fb pixel George Clooney čím dál méně hraje a více touží spasit svět: Svůdníka ve filmu i v životě zklidnila Assangeova právnička – G.cz
Vyhledávání

George Clooney čím dál méně hraje a více touží spasit svět: Svůdníka ve filmu i v životě zklidnila Assangeova právnička

+ DALŠÍCH 9 FOTEK + DALŠÍCH 10 FOTEK

Pokud nějaké slovo definuje George Clooneyho, pak je to slovo "svůdník". Role sukničkáře v seriálu Pohotovost ho proslavila, pravidelně se objevuje v žebříčcích nejatraktivnějších mužů planety a sám měl tolik vztahů s hereckými kolegyněmi a modelkami, že to jeden ani nespočítá. Devětapadesátiletá hvězda se ale před několika lety rozhodla usadit - vzala si právničku Amal Alamuddin a vrhla se na otcovství a politický aktivisimus.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 6.5.2020, 16:25

Renesanční Clooney

Narodil se před devětapadesáti lety do rodiny uznávaného televizního moderátora/reportéra Nicka Clooneyho a jeho ženy Niny, někdejší královny krásy. Když byl George Clooney ještě malý, prostředí kamer a načančaných studií bylo jeho přirozeným prostředím, protože ho taťka často brával s sebou do zákulisí. Jak rostl, měl k televizní produkci bližší a bližší vztah. Když začalo být jasné, že bude navíc ještě fešák, jeho okolí postupně začalo tak nějak automaticky předpokládat, že George půjde v otcových stopách. Ale přesně to mladík nechtěl - nechtěl být jen "syn Nicka Clooneyho". A taky se nechal přesvědčit svou tetou, zpěvačkou Rosemary Clooney a jejím manželem, samotným José Ferrerou (Ferrera byl první hispánskou hvězdou Hollywoodu), že stříbrné plátno je ta správná cesta. Nick svého syna varoval před cestou do Města andělů, ale dvacetiletý šarmantní muž si už nenechal poradit a vydal se směr továrna na sny. Jak dnes víme, byla to moudrá volba, neboť George Clooney stabilně patří mezi nejzářivější filmové hvězdy světa.

Nejen herectvím je ovšem (tento) člověk živ. Clooney je totiž také producent, scenárista a režisér. Za producentskou činnost dokonce získal Oscara, a to díky snímku Argo, který režíroval jeho kolega herec Ben Affleck. Nominován na Cenu Americké filmové akademie byl ale Clooney i za vlastní režii, scénář a samozřejmě za herectví v hlavních i vedlejších rolích, což z něj dělá malého rekordmana - v historii Oscarů představuje jediného umělce, který byl nominován v šesti různých kategoriích.

Kromě toho Clooney také dlouhá léta platil za největšího svůdníka Hollywoodu. Na přelomu 80. a 90. let byl krátce ženatý s herečkou Taliou Balsam a po rozvodu prohlásil, že tohle (a tím myslel manželství) už nikdy. Od té doby se po jeho boku střídaly více či méně slavné krásky skoro jako ponožky. Clooney chodil například s Renée Zellwegger, Kristou Allen, Céline Balitran, Elisabettou Canalis, Kelly Preston, Stacy Keibler a tak dále, a tak dále... Všechno modelky, celebrity z reality show, herečky a všechno vztahy, které trvaly "rok, maximálně dva", jak by řekl klasik. Když se v roce 2013 vedle šarmantního idolu začala objevovat uznávaná (a rovněž velmi atraktivní) právnička Amal Alamuddin, bulvár předpokládal, že jde jen o další půvabný zářez. No, chyba lávky! Nejen, že Amal dokázala George dotáhnout tam, kam se zařekl, že už se nikdy nepostaví, tedy před oltář, ale dokonce si ho ještě pojistila dvojčaty Ellou a Alexandrem.

Inteligentní a vzdělaná Amal Georgovi zkrátka učarovala. Absolventka práv na Oxfordu a New York University v minulosti zastupovala například Juliana Assange nebo Julii Tymošenko. Specializuje se totiž na mezinárodní právo a lidská práva, což ty dva ostatně svedlo dohromady. Clooney je svým politickým aktivismem znám již dlouho, mezi lety 2008 a 2014 působil dokonce jako mírový posel Organizace spojených národů. Hercova humanitární činnost mimo jiné zahrnovala snahu nalezení řešení konfliktu v Dárfúru, spoluzaložení fondů na podporu obětem teroristických útoků z 11. září 2001, tsunami v Indickém oceánu 2004 a zemětřesení na Haiti 2010 - to tehdy dokonce i organizoval koncert „Hope for Haiti Now“.

Doktor Doug

Přesto si ale my, obyčejní smrtelníci, Clooneyho obličej v paměti uchováváme především z řady seriálů a filmů. Obejvil se ve více než 40 celovečerácích a tuctu televizních počinů. Clooney je totiž jednou z mála hvězd, která dokázala na úspěšnou kariéru TV hvězdy navázat ještě úspěšnější kariérou v Hollywoodu. To první mu zajistila - milovníci pořadů z lékařského prostředí již vědí - role doktora Douga Rosse v legendární Pohotovosti. Sympatický pediatr byl miláčkem diváků této devadesátkové klasiky. Měl problémy s pracovní morálkou, ale svým malým pacientům byl ochoten dát maximum. A zároveň platil za velkého sukničkáře. Prostě něco jako Clooney sám.

V celovečerních filmech se začal prosazovat v roce 1996, kdy jej Robert Rodriguez obsadil po bok Quentina Tarantina do Od soumraku do úsvitu. Hrál v oceňované satiře z války v Zálivu Tři králové, hrál dokonce i Batmana, a sice ve hvězdně obsazeném propadáku Joela Schumachera Batman a Robin. Zvládá komedie stejně jako vážně role, nejlépe mu jdou ale protřelí podvodníčci s neodolatelným osobním kouzlem - o tom svědčí, že masovou popularitu mu přinesla hlavní úloha v remaku slavné heist série Dannyho parťáci. Další významné role George Clooneyho najdete v galerii tady:

Právě spolupráce s režisérem Stevenem Soderberghem, který točil právě Dannyho parťáky, se pro Clooneyho stala osudovou. Ti dva spolu natočili ještě celou řadu filmů, první už v roce 1998 (byla to krimi komedie Zakázané ovoce). Dál spolu pracovali také na snímcích Solaris či Berlínské spiknutí. Za dvorního herce - nebo jednoho z dvorních herců - ho mohou považovat (a jistě považují) také například bratři Coenové. Hrál v celkem čtyřech jejich filmech - v Bratříčku, kde jsi?, Nesnesitelné krutosti, v Po přečtení spalte a také v Ave, Caesar!

Právě komedie Ave, Caesar! byla na dlouhé roky poslední Cloneyho prací na dlouhém filmu. Jeho dalším projektem je snímek, který, jak už má docela ve zvyku, rovněž sám režíruje - Good Morning, Midnight by mělo vyjít ještě tento rok. Místo stříbrného plátna se totiž herec chvíli realizoval zase tam, odkud přišel, a sice na obrazovce. Ztvárnil totiž šíleného generála Scheisskopfa v minisérii podle slavného románu Josepha Hellera Hlava 22, který můžete aktuálně vidět na HBO GO.

Podobné články

Doporučujeme

Další články