fb pixel Julian Assange – G.cz
Vyhledávání

Julian Assange

Australský whistleblower Julian Assange se narodil 3. července 1971 v Queenslandu. Jeho biologickým otcem byl protiválečný aktivista John Shipton, ten se však s jeho matkou rozešel ještě dříve než se Julian narodil.

V dětství se Julian Assange se svou matkou více než 50krát stěhoval a 37krát měnil školu.

Vynikal v matematice a zajímal se o počítače. Rozhodl se, že se stane programátorem. Programování studoval na univerzitách v Queenslandu a Melbourne, studia ale nedokončil.

V mládí se začal zabývat hackováním. Už v 16 letech získal přezdívku Hackovací Robin Hood. Snažil se totiž získávat informace, které pak chtěl využívat k obecnému užitku.

Julian Assange zanechal v roce 2006 vysokoškolského studia a stal se jedním ze zakladatelů serveru WikiLeaks. Tento server je určen ke zveřejňování uniklých utajovaných vládních a korporátních dokumentů. Server zaručuje stoprocentní anonymitu.

Na serveru bylo publikováno velké množství amerických vládních dokumentů. Některé odhalily mučení a zabíjení zajatců americkou armádou během války v Iráku. Dále zde byly uveřejněny nabourané e-maily několika amerických politiků.

Na whistleblowera Assange byl vydán mezinárodní zatykač. Ne však kvůli aktivitám kolem WikiLeaks, ale pro údajné znásilnění, ke kterému mělo dojít ve Švédsku. Byl zatčen v Londýně a následně byl propuštěn na kauci. Dne 19. června 2012 dorazil na londýnské ekvádorské velvyslanectví, kde požádal o diplomatický azyl. Ten mu byl udělen 16. srpna 2012.

Assange se na ambasádě ukrýval až do roku 2019, kdy mu prezident Ekvádoru Lenin Moreno odňal azyl za údajné opakované porušování mezinárodních úmluv. Dne 11. dubna 2019 byl Assange zatčen.