fb pixel GLOSA: Poslanci ANO nepodpořili zrušení klecových chovů z "úplně neznámých důvodů" – G.cz
Vyhledávání

GLOSA: Poslanci ANO nepodpořili zrušení klecových chovů z "úplně neznámých důvodů"

Zdroj: public domain

Pirátský poslanec Jan Pošvář si před pár dny stěžoval, že poslanci ANO v Zemědělském výboru Poslanecké sněmovny zablokovali zrušení klecových chovů pro slepice. Poslancům ANO se to úplně nezdálo. Hehe, proč asi?

Jan Studnička
Jan Studnička 21.2.2020, 17:12

Slepice je taky člověk

V srpnu 2018 se spolek na ochranu zvířat OBRAZ (OBRÁnci Zvířat) pokoušel donutit zástupce Agrofertu ke schůzce, na které by mohl manažery koncernu přesvědčit o tom, že chování slépek v klecích není nejlepší řešení. PR manažer Agrofertu Karel Hanzelka ho ve své odpovědi poslal k šípku takovým způsobem, že si to Agrofert hrdě vylepil na web. A přestože Hanzelkova odpověď bylo skutečné state-of-art go fuck yourself, nezabránilo to jiným ochráncům zvířat, aby je dál kritizovali.

V září 2018 se totiž rozjela další kauza, kolem Andrejových slepic. Agrofert tehdy zákazal jejich prodej. Dříve společnost už nesnášenlivé slepice prodávala do malochovů a na farmy. Od září toho roku je začala posílat rovnou na jatka. Důvodem byla prý aktivistická kampaň vedená proti klecovým chovům. Petr Drobný z geniálně pojmenované iniciativy Slepice v nouzi to okomentoval tím, že slepice, které celý život poslušně snášely, jdou za svou celoživotní práci na konci života pod kudlu.

Zákaz prodeje slepic měl jednu nepopiratelnou výhodu - veřejnost už nemohla vidět, jak slepice vypadají.

Otázka peněz

Je pravda, že kdyby aktivisté (a Piráti) dosáhli zlepšení podmínek pro slépky, znamenalo by to pravděpodobné zvýšení ceny masa i vajec, protože Agrofert si přece nemůže useknout nic ze své marže. Už takhle musí Vodňanské kuře dřít bídu s nouzí, protože dělníci tam velice slavně pracují v otřesných podmínkách a za mizerné peníze! Velice slavně proto, že o tom loni psala už i německá veřejnoprávní televize Deutsche Welle. No, a jak psal pan Hanzelka ve svém mailu OBRAZu, mohlo by se stát, že by český trh zaplavily levná a nekvalitní vejce třeba z Polska.

Ach jo, kdyby tak byl ve vládě někdo, kdo se v zemědělství vyzná a třeba by slíbil, že něco udělá s dvojí kvalitou potravin. No nic. Škoda, že nikoho takového nemáme.

Máme jenom poslance ANO, kteří z neznámého důvodu nechtějí nic dělat s klecovým chovem a Piráty, kteří místo toho, aby lobbovali, radši si nacpali plnou pusu LSD papírů. Minimálně to tak působí z výroku Radka Holomčíka, který k tématu klecí a zastřihování křídel řekl, citujeme: “Velice mě mrzí, že tento návrh neprošel. Je absurdní, že chceme zamezit ptákům létat. Je to jako kdybychom chtěli rybám zamezit plavat.” Ano, zkoušet ptákům zakazovat létání je jako zakazovat Pirátům říkat ezoterické divnověci. Je to prostě proti jejich přirozenosti.

Nalijme si čistého vína do bezedného kelímku

Celý ten finanční argument kolem kuřat je samozřejmě úplně nesmyslný. Co by se jako stalo, kdyby se kuřata zdražila o pár- Oh, wait! Tady se píše, že Agrofert je hlavní dodavatel kuřat pro KFCéčko. Ts, ts… No ale Mega Pocket už takhle přece stojí přes stovku, to přece…

No, hele, ono to nebude s těmi klecovými chovy zas tak otřesné, že ano. Občas se prostě s něčím nedá nic dělat, tak už to na světě chodí. Musíme se naučit být realisté. A hlavně tedy nezdražovat Mega Pocket. Prosím.

Podobné články

Doporučujeme

Další články