fb pixel GLOSA: Smrtí vstříc ekonomickému úspěchu! Politické spektrum v Česku konečně opsalo kruh – G.cz
Vyhledávání

GLOSA: Smrtí vstříc ekonomickému úspěchu! Politické spektrum v Česku konečně opsalo kruh

Zdroj: G.cz

Průmyslníci znervózněli, protože se otevřeně začala řešit možnost vypnout na tři týdny fabriky. Víte co, aby se zachránilo TISÍCE lidských životů. Jenomže zachraňovat životy a zastavit průmysl považují majitelé fabrik za nebezpečnou komunistickou tendenci. Takže místo toho volají na lid, aby nastoupil do továren bez ohledu na nebezpečí, nezrazoval stát a budoval ekonomiku! … Protože to socialismus nepřipomíná ani trochu.

Jan Studnička
Jan Studnička 2.3.2021, 16:36

Yacht money

Nejspíš znáte tu pár let starou anekdotickou poučku, podle které kdykoli odborníci mluví o ekonomice, máte ji nahradit za slova „rich people yacht money“, tedy „peníze na jachty pro bohaté lidi“. Ono to v češtině nemá ten říz, protože „yacht money“ hezky navozuje feeling toho kapesného, což ostatně peníze na jachty pro bohaté lidi jsou. Kapesné.

Vyjdou vám pak super věty jako: Pokud se na tři týdny zastaví průmysl, v následujícím roce zaznamená růst jachtových peněz pro bohaté lidi citelnou ztrátu.“ A nesmějte se, mnohdy jde až o jednotky procent.

Samozřejmě jde o hrubé zjednodušení situace, ekonomika nejsou jenom „yacht money“. Je důležitá pro všechny. A pokud se na tři týdny zastaví průmysl, bude to mít konsekvence pro nás všechny. A ano, ze všech nejvíc pro ty dělníky z továren. Výhledově mohou přijít o práci a budou mít problém uživit své rodiny.

Takže jediným logickým krokem je nechat je na JIPce udusit se vlastní krví rovnou.

Kruh

Velkým argumentem pro to, aby fabriky zůstaly běžet, je taky to, že ostatní země továrny nezavírají a my ztratíme se zbytkem světa tempo ve výrobě, budeme mít problém dodržovat smluvní závazky a podobně. Což je samozřejmě hluboce problematické. Na jaře to nevadilo, to zavíral celý svět, teď bychom to byli jenom my, protože jsme ve zvládání pandemie naprosto mizerní. Ale není to vina těch lidí, co montují věci na páse, že. Jestli je to něčí vina, tak nejspíš vlády. Kterou vede… moment, podívám se… ááááh, průmyslník.

To skoro vypadá, že se továrníci dostali do tohohle průseru sami. A to se ani nebudeme dotýkat toho, jak je absurdní, že o zavírání a otevírání fabrik rozhoduje někdo, kdo fabriky vlastní. Teda, jakože nevlastní. Mrk, mrk. Je to, jako kdyby kapitánem Titaniku byla ryba, která sleduje potápějící se loď a křičí: „Kdě je problém?

Ve jménu roztáčení kol ekonomiky tak teď uctíváme průmysl a chodíme do továren stejně fanaticky jako nás k tomu nutili kdysi komouši. Super, Češi nakonec došli se svou úctou k trhu a penězům tak daleko doprava, až opsali kruh… to chce potlesk.

Podobné články

Doporučujeme

Další články