng-tu. “Legitimní a nutná reakce na nerozumné jednání Spojení států,” říkají Číňané a čekají na reakci USA.
Ta může být lecjaká. Třeba někdo v Bílém domě problém zvládne deeskalovat, ale spíš ne. Je tady naopak možnost, že Trump začne zavírat další čínské konzuláty, ostatně už má žhavého kandidáta,konzulát v San Franciscu. Podle FBI se právě tam schovává čínská vědkyně, která v USA čelí obvinění ze zatajované spolupráce s čínskou vládou.
Huawei a okupace
Trump má s Čínou letitý problém. Použil je jako verbální boxovací pytel při své kampani, jakmile nastoupil do Bílého domu, začal se s nimi kamarádit, ale vztahy postupně chladly a chladly. Současná administrativa je možná dost vyšinutá na to, aby se dokázala sejít s Kim Čong-unem, ale na nuance vysoké mezinárodní politiky to nevypadá.
Donaldovy geopolitické instinkty třeba krásně ilustruje to, jak si udělal z Číny protivníka a pak při svém “tvrdém přístupu” k Íránu vehnal blízkovýchodní zemi přímo do čínské náruče.
Se samotnou Čínou pak Spojené státy rozděluje jednak Trumpova obchodní válka, která se s nejistými výsledky vede už pár let, a která už postihla i digitálního giganta Huawei, špionážní hry z loňského roku, samozřejmě pandemie smrtícího koronaviru a naposledy třeba tahanice o Hong Kong, který vedl USA ke zrušení speciálního ekonomického postavení města, které Hong Kong až donedávna měl v americkém celním systému.